Po fyrtlach Poznania 51 – Stare Miasto – Paderewskiego

10/10 - (2 votes)

 Ul. Ignacego Paderewskiego

Ulica Paderewskiego – kiedyś jej nie było, wytyczona w 1838r roku w czasie wielkiej  akcji burzenia średniowiecznych murów miejskich i budowy nowego , reprezentacyjnego Poznania na zachód od Starego Rynku, nazywała się ulicą Nową. Miała zadanie połączyć Stary Rynek z Nowym Miastem założonym na przełomie XVIII/XIX wieku, czyli z dzisiejszym Placem Wolności, kiedyś nazywanym Wilhelmowski .

pz 056 Kopia

Żeby tą ulicę zbudować trzeba było w 1838 roku wyburzyć kamienicę nr.69 ,  po tej kamienicy narys wyznaczają linie z czerwonej kostki …. 

wlot ze Starego Rynku

t 103 - Kopia (2)

Ślad po kamienicy 69

u 022

teraz za pierwszą boczną w zachodniej pierzei Starego Rynku i początek północnej pierzei ulicy Paderewskiego robi kamienica nr 70 Rotowska,  jej kształt po przebudowie z 1906, po II wojnie odbudowana,  trochę zmieniona, dodano również podcienia….

Św.Wojciech 098 Kopia

Widok ulicy Paderewskiego od Starego Rynku

21 059 Kopia

Po północnej stronie ulicy były kiedyś zabudowania klasztorne Franciszkanów, zostały rozebrane w pierwszych latach XX wieku, przejęte potem przez miasto. Zbudowano tam, na rogu ulicy Paderewskiego i Sierocej, w latach 1910-1912 budynek biurowo- administracyjny, dosyć ciekawy,  dom wykonany z piaskowca,  bogate ozdoby upiększają  fasady i jego wnętrza, najciekawszą, najbarwniejszą i największą z nich jest umieszczony na ścianie zegar z mozaikową tarczą.., Kiedyś była tu kasa miejska, potem Bank Gdańsk , teraz  siedziba Sanepidu… ale też i dyskoteka i pub „Buddha Bar”….

Św.Wojciech 097 Kopia

ul. Sieroca 1

pz 057

i od strony ul.Sierocej

t 140

 

i jeszcze boczna Sieroca, nazwa z uwagi na istniejący tu sierociniec…

t 142

Spacerujemy dalej… na placyku, naprzeciw Bazaru – Pomnik 15 Ułanów Poznańskich, pułk odznaczył się podczas wojny polsko – bolszewickiej. W czasie wojny pomnik zniszczony, długo nie odbudowywany, nie było przyzwolenia, dopiero w roku 1982 zrekonstruowany. Od lat 80 tych około 23 kwietnia święto pułkowe i Dni Ułana, przy w tym dniu pokazy kawalerskie..

Pomnik ułana

09 059

Od ulicy Paderewskiego, za pomnikiem ułana, ulica Ludgardy o której więcej później..

11 033 Kopia

I dalej po tej stronie, bok budynku Muzeum Narodowego, budynek z 1904r. po pruskim muzeum , specjalnie zaprojektowany do celów wystawienniczych.

cz 141

Najciekawszą, i najbardziej znana budowlą przy tej ulicy to Bazar – ale wokół bazaru następny spacer „Po fyrtlach Poznania 51A”

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.