Po fyrtlach Poznania 95 – Aleja Niepodległości cd

10/10 - (3 votes)

 Aleja Niepodległości cd

Skrzyżowanie z ulicą Libelta   od tego skrzyżowania dalszy spacer w stronę Cytadeli,
po stronie wschodniej ciekawa kamienica nr 22,  siedziba Kredyt Banku.. obecnie – ” Oferujemy Państwu zakup lokali w pięknym, klasycznym budynku …”

4a 006 Kopia

7 014 Kopia

Z Kredyt Bankiem sąsiaduje Dom Akademicki, budynek z lat 1925- 1927, projektant Roger Sławski , budynek podobny do pałacu w Dłoni też zaprojektowanego przez Sławskiego..

7 012 Kopia

Zabytkowy dom studencki – w związku z powstaniem w 1919 Uniwersytetu Poznańskiego, zaszła konieczność budowy zaplecza socjalnego dla studentów i kadry naukowej uczelni. Jednym z przejawów tych inwestycji był akademik ze szpitalem uniwersyteckim, początkowo służył jako hotel dla gości PeWuKi. Po wojnie nadano mu imię Hanki Sawickiej, stąd popularna nazwa to „Hanka”. „Hanka” to kultowy akademik ….

7 013

Przed skrzyżowaniem z ulicą Solną budynek  Landratury Poznań-Wschód z lat 1908-1910 wybudowany na potrzeby władz powiatu Poznań – Wschód, projektantem był poznański architekt – J. Weiss.

Budynek Landratury Poznań-Wschód 1 Kopia

Oprócz pomieszczeń urzędowych budynek zawierał mieszkanie landrata i reprezentacyjną salę obrad,

widok od ul. Kościuszki

Budynek Landratury Poznań-Wschód Kopia

Po II wojnie budynek to Młodzieżowy Dom Kultury, a od lat 80. XX wieku poznański oddział TVP, działało tu też Studio Filmów Animowanych a teraz czeka i nie wie co go czeka…

7 091 Kopia

Skrzyżowanie ulicy Solnej i ulicy Nowowiejskiego z Aleja Niepodległości, drugi budynek widoczny to Gimnazjum Sióstr Urszulanek

7 009

Bliżej o tej szkole – Urszulanki natychmiast po przybyciu 1857r otworzyły w Poznaniu szkoły, ale zabory i dopiero niepodległość umożliwiła 1919 roku utworzenie szkoły, początkowo zakupiły wille przy ul Spornej, zainteresowanie szkołą było duże więc zbudowano nową szkołę przy Wałach Leszczyńskiego, obecnie Al. Niepodległości 41 i tak we wrześniu kard. Edmund Dalbor poświęcił wykończony 3-piętrowy gmach

4 002 Kopia

Po II wojnie szkoła miała problemy i nie zawsze mogła działać, dopiero od 1999 roku Urszulanki prowadzą szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum.

4 003

Po drugiej stronie Alei – Zespół Szkól Mistrzostwa Sportowego nr 2

4 005

Dalej po wschodniej stronie, przed hotelem Polonez, buduje się Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

ciech 024

i Hotel Polonez Zbudowany został w latach 1972-1974 Zakończył działalność w 2012roku , Najnowszy plan przewiduje stworzenie w budynku domu studenckiego.

ciech 021

Po drugiej stronie Alei, naprzeciw Poloneza ostatnio wybudowane, Collegium Iuridicum Nowum,

ciech 029

I końcowy odcinek Alei , przejazd pod wiaduktem kolejowym w kierunku Cytadeli..

ciech 026

21 100

21 101 Kopia

Ostatnio wiewiórki powiadają, że drzewa na Alei maja być częściowo wycięte (choroby) i posadzone nowe,

Na następny spacer zapraszam  ulicę Fredry…        

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.