Po fyrtlach Poznania 94 – Aleja Niepodległości cd

10/10 - (3 votes)

 

Aleja Niepodległości ciąg dalszy

 Plac Mickiewicza, zostawiam na potem…., teraz tylko skrzyżowanie Alei Niepodległości ze Świętym Marcinem, i spacer poprzez Plac Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Aleksandra Fredry

6 - Kopia (2)

po prawej stronie Zamek Cesarski po lewej Park Mickiewicza  zostawiam na potem…

09e 102 - Kopia (3)

dalszy spacer po Alei Niepodległości od skrzyżowania Ulicy Fredry i Alei Niepodległości …..

9 022 Kopia

Po wschodniej stronie Collegium Maius gmach wybudowany dla komisji  kolonizacyjnej, teraz jego bok, więcej przy spacerze po ulicy Fredry,

18.081 021 Kopia

4a 058

Imponujący budynek, zresztą w dzielnicy Cesarskiej.. Warto zobaczyć portale wejściowe zdobione figurami oracza i żniwiarki  odnosząc się do charakteru osadnictwa rolniczego …

4a 059

w drugim portalu postacie Sprawiedliwości i Gościnności

partal C Maius

Po drugiej stronie, naprzeciw Colegium Maius, Teatr Wielki, ale o nim opowiem więcej później podczas spaceru po ul. Fredry…

9 011 Kopia

 Dalej po wschodniej stronie, Urząd Wojewódzki , zespół gmachów z 1969 r. Pierwotnie planowano ich umieszczenie w sąsiedztwie Izby Rzemieślniczej, obok Wieżowca Miastoprojektu, miała tam być nowa dzielnica urzędowa.

k 067 Kopia

9 015 - Kopia (2)

Wewnątrz

9 021 - Kopia (2)

Na fasadzie budynku znajdują się cztery tablice upamiętniające wojewodów poznańskich.

9 018

9 019

Przed budynkiem Pomnik Stanisława Mikołajczyka autorstwa Jerzego Sobocińskiego, mnie się taki Mikołajczyk nie bardzo podoba, trochę jakby nadęty, i chyba miejsce niezbyt ciekawe…

9 016 Kopia

Dalej po tej samej stronie alei  starszy budynek Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, zbudowany w latach 1929-1931 na potrzeby Izby Skarbowej, według projektu znanego architekta Kazimierza Rucińskiego.

4a 002

Nad wejściem biały Orzeł

4a 002 Kopia

Idąc dalej – kościół i klasztor Dominikanów

4a 003 - Kopia (2)

Po ponad stu latach nieobecności , w roku 1937 do Poznania wrócili Dominikanie i objęli ośrodek duszpasterstwa akademickiego. W dwa lata później rozpoczęli budowę klasztoru na rogu ulic Kościuszki i Libelta, projektantem był Stefan Cybichowski, zaprojektował też kościół, ale budowę zablokowała wojna.

4a 024

7 021

Obecny wygląd świątyni jest wynikiem prac kontynuowanych po wojnie w 1947 roku wg. projektanta Adolfa Szyszko – Bohusza. Oparto się wówczas na projekcie kościoła parafialnego w Trembowli na Podolu. Prace budowlane trwały w latach 1947-60.

01 202

Powiększeniu uległy pomieszczenia po bokach prezbiterium (kaplica i zakrystia). Kościołowi nadano formę będącą połączenie architektury starochrześćijańskiej z elementem architektury romańskiej (dwu wieżowa fasada). W północnej części ścian otaczających dziedziniec, znajduje się tu kaplica Matki Boskiej Fatimskiej,

4a 033

Prowadzone przez Dominikanów duszpasterstwo akademickie jest znane z wielu niekonwencjonalnych działań, choćby Spotkanie Młodych na Lednicy

4a 025

4a 040

W stanie wojennym kościół i klasztor dominikanów były dla poznaniaków symbolem oporu przeciwko próbom zdławienia „Solidarności”. Na odprawiane tutaj przez o. Honoriusza Kowalczyka msze za Ojczyznę przychodziły tłumy ludzi. W klasztorze powstał też punkt pomocy osobom represjonowanym i ich rodzinom. Przed wejściem na dziedziniec głaz poświęcony o. Honoriuszowi Kowalczykowi, który zmarł 1983 – okoliczności nie wyjaśnione

4a 003 Kopia Kopia

W ściany dziedzińca wmurowano tablice upamiętniających ludzi poznańskiej nauki i kultury, a także wydarzenia, które nie były widoczne w oficjalnej wersji historii…

4a 021

4a 022

4a 023

4a 020

4a 027

4a 028

4a 030

Naprzeciwko kościoła, na drugiej stronie Alei , na skraju parku Wieniawskiego, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego,

 Pomnik

dzieło, autorstwa prof. Mariusza Kulpy , został odsłonięty 26 września 2007, składa się z sześciu słupów pamięci z tablicami pamiątkowymi, oszklonej krypty, która symbolizuje zejście do podziemi i unoszących się nad całym założeniem sylwetek orłów. Nie wiem czy mi się podoba, chyba nie bardzo…

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK2 Kopia

I już jesteśmy w Parku Henryka Wieniawskiego – po zachodniej stronie Alei Niepodległości , park jest zabytkiem

4a 047 Kopia

Powstał w roku 1910 pomiędzy torami kolejowymi a ulicami Fredry, Wieniewskiego i Noskowskiego. W parku górka saneczkowe, i – mały pawilonik restauracyjny nazywany Stajenką Pegaza, blisko Teatr Wielki..

01 046 Kopia

9 029 Kopia

Przy parku, naprzeciw Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego …. Ośrodek Nauki PAN-

4a 044 Kopia

dzisiejszy spacer kończę na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ulicy Libelta – po zachodniej stronie Alei widoczna willa finansisty Hermanna Loevego,

4a 043 Kopia

Zapraszam na dalszy spacer po Alei Niepodległości w kierunku Cytadeli….

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.