Aleja Niepodległości
Początek Alei od południa, skrzyżowanie ulic Niezłomnych, Ulicy Królowej Jadwigi i Alei Niepodległości
Biegnie wzdłuż centrum miasta po jego zachodniej stronie i wraz z ulicą Królowej Jadwigi stanowią element tzw. Ringu powstałego na miejscu pierścienia zburzonych fortyfikacji w roku 1904-1910 r. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939 Wały Leszczyńskiego, 1939–1945 Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 – aleja Stalingradzka, teraz Aleja Niepodległości.
Przy jej wytaczaniu wykorzystano walory krajobrazowe istniejących przy wałach parków, cmentarzy, promenad … przebieg Alei pokrywa się z przebiegiem zasypanej fosy, i co by nie była aleją zbyt monotonną różne odcinki maja różne szerokości, różne przekroje, zróżnicowana architektura…
Co przy tej Alei ? Na początku na narożniku ulicy Niezłomnych i Alei od wschodu Izba Rzemieślnicza, opisana wcześniej, przy okazji spaceru po ulicy Kościuszki i Niezłomnych, więc tutaj tylko jej bok..
Dalej po tej stronie Collegium Novum – z wydziałami Neofilologii i Anglistyki oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
Budynki z 1968r, bo to dwa budynki jeden cofnięty , ale połączone .….
W latach 2001-2005 od strony południowej dobudowano trzykondygnacyjny przeszklony budynek wydziałowej Biblioteki Filologicznej Novum, projektu Tomasza Durniewicza
Dalej wieżowiec Miastoprojektu powstał 1948–1950 r. Leży na skraju na Dzielnicy Cesarskiej, naprzeciw Parku Marcinkowskiego, Planowany był z myślą o nowej dzielnicy urzędowej, jako jeden z trzech obiektów Urzędu Wojewódzkiego i świadczyć miał prawdopodobnie o sile socjalistycznej władzy.
teraz tu HOCHTIEF – Oddział Poz-Building Firma specjalizuje się w budownictwie obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych
Po wschodniej stronie, za skrzyżowaniem z ulicą Powstańców Wielkopolskich, budynki Dyrekcji Kolei w Poznaniu .
Pierwotna Dyrekcja Kolei (Królewskich) mieściła się kiedyś przy ul. Taczaka 10, pokazana wcześniej. Obecna budowla powstała w latach 1910-1915 dla pruskiej Dyrekcji Kolei i była jedną z ostatnich budowli Dzielnicy Cesarskiej , styl –„barok wilhelmiński „
Dom Kultury Kolejarza – teraz różne firmy mają swoje siedziby
I cały zespół budowli od ul. Kościuszki
Dalej po tej samej stronie gmach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu ..
W wolnej , suwerennej politycznie Polsce zaczyna rozwijać się handel, umacnia się gospodarka, koniunktura na rynkach świta pozwala też na dynamiczny rozkwit Wielkopolski. W 1925r. dzięki staraniom Izby Przemysłowo-Handlowej i Kuratorium Okręgu Poznańskiego powzięta zostaje uchwała o utworzeniu szkoły wyższej o profilu handlowym, 12 października 1926 r. ma miejsce uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego w kamienicy przy Alei Marcinkowskiego 3, obecnie w tym miejscu Sąd Konsumencki i Inspekcja Handlowa.
W tym czasie w latach 1929 – 1932 , w samym sercu Poznania, na otrzymanym od państwa gruncie stanowiącym niegdyś fosę okalającą pruskie mury obronne, staje nowy gmach Uczelni, został wzniesiony w. według projektu Adama Ballenstaedta.
Widok od strony ulicy Edwarda Taylora -ekonomisty , twórcy tzw. Poznańskiej szkoły ekonomicznej – jego pomnik, Taylor siedzi na fotelu przed wejściem do Uniwersytetu
Początkowo budynek był siedzibą Wyższej Szkoły Handlowej, następnie Akademii Handlowej. Od 1950 roku jest siedzibą Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przemianowanej w 1974 roku na Akademię Ekonomiczną. W 2008 roku na Uniwersytet Ekonomiczny .
