
Ostrów Tumski Cd. -Na zewnątrz Katedry – Obok Akademii Lubrańskiego.
Ulica Lubrańskiego
Akademia Lubrańskiego
Budynek dawnej Akademii Lubrańskiego – Akademia Lubrańskiego to pierwsza w Poznaniu uczelnia o charakterze szkoły wyższej, była pierwszą w Polsce nowoczesną uczelnią humanistyczną. Ufundował ją w 1518 r. biskup poznański Jan Lubrański, który również – wraz z królem Zygmuntem Starym – zapewnił fundusze na jej działalność. Wychowankowie tej szkoły to między Józef Struś, Krzysztof i Łukasz Opalińscy, Jan Śniadecki…
Budynek z 1518-1530 – obecny kształt uzyskał podczas gruntownej przebudowy, przeprowadzonej w l. 1924-25, wg projektu Kazimierza Rucińskiego. W latach 1974-79 usunięto tynki odsłaniając cegły fasady. Ufundował ją w 1518 r. biskup poznański Jan Lubrański. W 2007 r. znalazło tutaj swą siedzibę Muzeum Archidiecezjalne. Ale do Muzeum zajrzymy…. potem…
Od ulicy Panny Marii
Przy wejściu herb Godziemba fundatora biskupa J. Lubrańskiego.
Przy Akademii znajduje się pomnik Jana Kochanowskiego, który (chociaż był osobą świecką) posiadał godność proboszcza tytularnego poznańskiej kapituły katedralnej. Pomnik w kształcie obelisku ozdobionego gałązką palmową, laurem oraz medalionem portretowym odsłonięto z okazji trzechsetnej rocznicy śmierci poety. Na obecne miejsce pomnik trafił w 2002 roku; poprzednio (zrekonstruowany w 1984 r. po zniszczeniach wojennych) stał na skwerze przed dawnym probostwem katedralnym. W tle budynki Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej…
Naprzeciw budynku Akademii budynek archiwum Archidiecezji- Archiwum zostało założone w 1925 r., staraniem bpa Stanisława Łukomskiego, ówczesnego sufragana poznańskiego oraz archiwariusza diecezjalnego ks. Edmunda Majkowskiego. Archiwum funkcjonowało jako osobna instytucja diecezjalna, rządząca się własnymi prawami, posiadająca osobowość prawno -kościelną. Obecnie w zbiorach Archiwum znajduje się 1085 dokumentów pergaminowych, z których najstarszy, wystawiony przez księcia Władysława Laskonogiego pochodzi z 1231 r. Wiele dokumentów papierowych , listów…..
Początkowo na miejsce archiwum wybrano budynek dawnej siedziby Akademii Lubrańskiego, obecnie archiwum w budynku przy ul. Ks. Ignacego Posadzego 2
Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego na Ostrowie Tumskim – Towarzystwo Chrystusowe rzymskokatolickie zgromadzenie zakonne założone i zatwierdzone przez kard. Augusta Hlonda 8 września 1932 roku. Pierwszą siedzibą zgromadzenia były Potulice. W trakcie wojny Towarzystwo straciło cały majątek.
Pomnik kardynała Augusta Hlonda –założyciela Towarzystwa , zlokalizowany w Poznaniu, bezpośrednio przed gmachem Seminarium dla Polonii Zagranicznej
I jeszcze, żeby o budynkach Ostrowa Tumskiego było wszystko (z grubsza) nie możemy nie pokazać Arcybiskupiego Seminarium Duchowne na Zagórzu trochę oddzielone od pozostałej części Ostrowa Tumskiego trasą im. Stefana Wyszyńskiego (pewno złośliwie podzielono Ostrów Tumski, no bo wtedy komuna a miasteczko kościelne,… i po co ma być w całości)
Kaplica pw. Zwiastowania NMP, dawna seminaryjna, obecnie pod opieką duszpasterza akademickiego
Kilka obrazków z Ostrowa Tumskiego na dawne nabrzeże portu na Warcie…z ulicy Panny Marii
i na przepompownię ścieków Garbary
i kilka widoczków z ulicy Panny Marii na środek Ostrowa Tumskiego
od północy trudne przejście bo tory kolejowe
na następny spacer zapraszam na Most Jordana i dalej na Śródkę…