Ul. Długa, Strzelecka i Zielone Ogródki
To stara ulica wytyczona jeszcze przed rozbiorami była dróżką na terenie Piasków , biegnie od Placu Bernardyńskiego do Półwiejskiej, przechodzi przez Rybaki i Piaski.. przechodzi potem w Ogrodową…. Nazwa- dawniej nie było w Poznaniu długich i prostych dróg…ta była jedna z długich…
przy tej ulicy większość kamienic to zabytkowe kamienice wybudowane w latach między 1860-1910….
dalej Ogrodowa…
i Zielone Ogródki
co prawda teraz są białe, za chwilę będzie zielono .. To chyba najstarszy park (od 1840roku) Poznania, co prawda w szczątkowej formie,( trochę swoje zrobiły zimy te ostre w latach 1939 1940r drzewa przemarzły, więcej zniszczyła wojna… ) ale jednak to park. W 1881r. powstała tu, fontanna ufundowana przez cieślę Stübera. Funkcjonował w tym czasie także budynek gimnastyczny,.. niestety nie istnieją.. fontannę zbudowaną inną
W grudniu 2008r. skwer otrzymał imię Zbigniewa Zakrzewskiego, ekonomisty związanego z Poznaniem. Teren uporządkowano i zbudowano oryginalną fontannę, przedstawiającą zadbanego i dobrze odżywionego mieszkańca miasta (tzw. profesora), dziewczynkę i chłopca z psem, z niepokojem wyczekujących deszczu,
Poprzez Zielone Ogródki spacer do ul Strzeleckiej – nazwa związana z bractwem strzeleckim, od XVIII w. wędrowało tędy na strzelnicę bractwa, zlokalizowaną na błoniach, przy Drodze Dębińskiej
początek ulicy Strzeleckiej od ul. Półwiejskiej..
Od stron Półwiejskiej po północnej stronie Kupiec Poznański – centrum handlowo-biurowe wybudowany w 1997 roku i
i druga strona- budynek biurowy Urzędu Kontroli Skarbowej, kiedyś była tu kawiarnia Santos,……..
Po południowej stronie – ciekawy budynek III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego, dawne Gimnazjum Fryderyka Wilhelma.
Na ścianie budynku tablica pamiątkowa…
Na przeciw szkoły okazały neoromański gmach dawnego Gimnazjum Realnego. Były gimnazja św. Marii Magdaleny i Fryderyka Wilhelma, ale to były szkoły o profilu klasycznym, była też germanizacja szkół poznańskich, więc z inicjatywy poznańskich mieszczan powstała szkoła, która kładłaby nacisk na kształcenie umiejętności praktycznych przydatnych do zdobycia zawodu. Projekt już w roku 1838, a pierwsza siedziba szkoły w skromnej kamienicy przy ulicy Wrocławskiej 12. Nowy budynek ufundował Gotthilf Berger, (poznański handlowiec – potentat w handlu zbożem i drewnem, filantrop….ufundował też kilka innych instytucji użyteczności publicznej, m.in. dom starców na Wildzie. ) a zaprojektował Gustawa Schulza, wzniesiono w latach 1861 – 1865. W roku 1890 zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Realną Bergera.
Budynek zniszczony podczas wojny, odbudowany tylko trochę przypomina dawny budynek Szkoły Bergera. Dzisiaj w posiadaniu Politechniki Poznańskiej.
Spacerując w kierunku Ulicy Królowej Jadwigi, po drodze Kantor – dawny budynek biurowo-handlowy fabryki Hipolita Cegielskiego. Zbudowany w latach 1869 – 1870, wyróżnia się charakterystyczną czterokondygnacyjną wieżą. Zaprojektowany został przez Stanisława Hebanowskiego . Ulica Strzelecka była czwartą lokalizacją biznesu Cegielskiego po sklepie w Bazarze , warsztacie przy Woźnej i fabryce przy Koziej .W roku 2006 kantor został gruntownie odnowiony, otrzymał dyplom w kategorii „Obiekty zabytkowe” oraz nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepiej wykonaną rewitalizację. Całość włączono do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Wewnętrzny dziedziniec przykryto szklanym dachem urządzając tam ogród zimowy i miejsce rekreacji dla pacjentów.Kantor wpisany został do rejestrów zabytków pod nr A-024 od dnia13 XII 1982 r.
Szpital Elżbietanek” – Dom Prowincjalny Św. Elżbiety.- opisany przy okazji spaceru po ulicy Łąkowej.
Następny spacer – Mostowa; Grobla… Zapraszam