Aleja Niepodległości ciąg dalszy
Plac Mickiewicza, zostawiam na potem…., teraz tylko skrzyżowanie Alei Niepodległości ze Świętym Marcinem, i spacer poprzez Plac Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Aleksandra Fredry
po prawej stronie Zamek Cesarski po lewej Park Mickiewicza zostawiam na potem…
dalszy spacer po Alei Niepodległości od skrzyżowania Ulicy Fredry i Alei Niepodległości …..
Po wschodniej stronie Collegium Maius gmach wybudowany dla komisji kolonizacyjnej, teraz jego bok, więcej przy spacerze po ulicy Fredry,
Imponujący budynek, zresztą w dzielnicy Cesarskiej.. Warto zobaczyć portale wejściowe zdobione figurami oracza i żniwiarki odnosząc się do charakteru osadnictwa rolniczego …
w drugim portalu postacie Sprawiedliwości i Gościnności
Po drugiej stronie, naprzeciw Colegium Maius, Teatr Wielki, ale o nim opowiem więcej później podczas spaceru po ul. Fredry…
Dalej po wschodniej stronie, Urząd Wojewódzki , zespół gmachów z 1969 r. Pierwotnie planowano ich umieszczenie w sąsiedztwie Izby Rzemieślniczej, obok Wieżowca Miastoprojektu, miała tam być nowa dzielnica urzędowa.
Wewnątrz
Na fasadzie budynku znajdują się cztery tablice upamiętniające wojewodów poznańskich.
Przed budynkiem Pomnik Stanisława Mikołajczyka autorstwa Jerzego Sobocińskiego, mnie się taki Mikołajczyk nie bardzo podoba, trochę jakby nadęty, i chyba miejsce niezbyt ciekawe…
Dalej po tej samej stronie alei starszy budynek Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, zbudowany w latach 1929-1931 na potrzeby Izby Skarbowej, według projektu znanego architekta Kazimierza Rucińskiego.
Nad wejściem biały Orzeł
Idąc dalej – kościół i klasztor Dominikanów
Po ponad stu latach nieobecności , w roku 1937 do Poznania wrócili Dominikanie i objęli ośrodek duszpasterstwa akademickiego. W dwa lata później rozpoczęli budowę klasztoru na rogu ulic Kościuszki i Libelta, projektantem był Stefan Cybichowski, zaprojektował też kościół, ale budowę zablokowała wojna.
Obecny wygląd świątyni jest wynikiem prac kontynuowanych po wojnie w 1947 roku wg. projektanta Adolfa Szyszko – Bohusza. Oparto się wówczas na projekcie kościoła parafialnego w Trembowli na Podolu. Prace budowlane trwały w latach 1947-60.
Powiększeniu uległy pomieszczenia po bokach prezbiterium (kaplica i zakrystia). Kościołowi nadano formę będącą połączenie architektury starochrześćijańskiej z elementem architektury romańskiej (dwu wieżowa fasada). W północnej części ścian otaczających dziedziniec, znajduje się tu kaplica Matki Boskiej Fatimskiej,
Prowadzone przez Dominikanów duszpasterstwo akademickie jest znane z wielu niekonwencjonalnych działań, choćby Spotkanie Młodych na Lednicy
W stanie wojennym kościół i klasztor dominikanów były dla poznaniaków symbolem oporu przeciwko próbom zdławienia „Solidarności”. Na odprawiane tutaj przez o. Honoriusza Kowalczyka msze za Ojczyznę przychodziły tłumy ludzi. W klasztorze powstał też punkt pomocy osobom represjonowanym i ich rodzinom. Przed wejściem na dziedziniec głaz poświęcony o. Honoriuszowi Kowalczykowi, który zmarł 1983 – okoliczności nie wyjaśnione
W ściany dziedzińca wmurowano tablice upamiętniających ludzi poznańskiej nauki i kultury, a także wydarzenia, które nie były widoczne w oficjalnej wersji historii…
Naprzeciwko kościoła, na drugiej stronie Alei , na skraju parku Wieniawskiego, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego,
dzieło, autorstwa prof. Mariusza Kulpy , został odsłonięty 26 września 2007, składa się z sześciu słupów pamięci z tablicami pamiątkowymi, oszklonej krypty, która symbolizuje zejście do podziemi i unoszących się nad całym założeniem sylwetek orłów. Nie wiem czy mi się podoba, chyba nie bardzo…
I już jesteśmy w Parku Henryka Wieniawskiego – po zachodniej stronie Alei Niepodległości , park jest zabytkiem
Powstał w roku 1910 pomiędzy torami kolejowymi a ulicami Fredry, Wieniewskiego i Noskowskiego. W parku górka saneczkowe, i – mały pawilonik restauracyjny nazywany Stajenką Pegaza, blisko Teatr Wielki..
Przy parku, naprzeciw Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego …. Ośrodek Nauki PAN-
dzisiejszy spacer kończę na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ulicy Libelta – po zachodniej stronie Alei widoczna willa finansisty Hermanna Loevego,
Zapraszam na dalszy spacer po Alei Niepodległości w kierunku Cytadeli….