Garbary Cd. Część środkowa Garbar czyli Wielkie Garbary
Garbary te środkowe to najstarsze przedmieście Poznania, biegły tędy dwie drogi tranzytowe –północna od bramy Wielkiej na Ostrów Tumski –to Międzymoście, i druga południowa od bramy Wodnej na Nową Groblę i w kierunku Środy i Kalisza
Do początku XV wieku była tu miejska szubienica i dlatego obszar ten nie był zabudowany, dopiero po przeniesieniu szubienicy na drogę wrocławską zaczęto budować.. najpierw młyn , potem garbarze stawiali domy…
Potem od początku XVIII wieku do początku XIX wieku Garbary były wyspą , z uwagi na fortyfikacje zbudowano kanał… na początku XIX wieku zasypano fosy i kanał,…
Na początek – na rogu Garbar i Estkowskiego i do Szyperskiej…
Szkoła Podstawowa nr 40 im. Mieszka I, powstała w roku 1917r. Do 1939 roku była to Żeńska Publiczna Szkoła Powszechna im. Ewerysta Estkowskiego, podczas wojny obóz dla jeńców angielskich, 25 maja 1992 roku nadano szkole imię Mieszka I.
I po drugiej stronie Garbar, naprzeciw szkoły, pozostałości arsenału artyleryjskiego, pierwszy arsenał z lat 1820 1821 stał przy Wronieckiej i Stawnej, nie istnieje i nie wiadomo jak wyglądał, drugi arsenał z lat 1868-1870 na obecnym miejscu, stoi w miejscu zburzonej części klasztoru Dominikanów, zostały dwa skrzydła arsenału…
tak kiedyś wyglądał.
Obrazek z ulicy Szyperskiej, którą przedzieliła nowo wybudowana ul. Estkowskiego
Na całym odcinku ulicy Garbary stoją liczne kamienice z XIX i XX wieku o wybitnych walorach artystycznych i dekoracyjnych,
Kamienica 48 z ciekawymi rzeźbami podtrzymującymi wykusz i nad oknami drugiego pietra popiersia prawdopodobnie Władysława Niegolewskiego i Kazimierza Kantaka….
Kamienica 44 z popiersiami Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszki, (szkoda, że trochę zaniedbana)
Kamienica przy Garbary 49 (z motywami kuźniczymi)
I piękna kamienica na narożniku Garbar 1/2 i Placu Bernardyńskiego z 1900/ 1901 zaprojektowana przez Gustava Kartmanna jako dom własny.
Na następny spacer zapraszam na Plac Bernardyński….