Plac Bernardyński
Spacerując po Garbarach dochodzimy do Placu Bernardyńskiego, to plac między Ulicami Długą, Zieloną i Garbarami … Do 1939 roku sprzedawano tu słomę i siano dla koni, co zakończyło się wraz z rozwojem miejskiej motoryzacji, teraz popularny targ warzywno-owocowy, a także (od 2011 roku) żywności ekologicznej.
Plac zaczął się kształtować już w XV wieku wraz z ulokowaniu tu zespołu klasztornego Bernardynów (obecnie Franciszkanów) i w XVI / XVII wieku zespołu klasztornego bernardynek.
Okolice placu od 1804 zaczęto porządkować urbanistycznie, 1823 roku wyprostowano ulicę Garbary, kiedyś kręta droga, wytyczono ul. Długą . Proces porządkowania urbanistycznego zakończono budową Liceum Marii Magdaleny
i zespołu mieszkaniowego projektu Ludwika Frankiewicza (1900-1902), jedna kamienica z rozległym dziedzińcem w środku.
na rożniku Placu Bernardyńskiego dwie ciekawe kamienice…
Bernardyni przybyli do Poznania w Boże Narodzenie 1456 i w krótkim czasie zbudowali drewniany kościół, a już w 1470 ruszyła budowa murowanej świątyni. Potem potop szwedzki w 1657 r. kościół spalony, zrabowano najcenniejsze przedmioty z zakrystii oraz sporo rękopisów i druków z bogatej biblioteki klasztornej. Do dziś znajdują się one w bibliotekach królewskich Szwecji
Odbudowany w 1658 pod kierownictwem Krzysztofa Bonadury Starszego, zniszczony w 1725r przez huragan, w latach 1730-1736 kościół odremontowano.
W roku 1835 prusacy skasowali klasztor a kościół najpierw przejęty przez parafię św. Marcina, a potem kościół stał się kościołem szkolnym Gimnazjum św. Marii Magdaleny.
Potem wojna – Niemcy urządzili w kościele warsztaty malarskie dla teatru, zniszczyli wyposażenie….. Podczas wyzwalania Poznania 1945 budynki zostały zniszczone a w kościele zostało urządzona stanowisko dla działa przeciwpancernego. Odbudowę rozpoczęto w 1948 roku i ciągnęła się aż do … 1980 r.
Wewnątrz.. Ołtarz główny powstał w połowie XX wieku w nim kopia Gniewu Bożego Rubensa a po bokach rzeźby Schopsa z 1778 roku a w zwieńczeniu Bóg Ojciec,
Od 1991 r. kościół i klasztor stają się siedzibą franciszkanów- prowincji św. Franciszka z Azyżu
W tym kościele w okresie Świąt Bożego Narodzenia Franciszkanie urządzają największa Europie szopkę, no jedną z największych..
Na dziedzińcu przed klasztorem pęknięty dzwon (z 1730 r) św. Franciszka i św. Jana Kaspistrana strącony z wieży w 1945r.
Na dziedzińcu figura św. Franciszka z Asyżu, a przy klasztorze biblioteka – 10 tysięcy rękopisów i starodruków…
Następny spacer też po Placu Bernardyński…zapraszam