Po fyrtlach Poznania 12 – Ostrów Tumski cd.

10/10 - (1 vote)

Ostrów Tumski -Na zewnątrz Katedry Cd..

Od kiedy zasada wspólnego zamieszkiwania członków kapitały katedralnej uległa rozluźnieniu zaczęto budować kanonie. Większość jednak z istniejących to- kanonie z XIXw. Najstarsza – przy wylocie z Ostrowa Tumskiego do ul. Panny Marii, kanonia fundacji Godziemba z 1504r, dla biskupa Jana Lubrańskiego, dostawiona do muru kiedyś istniejącego (nr.6). Sąsiednia kanonia z 1751r (nr5a) zwraca uwagę swoim mansardowym dachem, wygląd obecny po konserwacji sprzed około 30lat. ładnie zarośnięta na zielono. (nr 6 remontowana i  5a zbudowana została w 1751 r.,)

Kanonia 5a (1)

09a 003

09a 005

kanonia nr 5

09a 001

Kanonia 10

09a 011

i 11  to jedna ze starszych  z XVI w.  wsparta na dawnym murze obronnym, a przebudowana w XVIII i XIX w. Zachowały się wiodące do niej rokokowe drzwi. Między oknami na piętrze umieszczona została nisza z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w.

09a 012

09a 009

Od strony placu katedralnego znajduje się barokowa brama wjazdowa z 2 poł. XVIII w.

brama

Dalej przy ul. Ostów Tumski chyba kiedyś kanonia teraz dom zakonny Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ,

Dom zakonny Franciszkanek

dalej inne kanonie, remontowane, odnawiane…..

p 017

p 179

cofając się do ul. Lubrańskiego – pomnik odsłonięty w 1935 r. upamiętniający zabitego księdza Masłowskiego, zastrzelonego dla 70 zł. Sprawcy po zabójstwie poszli na zakupy, kupili nową odzież, zjedli kolację i poszli do kina. Pomnik stoi w miejscu morderstwa.n 015

Rezerwat Archeologiczny, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Oprócz reliktów wału średniowiecznego, prezentowany jest mur wybudowany w czasach biskupa Lubrańskiego. 

Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim3

22 079

22 075

Wzdłuż ul. ks. Posadzego, która częściowo biegnie na wałach otaczających niegdyś część poznańskiego grodu z końca X w., znajdują się dawne wikariaty katedralne. Teraz niektóre  odnawiane i remontowane, , w jednych z nich mieszkał Wacław Gieburowski polski duchowny, wykładowca akademicki, dyrygent chóralny, kompozytor i muzykolog, kierował chórem archikatedralny, który wkrótce zyskał rangę najlepszego chóru męskiego w Polsce i znany był w wielu krajach Europy. Jego dzieło kontynuowali znakomici uczniowie, dyrygenci sławnych chórów poznańskich: Stefan Stuligrosz i Jerzy Kurczewski.

n 018

n 019

n 020

i jeszcze na końcu ulicy śluza katedralna,
Śluza katedralna to most 55m, w filarach i przyczółkach prowadnice służące do zamykania zastaw. Zamknięcie zastaw miało powodować zalanie przedpola Twierdzy Poznań… W latach 20 XX wieku śluzę  rozebrano został się ino zachodni przyczółek i trochę muru wzdłuż rzeki..
Teraz wyremontowana i  jest przystosowania do zwiedzania,  właściwie już jest, połączona z Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, Bramą Poznania. 

18 114 Kopia

18 093 Kopia

18 105

18 112

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.