Po fyrtlach Poznania 79a – Aleje Marcinkowskiego

10/10 - (1 vote)

Aleje Karola  Marcinkowskiego

Aleje od lat 20. XIX wieku, z uwagi na swoją rangę, zaczęły „obrastać” reprezentacyjnymi gmachami i były to w dużej części obiekty związane z polskim życiem gospodarczym i kulturalnym. Powstał Pałac Anderschów, Hotel De Rome, Biblioteka Raczyńskich, Hotel Bazar, Hotel Berliński, kamienica Marii Paruszewskiej, Dom Królowej Jadwigi, Ziemstwo Kredytowe a także wiele gmachów przeznaczonych dla Niemców.. np. Sąd, Urząd Celny, budynek Muzeum… spróbuję pokazać niektóre z nich podczs moich spacerów.

I tak przy wylocie ul. Podgórnej stał dom nr 13 – dawny Hotel Francuski z lat 1908-1910, projektował go Roger Sławski na tym miejscu obecnie VI PKO BPV.  Jednym z najsłynniejszych gości, który zatrzymał się w hotelu był poeta Jan Kasprowicz.

 

W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony.

hotel fr.1945

Podczas odbudowy znacząco uproszczono elewację budynku, pierwszy budynek po prawej stronie, w budynku  obecnie VI PKO BPV..

1i Marcinkowskiego Kopia

Budynek NBP – Aleja Marcinkowskiego 12

zbudowany w 1912 roku dla Banku Królestwa Pruskiego a potem Bank Rzeszy Niemieckiej. Po odzyskaniu niepodległości budynek zajęła Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, potem, od 1924 roku, Bank Polski, teraz NBP S.A. Przez jakiś czas, w latach 1952 -56, w budynku tym mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński, polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, założyciel słynnego „Komeda Sextet”.

1g Marcinkowskiego Kopia Kopia

1m Marcinkowskiego

1ga Marcinkowskiego Kopia

Hotel Francuski

1m Marcinkowskiego - Kopia (2)

A po drugiej stronie ulicy galeria MM – dawniej stała tu drukarnia Jana Deckera.. zburzono bo miała być budowana trasa Piekary. … drukarnię zburzono, trasy nie ma, galeria powstała …

Widok z galerii na początek Alei i kościół Św. Marcina

1f Kościół św.Marcina Kopia

Otwarta 1 marca 2013 roku, nowoczesne centrum handlowe  u zbiegu ulicy Św. Marcin oraz Alei Marcinkowskiego. Powstało w miejscu dawnego Pasażu MM, a ten z kolei w miejscu zburzonych w latach 70. XX wieku kamienic – (tworzono miejsce po Trasę Piekary)

1ab Marcinkowskiego Kopia

1e Marcinkowskiego Kopia

1 Marcinkowskiego Kopia

Pałac Anderschów
Pałac Anderschów (Aleje Karola Marcinkowskiego Nr 20) jest typowym miejskim pałacem, dużą, bogato zdobioną kamienicą. Stoi na wprost wylotu ulicy Podgórnej. Zbudowany w 1856 roku dla kupca Wilhelma Ernsta Anderscha. Pierwszy znany projekt wziętego architekta Gustawa Schulca. Dwupiętrowy pałac zbudowano na terenie zakupionym od rodziny Mielżyńskich i na miejscu zburzonego wcześniej budynku.

Architektura
Na parterze znajdowały się kantory m.in. chemicznej fabryki Romana Maya i fabryki mebli Dankowski & Co, oraz obszerny, reprezentacyjny przedpokój (westybul) na osi pałacu. Połączona z nim klatka schodowa prowadziła do apartamentów właściciela znajdujących się na I piętrze. Na drugim piętrze mieszkania na wynajem. Wokół dziedzińca: oficyna kuchenna, stajnie, remiza, magazyny a całości dopełniał ozdobny ogród. Pałac posiadał 40 pokoi oraz 2 sale reprezentacyjne.
Fasada ukształtowana na wzór piętnastowiecznych pałaców weneckich z XV wieku. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z dwoma balkonami. W naczółkach okien pierwszego piętra rzeźbione główki pogodne i sympatyczne, będące alegoriami zawodów i stanów. Jest to architektoniczna perełka w Wielkopolsce.

1l Marcinkowskiego Kopia

Okres międzywojenny
Na początku XX wieku pałac nabyła hrabina Mielżyńska, prawnuczka pierwszych właścicieli działki, od tego czasu pałac nazywano również domem Mielżyńskich. W okresie między wojennym w pałacu mieścił się Dom Pocztowca oraz słynny zakład wodoleczniczy dra Jana Żniniewicza. Zbigniew Zakrzewski w książce „Ulicami mojego Poznania” tak wspomina ten zakład „….Zakład ten to jedna z najstarszych i najpoważniejszych w Polsce placówek leczniczych wyspecjalizowanych w hydroterapii, działającej pobudzająco na nerwy naczynioworuchowe i wzmagającej przemianę materii. W ciągu swej długoletniej praktyki Żniniewicz wyleczył swoją metodą tysiące chorych…” Metoda stosowana przez Żniniewicza była wynikiem wieloletnich obserwacji i doświadczeń, również eksperymentów na sobie samym.
Do 1971 przed budynkiem stała Studzienka Hygiei, która dziś zdobi Plac Wolności. W rejestrze zabytków nr A 228 z 1980.03.20

1l Marcinkowskiego Kopia

Dalej na rogu Placu Wolności Hotel Rzymski opisany podczas spaceru po Placu Wolności  „Po fyrtla Poznania 87”

1ł Marcinkowskiego Kopia

Aleja przebiega po wschodniej stronie Placu Wolności,  .. o tym Placu później..

3 234 Kopia

Zapraszam na dalszy spacer po Alei Marcinkowskiego….:)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.