Po fyrtlach Poznania 2 – Ostrów Tumski cd

10/10 - (1 vote)

Ostrów Tumski…cd

Miejsce w którym historia Poznania i Polski się zaczęła, a przynajmniej znaleziono jej ślady, czyli miejsce gdzie stoi obecnie kościół NMP, to tu Mieszko założył gród, ten pierwszyOstrów Tumski i Zagórze2 Kopia Kopia
I tutaj po przybycia do Poznania Dobrawy wybudowano pewno i zamek i kaplicę (okoł0 965r.. katedrę trochę później)
 22 047
22 044
A potem na miejscu tej kaplicy w roku 1431-38 wybudowano kościół NMP staraniem Andrzeja z Bnina, jako kościół pomocniczy katedry, mimo remontów i restauracji, nie zmienił się od początku jego powstania…
ł 004
ł 016
09a 006 Kopia
w narożniku piekielny kamień – podobno przy kościele grzebał diabeł,
„Jednym z pierwszych kościołów w Poznaniu był właśnie protoplasta Kościoła Najświętszej Marii Panny. W nim właśnie okoliczna ludność składała swoje prośby i podziękowania dla Marii. Nie mogły tego wytrzymać szatańskie moce, które zwołały naradę diabłów. Na niej sam Lucyfer wyznaczył kilka biesów, których zadaniem było pozbycie się kłopotliwego kościoła. Biesy przybyły nocą na Ostrów Tumski i próbowały wyrwać kościół z fundamentami, a następnie wrzucić go do Warty. Niestety dla diabelskiej drużyny kościół był bardzo solidnie zbudowany i przez całą noc nie udało im się ruszyć kościoła nawet o centymetr. Jedyną pamiątką po całonocnej pracy było 10 bruzd po diabelskich pazurach na jednym z kamieni wbudowanych w ścianę kościoła”.
 inni zaś powiadają, że to ślady od ostrzenia mieczy co miało dawać nadprzyrodzoną moc, może diabelną… podobno przed odsieczą wiedeńską w 1683 roku również „wykorzystano” Piekielny Kamień…..
ł 009
 kościół zamknięty, w środku wykopaliska,
Ostrów Tumski i Zagórze4
z tych powodów brak zdjęć środka
choć udało się wyszperać stary obrazek…
kośćiół NMP0
Przed kościołem znajduje się kolumna z figurą Matki Boskiej Niepokalanej z 1886 roku.
Figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1886 roku.
Obok kościoła Najświętszej Marii Panny  psałteria zbudowana około 1520r  na zlecenie biskupa     poznańskiego Jana Lubrańskiego dla psałterzystów katedralnych, psałteria jest pamiątką po niezwykle bogatym życiu muzycznym, które toczyło się przez wieki w poznańskiej katedrze. Była to grupa dwunastu kapłanów zobowiązanych do śpiewania codziennie wotywy (mszy wotywnej) o św. Krzyżu ale też i  psalmów, śpiewali niemal przez całą dobę – występowali wówczas dwójkami i zmieniali się co godzinę, wspierani przez uczniów Akademii Lubrańskiego..
09a 008 Kopia
ł 036
i herb „Godziemba”  Jana Lubrańskiego fundatora psauterii
09a 017
I to tyle o miejscu pierwotnego grodu Mieszka, i o budowlach na tym miejscu….
c.d.nastąpi… zapraszam

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.