Po fyrtlach Poznania 86 – Plac Wolności

10/10 - (2 votes)

Plac Wolności

Spacer po Placu Wolności -północna strona, 

Budynek Banku Wschodniego
zbudowany dla Banku Wschodniego ( Handlu i Przemysłu Ostbank für Handel und Gewerbe) – zlokalizowany w Poznaniu przy Placu Wolności 15, na narożniku ul. Nowowiejskiego. Obiekt wzniesiony w latach 1910-1911 projektu Hansa Uhla zmieniony i przeprojektowany przez berlińskich architektów – Richarda Bielenberga i Josefa Mosera. Ostbank był jednym z licznych niemieckich banków, które otwierały swoje placówki w Wielkopolsce, gdzie trwała silna walka o ziemię, pomiędzy Polakami i Niemcami. W kontrze do Niemieckiego Ostbanku powstał z polskiej inicjatywy bankowej i kredytowej Bank Włościański (1912) zlokalizowany po przeciwnej stronie Placu Wolności. Obecnie w budynku siedziba Banku Zachodniego WBK.

3 235 Kopia

Architektura
Budynek o formach zbliżonych do baroku. Ciężki gmach, typowy dla niemieckiej architektury doby wilhelmińskiej z dodatkami w poetyce art. déco. Wewnątrz znajduje się sala operacyjna oraz pomieszczenia biurowe. Gmach sąsiaduje z budynkiem Towarzystwa UNION. Wg Marcina Libickiego sąsiedztwo pokazuje różnicę mentalną w traktowaniu stylów architektonicznych przez Polaków i Niemców (oba budynki nawiązują do stylu barokowego, ale każdy z nich w zupełnie inny sposób).

4a 100 Kopia

Zegar neonowy

na placu Wolności – podwójny zegar neonowy znajdujący się na budynku. Nad obydwoma wyświetlaczami zegara umieszczona jest neonowa reklama Banku Zachodniego WBK (w budynku pod zegarem mieści się oddział tego banku).

4a 100 - Kopia (2)

Od Placu Wolności odbiega ulica Nowowiejskiego z widokiem na sąd i mały placyk, kiedyś na placyku była stacja benzynowa… ulica przecina ulicę 23 Lutego

3 237 Kopia

dalej  pierzeje północna – budynek Banku Gospodarstwa Krajowego, wybudowany na miejscu dawnej Komendantury Miasta z 1846. Zaczęto budowę w roku 1938 a zakończyli go Niemcy w roku 1942, wygląda prawie tak, jak po zakończeniu budowy, z wyjątkiem zamiast płaskiego dach spadzisty… teraz siedzi tu WBK Bank Zachodni, sąsiednie budynki podobne… ,

01 141 Kopia

Dom Przemysłowy ( siedziba Wielkopolskiej Spółdzielni „Rolnik”)

zbudowany w latach 1900 – 1902
Zbigniew Zakrzewski w książce „Ulicami mojego Poznania” tak pisze o tym budynku – zbudowany ”…według projektu Stanisława Miecznikowskiego, czteropiętrowy, z rzędem jednakowych, łukowych okien na pierwszym piętrze, z rzeźbą dłuta Władysława Marcinkowskiego na frontonie….” I zapis ze sprawozdania za 1902 roku Domu Przemysłowego przedstawionego w dniu 20 lutego 1903 roku. „…Powstał wreszcie Dom Przemysłowy w Poznaniu. W parterowych ubikacjach Domu Przemysłowego pomieściliśmy kawiarnię, oraz handel i biura bankowe. Do pięter górnych ułatwiliśmy dostęp przez urządzenie elektrycznej windy, w obszernym ogrodzie urządziliśmy wygodną kolonadę i estradę do orkiestry…”
Obiekt był własnością Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych, mieścił wiele placówek rolniczych. Znalazła tu swoje miejsce Centrala Rolników, kilka spółek handlu rolnego a także Bank Kratochwill – Pernaczyński, który finansował polskie przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe w Wielkopolsce. Pernaczyńskiego w roku 1901 do Poznania do pracy w Banku Związku Spółek Zarobkowych ściągnęli ksiądz Piotr Wawrzyniak i dr Józef Kusztelan.

217342 Kopia

W gmachu czynny był jeszcze przed pierwszą wojną światową salon Przyjaciół Towarzystwa Sztuk Pięknych, pomieszczenie salonu było nakryty szklanym sufitem i to było jego atutem. Parter budynku zajmowała duża restauracja Grand Cafe – popularna „Grandka”.
Między Domem Przemysłowym a Biblioteką Raczyńskich, w głębi, znajdowała się otoczona arkadami, restauracja Palais Royal, później Adria. Budynek Adrii projektował Adam Ballenstedt. Pozostałość po Adrii to arkadowe wejście między dzisiejszym budynkiem Wielkopolskiej Spółdzielni „Rolnik” i Biblioteką Raczyńskich.
Dom Przemysłowy zniszczony podczas wojny i odbudowany w formie prostego klocka teraz siedziba Wielkopolskiej Spółdzielni „Rolnik”.

4a 105 Kopia

Z Adrii został się ino mur arkadowy z ogródka tej kawiarni

4a 110 Kopia

Zapraszam na dalszy spacer, dalej po Placu Wolności…. do Biblioteki Raczyński „Po fyrtlach Poznania 86a” 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.