Jest to okazała budowla, z rozplanowanymi z rozmachem korytarzami i fasadą zdobioną ośmioma strzelistymi kolumnami. Po dziś dzień Gmach Główny Uniwersytetu Ekonomicznego przydaje splendoru jednej z centralnych ulic Poznania – alei Niepodległości.
Na drugim fotelu (podobnie jak profesor Taylor) przed wejściem do gmachu siedzi Profesor Zbigniew Zakrzewski, polski ekonomista, profesor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, znawca i miłośnik dziejów Poznania.
Z gmachem Uniwersytetu Ekonomicznego sąsiaduje gmach Ziemstwa Kredytowego. Budynek wraz z budynkiem Poczty stanowił oprawę dla Zamku Cesarskiego, projekt Franza Schwechtena, zbudowany w roku 1910 roku, wieża Ziemstwa Kredytowego to kontrapunkt dla wieży zamkowej. Gmach ten pokażę jeszcze przy okazji spaceru po Placu Mickiewicza, więc teraz tylko jeden „boczek”…
Do tarliśmy do Świętego Marcina po stronie wschodniej, żeby pokazać cały odcinek Alei Niepodległości, od ul. Królowej Jadwigi do Ulicy Święty Marcin przechodzimy na drugą stronę ulicy i dalszy spacer. Spacer po Alei Niepodległości muszę podzielić na dwie części, byłby za długim spacerem…. Czyli połazimy po parku Karola Marcinkowskiego, ale zanim dojdziemy do parku Marcinkowskiego jeszcze park Maciejewskiego, wydzielony z Parku Marcinkowskiego) –
Park Maciejewskiego – wydzielony z Parku Marcinkowskiego – teren między budynkami Uniwersytetu Ekonomicznego a Akademią Muzyczną, jeszcze do niedawna nie wyglądał ciekawie. Na nim Forum Academicum – zbudowane w maju 2012. W obrębie betonowego kręgu zainstalowano kamienne, amfiteatralnie ukształtowane ławy do siedzenia i wypoczynku, a także służące jako potencjalna widownia dla wydarzeń kulturalnych lub dyskusyjnych.. Forum zlokalizowano nie przypadkowo – wokół znajdują się gmachy kilku poznańskich uczelni:
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Collegium Minus, Collegium Maius, Collegium Iuridicum, Collegium Novum, Collegium Historicum); Uniwersytetu Ekonomicznego (budynek A i B przy al. Niepodległości, budynek C przy ul. Towarowej, Collegium Altum, budynek Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przy ul. Taczaka); Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego (Collegium Maius); Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego; Wyższej Szkoły Bankowej….
W parku odrestaurowana Fontanna Felderhoffa, znajduje się ona w tym miejscu już od ponad 100 lat. Inicjatorem powstania nowego wodotrysku był cesarz Wilhelm II. W 1909 roku odsłonięto fontannę, w której stanęła rzeźba brandenburskiego wojownika.
Dalej na południe właściwy Park Marcinkowskiego, dawniej Park Schillera, Zaaranżowany w latach 1905-1906 (część północna – starsza) w miejscu zlikwidowanych fortyfikacji Twierdzy Poznań, jako południowe zwieńczenie Dzielnicy Cesarskiej. Potem poszerzony o cmentarze, najpierw o zlikwidowany cmentarz ewangelicki św. Krzyża potem o tereny zlikwidowanego cmentarza katolickiego św. Marcina z kwaterą greckokatolicką (na cmentarzu tym znajdował się w latach 1911-1923 grób Karola Marcinkowskiego – patrona terenu).
W parku pomnik popiersie Juliusza Słowackiego (biały marmur) autorstwa Władysława Marcinkowskiego z 1923r, przetrwało wojnę zakopane w ziemi przez robotników ogrodów
Przed 1918 rokiem w Parku znajdowało się popiersie Fridricha Schillera autorstwa Paula Strassbergero-Reinikkendorfa
rzeźba plenerowa pawia z małą dziewczynką autorstwa Anny Krzymańskiej
Jeszcze warto zobaczyć pozostałość dawnej twierdzy – Bastion Colomb, dawny blokhauz przeciwskarpy bastionu IV, teraz to Pub Fort Colomb. Budowla jest jedyną pozostałością lewobrzeżnego ciągu umocnień… twierdzy poligonalnej
Zapraszam na spacer po drugiej części Alei Niepodległości….