
Ulica Sienkiewicza
Łączy ulicę Mickiewicza i ulicę Kraszewskiego, i jest równoległa do Zwierzyniecka, powstała w 1907 roku, przedtem ulica stanowiła ( do r. 1906) nieuregulowane przedłużenie ul. Szamarzewskiego, poczem — z powodu stawienia przy niej pierwszego budynku — w r. 1907 otrzymała nazwę „ul. Wettinów“ (Wettinerstr). Od 15. 11. 1919 zwie się „ul. Sienkiewicza“. Zbigniew Zakrzewski tak pisze o tej ulicy ..„..ulicę Henryka Sienkiewicza pamiętam jeszcze otoczoną ogrodami warzywnymi, kartofliskami; tylko gdzieniegdzie stały domy mieszkalne. Dopiero na kilka przed ostatnią wojną obdarzono ją asfaltową nawierzchnią, a wolna dotąd przestrzeń w rejonie wylotu ulic Prusa i Kochanowskiego zaczęła się wypełniać kamienicami..”
po południowej stronie ulicy, na początku ulicy skrzydło Domu Chłopa
dalej biurowiec dawnej spółki Hydrobudowa 9 i żeby więcej zepsuć widok na Jeżyce wielokondygnacyjny budynek mieszkalny
dalej resztki zabytkowej zajezdni
Druga strona ulicy to- na początku skrzydło urzędu dawnej Prowincji Poznań-Zachód, więcej o nim potem..
warto popatrzeć na kamienicę pod trójką, zbudowana na początku XX wieku w ramach luksusowego osiedla przy ulicy Mickiewicza (Hohenzollernów)
i jeszcze jeden obrazek z ulicy Sienkiewicza
Na narożnej kamienicy ulicy Sienkiewicza i Kraszewskiego – mural przedstawia odwrócony, przecięty stożek, lody… trudno… nie wiem o czym myślał – „Artist: 2501 (Italy, 2013)„, czy może się podobać…? wolę murala niż brudną ścianę…
Ulica Mickiewicza (do 14. listopada 1919 Hohenzolernów)
Po złagodzeniu ograniczeń , barier związanych z zabudową przed-pól fortycznych we wschodniej części Jeżyc dopuszczono zabudowę murowaną . W 1891 roku zaprojektowano nowy rozkład ulic Marienstrasse (Gajowa) , Hohenzolernów (Mickiewicza), Jadwigi (Kraszewskiego), Księcia Fryderyka (Wawrzyniaka), Moltkego (Staszica) i Feldstrasse (Polna), wytyczono duże działki pod budowę luksusowych domów. Ulica Mickiewicza stała się osią nowo utworzonego luksusowego zespołu mieszkalnego. Ulica Mickiewicza ciągnie się od ulicy Poznańskiej do Zwierzynieckiej, zobaczymy co ciekawego na ulicy Mickiewicza ,
Północny odcinek ulicy przed wojną
ten sam odcinek dzisiaj
Początek spaceru to skrzyżowanie z ulicą Poznańską północna część ulicy, na narożniku Gmach Ubezpieczalni Krajowej (Landesversicherungsanstalt) ,projektował Hermann Röhde, podczas I wojny szpital wojenny, w okresie międzywojennym – Kasa Chorych, podczas II wojny – szkoła podoficerska, po wojnie najpierw na krótko – PZU, od 1951 roku szpital zakaźny (epidemia Heinego-Medina), od roku 1953 Szpital Miejski, od jesieni patronuje mu Franciszek Raszeja
Zbudowany w latach 1909 – 1911, dzisiaj zupełnie inaczej wygląda, po uszkodzeniach wojennych odbudowany na prosto, niedbale, bez wieży bez ozdób..
W 1956 roku podczas Powstania Poznańskiego do tego szpitala przynoszono rannych powstańców z miejsc gdzie toczyły się najcięższe walki – z ulicy Dąbrowskiego i Kochanowskiego (siedziba UB). Poświęcenie lekarzy i pielęgniarek upamiętnia tablica na elewacji szpitala…
od strony ulicy Mickiewicza
Dalej po wschodniej stronie ulicy Mickiewicza wille, niewielki zespół willowy zbudowany w latach 1906-1908 dla niemieckich urzędników. 18 willi przy ulicach Mickiewicza (6; 8; 10; 12; 14;1 6), Zacisze (6; 8; 10) i Krasińskiego (5; 6; 7; 8a ;8b ;8c ;8d ;9 ;10)
8 i 10
12 z 1907 r
i zabytkowa willa nr 16, zbudowana przez architekta Franza Josepha Weissa w 1908 roku, dzisiaj okna zabite deskami
Wille przy Zacisze
nr 6
na ulicy Krasińskiego
7 i 5
10
trochę zieleni wokół
pierzeja wschodnie przed skrzyżowaniem z Dąbrowskiego – dwie kamienice 18 i narożnikowa 20 Mickiewicza i Dąbrowskiego 9/11 z ostatniej ćwiartki XIX wieku o konstrukcji szachulcowej, otynkowane, kamienica narożnika – ścięty narożnik z wykuszem i balkonem i resztki zdobień na tynku…
Drugi narożnik Mickiewicza 19 i Dąbrowskiego 15 kamienica zbudowana w latach 1904 -1095, pierwszym właścicielem był Jerzy Zieliński, niewiele dekoracji, wykusz, balkony…w całości murowana
Większość domów (oprócz 19) po zachodniej stronie ulicy, w północnej jej części, to domy z muru pruskiego (przepisy wojskowe) zbudowane pod koniec XIX wieku,
wiele kamienic już rozebrano, (szkoda) zostały się ino 19; 15; 9; 5; 3…i same dziury po rozebranych kamienicach.. zawaliła się kamienica nr 11,….
ale coś tam zostało, warto zobaczyć, choćby piętnastkę pięknie odnowioną
na narożniku Ulicy Mickiewicza i Krasińskiego również ładnie odnowiony dom pod nr 9, ozdobiony wykuszami, balkonami, wieżyczką, sztukaterią..
dalej niżej, północny odcinek ulicy z kamienicami 9; 7; 5; 3, i widoczna w oddali 15
Widok od strony kamienicy 5/7 zbudowanej w 1903 roku przez Wilhelma Ciechanowskiego, dom z wysuniętą w głąb działki środkową, gospodarczą częścią ,
do wejścia zapraszają anioły, trzymając chyba monogram, pewno właściciela..
ten sam architekt wraz z Leonem Eckertem zbudowali dom pod trójką,
ciekawy portal
na końcu ulicy – budynek nr 1 i 1a budowany po wojnie, trochę się różni…
Następny spacer po Mickiewicza po południowym odcinku, między Dąbrowskiego i Zwierzyniecka… zapraszam