
Ostrów Tumski -Na zewnątrz Katedry Cd..
Od kiedy zasada wspólnego zamieszkiwania członków kapitały katedralnej uległa rozluźnieniu zaczęto budować kanonie. Większość jednak z istniejących to- kanonie z XIXw. Najstarsza – przy wylocie z Ostrowa Tumskiego do ul. Panny Marii, kanonia fundacji Godziemba z 1504r, dla biskupa Jana Lubrańskiego, dostawiona do muru kiedyś istniejącego (nr.6). Sąsiednia kanonia z 1751r (nr5a) zwraca uwagę swoim mansardowym dachem, wygląd obecny po konserwacji sprzed około 30lat. ładnie zarośnięta na zielono. (nr 6 remontowana i 5a zbudowana została w 1751 r.,)
kanonia nr 5
Kanonia 10
i 11 to jedna ze starszych z XVI w. wsparta na dawnym murze obronnym, a przebudowana w XVIII i XIX w. Zachowały się wiodące do niej rokokowe drzwi. Między oknami na piętrze umieszczona została nisza z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w.
Od strony placu katedralnego znajduje się barokowa brama wjazdowa z 2 poł. XVIII w.
Dalej przy ul. Ostów Tumski chyba kiedyś kanonia teraz dom zakonny Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ,
dalej inne kanonie, remontowane, odnawiane…..
cofając się do ul. Lubrańskiego – pomnik odsłonięty w 1935 r. upamiętniający zabitego księdza Masłowskiego, zastrzelonego dla 70 zł. Sprawcy po zabójstwie poszli na zakupy, kupili nową odzież, zjedli kolację i poszli do kina. Pomnik stoi w miejscu morderstwa.
Rezerwat Archeologiczny, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Oprócz reliktów wału średniowiecznego, prezentowany jest mur wybudowany w czasach biskupa Lubrańskiego.
Wzdłuż ul. ks. Posadzego, która częściowo biegnie na wałach otaczających niegdyś część poznańskiego grodu z końca X w., znajdują się dawne wikariaty katedralne. Teraz niektóre odnawiane i remontowane, , w jednych z nich mieszkał Wacław Gieburowski polski duchowny, wykładowca akademicki, dyrygent chóralny, kompozytor i muzykolog, kierował chórem archikatedralny, który wkrótce zyskał rangę najlepszego chóru męskiego w Polsce i znany był w wielu krajach Europy. Jego dzieło kontynuowali znakomici uczniowie, dyrygenci sławnych chórów poznańskich: Stefan Stuligrosz i Jerzy Kurczewski.
i jeszcze na końcu ulicy śluza katedralna,
Śluza katedralna to most 55m, w filarach i przyczółkach prowadnice służące do zamykania zastaw. Zamknięcie zastaw miało powodować zalanie przedpola Twierdzy Poznań… W latach 20 XX wieku śluzę rozebrano został się ino zachodni przyczółek i trochę muru wzdłuż rzeki..
Teraz wyremontowana i jest przystosowania do zwiedzania, właściwie już jest, połączona z Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, Bramą Poznania.