Po fyrtlach Poznania 78 – Imieniny Ulicy Świety Marcin

10/10 - (1 vote)

Imieniny ulicy Święty Marcin

przed imieninami  obchody  Narodowego Święta Niepodległości – składanie kwiatów, przemówienia, salwy a potem wiara ciągnie  na Marcina

23e 035 Kopia

23e 049 Kopia

Imieniny ulicy to festyn, który odbywa się co roku od 1993 roku w dniu 11 listopada w dniu Świętego Marcina.  W tym dniu cała ulica ma swoje święto.  Tradycja nawiązuje do średniowiecza, kiedy to również dzień Świętego Marcina obchodzono hucznie.

23e 054

Najważniejszym punktem imprezy jest przejście barwnego korowodu spod kościoła św. Marcina pod CK Zamek. Najważniejsza postać korowodu patron ulicy  Święty Marcin. Przed „Zamkiem” prezydent wręcza mu klucz do bram miasta… i się zaczyna, zabawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy …na koniec pokaz sztucznych ogni………….  i marcińskie rogale.  Jedna z legend mówi, że nawiązują one kształtem do podkowy, którą zgubił święty, przejeżdżając konno przez Poznań.  Pewno w Poznaniu nigdy nie był ale jego kult tu dotarł i przetrwał do dzisiaj, a Marcin obok patronów miasta Piotra i Pawła jest ulubionym świętym poznaniaków…

23e 070

23e 084

23e 080

23e 097

23e 093

Jako żołnierz podczas wędrówek  do Galii,  Marcin podzielił się swoim płaszczem z półnagim żebrakiem. Obraz przedstawiający ten epizod znajduje się także nad wejściem do kościoła Świętego Marcina.

2 Kościół św.Marcina Kopia

Wydawane są też pamiątkowe Dukaty Marcina

23e 052   

I rogale marcińskie

23e 036

Zaczęło się od tego, że Jeden z poznańskich cukierników,w listopadzie 1891, odpowiadając na apel proboszcza parafii proszącego o dary dla biednych, upiekł ich aż 3 blachy i przyniósł pod kościół. A potem już poszło….. piekli inni… Do dziś przetrwała tylko tradycja wypiekania z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową świętomarcińskich rogali.  Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

23e 041

certyfikat

Dzisiaj trochę dla biednych ale większość to biznes..rogali sprzedaje się nawet do 500 ton… smacznego

Na dalszy spacer zapraszam na Aleje Marcinkowskiego….:)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.