Po fyrtlach Poznania 49 – Stare Miasto – Wodna, Jaskółcza, Gołębia, Świętosławska, Kozia

10/10 - (1 vote)

Okolice Starego Rynku – ul. Wodna

0 ul.Wodna

Ślady dawnych murów na bruku, (czerwony bruk)…

1f ul.Wodna Kopia

Ulica prowadziła z południowo-wschodniego narożnika Starego Rynku w kierunku wschodnim, kiedyś było to dojście do rzeki,służyła ludziom czerpiącym wodę z rzeki, ale i bydłu, które wtedy hodowano także w mieście i pojono w Warcie, a po drodze była Brama Wodna.

Brama Wodna

3ed

Brama o wymiarach 4m x 4m x 3,3m wysokości a podstawa wieży 6,5 x 5,5, mur gruby na75 cm

brama Wodna 1

Mieszkali przy tej ulicy piekarze, piwowarzy, rzeźnicy, dalej krojownicy sukna, kramarze i szlachta, kilka obrazków tej ulicy..

1h ul.Wodna Kopia

Po wybudowaniu wodociągów ulica stała się mniej ważna ale nazwa została, mimo, że kończyła się bramą była tylko ulicą lokalną, nie tak jak pozostałe ulice z bramami… nie miała ważnego przedłużenia, ważnego szlaku a tylko drogi polne..

1d ul.Wodna

Na tej ulicy Pałac Górków przebudowany z mieszczańskich kamienic należących kiedyś do rodziny Szamotulskich (Pałac widoczny na końcu ulicy -różowy pokazałem go wcześniej)

2a ul.Wodna Kopia

5 ul.Wodna

I kilka obrazków z innych, wąskich, uliczek z okolic Starego Rynku, ul Jaskółcza, krótka uliczka, łącznik między Wrocławską  a Szkolną…

1 ul.Jaskółcza

2 ul.Jaskółcza

I średniowieczna uliczka od Placu Kolegiackiego do Szkolnej, biegnąca wzdłuż murów miejskich, ulica – Gołębia…nazwa pewno od godła karczmy lub domu,( podobnie jak ulicy Koziej), choć inni powiadają, że od chmar gołębi gromadzących się przy Farze. To chyba jedna         z najładniejszych uliczek Poznania

Na jej początku, po południowej stronie wznosi się budynek kolegium jezuickiego i budynek fary poznańskiej. (o farze potem)

8 055 Kopia

1 ul.Gołębia

2b7 Golębia Kopia

27 Golębia

MM 0078 049 Kopia

przy Gołębiej również Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, mieści
w pięknym barokowym budynku ( w dzisiejszym kształcie powstał w XVIII),  należy do kompleksu gmachów pojezuickich… kiedyś była
siedziba Kolegium Jezuickiego – potężnego ośrodka życia umysłowego i kulturalnego ówczesnej Polski.. w 1773 roku Komisja Edukacji Narodowej i tworzy w budynku Wojewódzką Szkołę Narodową, w budynku występował również Teatr Bogusławskiego,…..

09 020 Kopia

5 Plac Kolegiacki Kol.Jez. S B Kopia

5d Plac Kolegiacki Kol.Jez. S B Kopia

5b Plac Kolegiacki Kol.Jez. S B Kopia

Szkoła chyba przestanie istnieć, albo będzie musiała zmienić miejsce, kuria wystąpiła o zapłatę prawie 12 mln zł,nic nie pomogły staranie Ministerstwa Kultury o odkupienie budynku, starania innych, młodzieży,  …. Kuria jest nie ugięta…

ul. Świętosławska – biegnie od Rynku do Fary

MM 009

Świętosławska

1 Fara Kopia

Ul Kozia– Zaczyna się przy Placu Kolegiackim. Swoją nazwę zawdzięcza szyldowi, wiszącemu niegdyś nad oberżą, która stała przy tej ulicy. Na tej ulicy pod nr. 7 w lutym 1855 r. Hipolit Cegielski nabył posesję, na której utworzył „fabrykę machin i narzędzi rolniczych” – początek późniejszych fabryk Cegielskiego.

29f Kozia

29a Kozia

Zapraszam na następny spacer , tym razem po ulicy Wrocławskiej…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.