Ulica Stanisława Staszica – za Niemca Moltkestrasse
Wytyczona w 1894 roku, w pierwszym etapie urbanizacji Jeżyc, trochę później niż Słowackiego, Kraszewskiego, Jackowskiego, Polna….
To krótka ulica , mniej niż 286 metrów, ale wyróżnia ją szerokość ok. 19 metrów, przy wytaczaniu ulicy zaplanowano przedogródki po parzystej stronie ulicy, miało to uatrakcyjniać wygląd … i była podobno piękną ulicą…. potem było różnie ale teraz się znowu zmienia, i znowu zaczyna być nieźle.. ale nie w każdym miejscu, wiele kiedyś ładnych kamienic wymaga odnowienia, zadbania… następuje techniczna dewastacją niektórych wartościowych kamienic, … chciało by się więcej…
Za prusaków Moltkestrasse (ulica Moltkego) od 1919 roku patronuje jej Stanisław Staszic
Zabudowa ulicy Staszica to większości budynki z przełomu XIX/XX wieku, początkowo, ze względu na ograniczania wojskowo budowano mniej trwałe z muru pruskiego, ale też kamienice murowane, tynkowane, potem pokazują się elawacje zdobione cegłą…… Specyfikę ulicy określały także liczne balkony, loggie, erkery,… które ożywiały fasady kamienic, status podkreślała sztukateria, , w środku zdobna brama, zdobione sienie… zobaczmy co widać na ulicy Staszica
Wlot od strony ulicy Dąbrowskiego
Budynek nr 1 z czasów ostatnich lat XIX wieku, prawdopodobnie z muru pruskiego i otynkowany
Na narożniku ulicy Dąbrowskiego i Staszica nowy budynek usługowo mieszkalny pod 2
początek ulicy kamienice 3 i 1
Nad oknami parteru maszkarony
Dalej po zachodniej stronie pod piątką kamienica z ładnie odnowioną fasadą, ciekawe, czy wewnątrz też…
sąsiadka pod 7 z elewacją z cegły, kiedyś pewno ładna dzisiaj wymaga gospodarza…
nad mieszkańcami czuwa …głowa… tylko… kogo?
pod 9 kamienica z 1904 roku, bardzo podobna do poprzedniej (7), tyle, że zadbana umyta, też z elewacja z cegły, ładne i dużo balkonów, różne okna, trochę sztukaterii…ładna
bardzo podobna (do 7 i 9) sąsiednia kamienica 11/13, wygląda jakby projektował ją ten sam architekt…też cegła, tynk, różne okna, balkony, trochę sztukaterii…
W następnej , pod 15 mieściła się fabryka papierosów Franciszka Ganowicza i Jana Wleklińskiego. Zabudowania fabryki ciągnęły się aż do Polnej…
nr 17
Kamienica 19 „Pod Lwami”
ładna elewacja, ładna sztukateria, większość ładnie zagospodarowywanych balkonów… podoba mi się
jedna z mieszkanek powiada , że dobrze jej się tu mieszka, ale chciała by jeszcze zobaczyć wszystkie kamienice na tej ulicy tak odnowione.. a balkon niżej i wyżej to balkon mieszkania mojej rozmówczyni…
pod nr 21 kamienica”Pod Jaszczurkami” tak powinna się nazywać, po fasadzie kilka jaszczurek spaceruje…
nr 23 – zaniedbana… szkoda, bo odnowiona mogła być piękna….
Ostatnia narożna kamienica 25 po stronie zachodniej ulicy, też woła o..łaskę, o umycie, o odnowienie…
Druga strona ulicy, zaniedbana, odrapana kamienica 26, .. kiedyś chyba była ładna, pod brudem ..widać…
Sąsiednia 24 zdobiona cegłą,
z ciekawym portalem i bramą… ale też brudna i nie może pokazać się w całej krasie..
Przed pierwszą wojną kamienica pod 16 była własnością sióstr Kierskich, .. ,„dom oznaczał się ozdobną fasadą ze sztukaterią, reliefami wieńcami, … zajmowały całe pierwsze piętro z frontu. Jeździły karetą zaprzężoną w sześć siwków… „ ( tak pisze Zakrzewski)..
czternastka .. brudna i czeka na lepsze czasy
kawałek ulicy Staszica , najbardziej brudne to kamienica 12 i 14….
dziesiątka.. już bardziej ładna, bardziej zadbana…
dwie następne..8 i 6 …kiedyś też były ładne, były zdobne w sztukaterię, …. dzisiaj wyglądają niezbyt ciekawie…. tynk się sypie, fasady brudne……. szkoda….
nr 8
nr 6
tynk się sypie…
Na zakończenie spaceru po ulicy Staszica kamienica nr 4, trochę inna od pozostałych, elewacja cegła i tynk, inaczej wyglądają balkony, inny dach…..
spacerując po Staszica warto czasem, jak się uda, zajrzeć do sieni, wiele tam zdobień , malowideł, choć większość.. niestety, już zamalowanych….
Dziś ulica Staszica jest inna, bardziej nowoczesna, nowa nawierzchnia,
parkingowe, chodniki z klombami zieleni oraz nowo posadzone drzewa, ale …. są też pieski….i