Po fyrtlach Poznania 14 Ostrów Tumski – Muzeum Archidiecezjalne.

10/10 - (1 vote)

Ostrów Tumski Cd. – Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne w budynku dawnej Akademii Lubrańskiego

Akademia Lubrańskiego0

I dziedziniec

p 173 Kopia

Muzeum Archidiecezjalne  to jedno z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedną z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. Założone zostało w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku (w latach 1894 -1898 ) przez ówczesnego arcybiskupa Gnieźnieńsko-Poznańskiego – Floriana Stablewskiego.

Już na klatce na schodowej witają nas eksponaty

Akademia Lubrańskiego3

Akademia Lubrańskiego5

Zakładając Muzeum w czasach politycznej niewoli arcybiskup Stablewski pragnął, aby „gromadzić w nim obiekty zabytkowe, które straciły swą wartość użytkową i powoli ulegały całkowitej zagładzie”. Przechowywane obiekty zabytkowe miały służyć dalej, z tym że teraz nauce – domyślnie polskiej. Zalążkiem muzealnych zbiorów były obiekty przywożone do Poznania przez proboszczów, na wniosek specjalnie do tego celu wyznaczonego konsultanta – historyka sztuki dr. Bolesława Erzepki. Jako jedna z pierwszych do zbiorów trafiła również prywatna kolekcja arcybiskupa, pieczołowicie i ze znawstwem gromadzona i poszerzana podczas zagranicznych podróży (np. zakup kilkudziesięciu obrazów olejnych i ikon w Rzymie, zakup kolekcji kanonika Münzenbergera we Frankfurcie nad Menem).

p 096 Kopia

p 097

W czasie wojny i po wojnie z muzeum i ze zbiorami było różnie, część rozkradziono, część odzyskano, część wydobyto ze schowków, ale wiele nie wróciło…. A i tak do 1964 roku nie było otwarte do zwiedzające, dopiero w roku 1964r Arcybiskup – Antoni Baraniak nakazał przygotować muzealne zbiory do pokazania…

p 100 Kopiap 098 Kopia

p 101 Kopia

 p 090

p 095

p 088 Kopia

Ciąg dalszy potem….. bo to jednak nie takie małe muzeum… zapraszam…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.