Po fyrtlach Poznania 60 – Wzgórze św. Wojciecha

9/10 - (2 votes)

Wzgórze św. Wojciecha

Plan Poznania 1 - Kopia (2)

0 Święty Wojciech Wzgórze

No i nie muszę opowiadać o wzgórzu bo wszystko jasne …wystarczyło mieć aparat…opis na zdjęcie przerobiony… jak wyżej..
Kościół św. Wojciecha

1 Kościół św. Wojciecha Kopia

Najstarsze dzieje kościoła nie są jasne. Niepotwierdzona tradycja wiąże jego powstanie z pobytem w tym miejscu św. Wojciecha, który miał głosić tu kazanie. Najprawdopodobniej jednak budowę należy wiązać z osobą księcia Bolesława Krzywoustego, który propagował kult świętego – patrona dynastii..

1i Kościół św. Wojciecha Kopia

Pierwszy kościół został wzniesiony prawdopodobnie już w XII w. W kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany, obecnie możemy podziwiać jego gotycką bryłę oraz renesansowe zwieńczenie fasady.

1d Kościół św. Wojciecha Kopia

Kościół Wojciecha 02 Kopia

Od 1910 roku ks. B. Kościelski rozpoczął generalny remont i to jemu zawdzięczamy wystrój wnętrz. Powstała wtedy modernistyczna polichromia, nawiązująca do polichromi kościoła Mariackiego w Krakowie, autorstwa A. Procajłowicza,  okna ozdobiły repliki witraży Wyspiańskiego i Mehoffera…

1 kościół Św.Wojciech Kopia

2c k. Św.Wojciech ołtarz Kopia

Podczas II wojny światowej był to jeden z dwóch dostępnych dla Polaków kościołów w Poznaniu. Podczas walk o Cytadelę wzgórze znalazło się na linii najbardziej zaciętych walk. Kościół został poważnie uszkodzony. Zniszczony cały dach, runęło część sklepienia i murów, ucierpiało również wnętrze.

4 k. Św.Wojciech organy Kopia

1c kościół Św.Wojciech Kopia

Kościół odbudowano w latach 1946-1949, usuwając tynki ze wszystkich ścian oraz gotyckie portale. Nowe witraże wykonali Stanisław Powalisz – w nawie głównej i północnej, oraz Henryk Nostitz-Jackowski

1f k. Św.Wojciech  Kopia

3a k. Św.Wojciech witraże Kopia5b k. Św.Wojciech

Przy kościele znajduje się jedyna w Poznaniu drewniana dzwonnica (XVII w.) .

1d Kościół św. Wojciecha - Kopia (2)

Panteon wybitnych Wielkopolan

Zasługą ks. B. Kościelskiego jest też stworzenie panteonu wybitnych Wielkopolan, wzorem była krakowska Skałka. Pochowano w niej wiele wybitnych osobistości: generałów napoleońskich, poznańskich naukowców, społeczników, artystów i polityków.

6b k. Św.Wojciech krypta

Utworzona w 1923 roku krypta, w swoich wymiarach niewielka i bardzo skromna, wkrótce zaczęła być zbyt ciasna. Z uwagi na niefunkcjonalność podziemi kościoła, pozbawionych odpowiedniego układu komunikacyjnego, pojawiły się w połowie lat osiemdziesiątych głosy postulujące jej przebudowę ,

7aa k. Św.Wojciech krypta

20 marca 1996 roku ukonstytuował się (kolejny) Społeczny Komitet Budowy Krypty Zasłużonych Wielkopolan z ks. arcybiskupem Jerzym Strobą, prezydentem miasta Wojciechem Szczęsny Kaczmarkiem, i wielu znanych Wielkopolan…. Uroczyste otwarcie krypty nastąpiło 15 czerwca 1997 roku i było ostatnim akcentem wielkopolskich obchodów dwustulecia powstania polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego.

6 k. Św.Wojciech krypta

6a k. Św.Wojciech krypta

Do tej pory złożono tutaj 11 trumien z prochami zasłużonych Wielkopolan oraz dwie urny – pierwsza z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego, druga z ziemią z miejsca pochówku generała Ignacego Prądzyńskiego.

6d k. Św.Wojciech krypta

6n k. Św.Wojciech krypta

6h k. Św.Wojciech krypta

6k k. Św.Wojciech krypta

6lb k. Św.Wojciech krypta

6o k. Św.Wojciech krypta

Podziemia kościoła św. Wojciecha i jego otoczenie od dawna były miejscem spoczynku zmarłych. Ludzkie szczątki z byłego cmentarza przykościelnego i podziemi złożono z czasem w bocznych komorach krypty. Spoczywają tu dawni proboszczowie świątyni, wybitny siedemnastowieczny malarz ks. Krzysztof Boguszewski (+ 1635r.)

7d k. Św.Wojciech krypta

7k k. Św.Wojciech krypta Kopia

7f k. Św.Wojciech krypta

7i k. Św.Wojciech krypta

Tuż nad wyjściem z krypty, na ścianie zachodniej kaplicy św. Antoniego, znajduje się wiele mówiąca sentencja:

6aa k. Św.Wojciech krypta

Dopełnieniem jest mur otaczający kościół gdzie wmurowano tablice upamiętniające Zasłużonych Wielkopolan

2b Kościół św. Wojciecha

2e Kościół św. Wojciecha

2f Kościół św. Wojciecha

2g Kościół św. Wojciecha

2h Kościół św. Wojciecha Kopia

Zapraszam na dalszy spacer po Wzgórzu Świętego Wojciecha…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.