Po fyrtlach Poznania 3 – Ostrów Tumski – Katedra

10/10 - (1 vote)

Ostrów Tumski- katedra

Pierwotny gród był za ciasny, przybywa biskup Jordan… gród się rozbudowuje o drugi człon, powstaje kościół biskupa Jordana (Katedra) , rozbudowuje się podgrodzie w stronę Zagórza..

Ostrów Tumski i Zagórze2 Kopia - Kopia (2)

Poznań staje się ważnym, obok Gniezna, ośrodkiem władzy Piastów…

Katedra – Bazylika śś. Piotra i Pawła to jedna z najokazalszych świątyń Poznania i jeden z najcenniejszych jego zabytków, … no i jakby nie patrzyć z każdej strony wygląda i dostojnie i pięknie

ł 008

poz 11.08 067

zmroczna 071

 tak wyglądała razem z mostem Chwaliszewskim przed wojną, przed pożarem- 15 lutego 1945 roku, powstałym podczas prowadzonych walk o Ostrów Tumski. Pożar  zniszczył ją w 65%.

03 Kopia

Katedra Poznańska to ciekawy przykład budowli, na której ślady pozostawiły niemal wszystkie style i mody panujące w architekturze europejskiej…

Podziemia2

pierwsza katedra zbudowana z okrzesków kamiennych i przetrwała około 70 lat do czasu ruchawek pogańskich i najazdu Brzetysława I… potem na miejscu pierwszej powstaje katedra romańska z kostki granitowej i piaskowej

dawne mury

ł 057

Katedra romańska, przebudowana w XIII wieku, zastąpiona została gotycką, wzniesioną w XIV i XV wieku. Mówią, ze była to budowla okazała, z nowym prezbiterium z piękną galerią tryforyjną, ambitem i wieńcem kaplic. Strawił ją pożar w roku 1622, zostawiając nagie mury świątyni z przepalonymi sklepieniami
Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym, dzieło architekta Efraima Schroegera, przebudowaną następnie w końcu XVIII wieku i tak przetrwała do drugiej wojny światowej.

Katedra wewnątrz3 Kopia

Główny trzon odbudowanej katedry zachował wszystkie cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku: frontową ścianę z nowym szczytem i dwie wieże z masywnymi skarpami, zakończone odtworzonymi późnobarokowymi zwieńczeniami i hełmami z roku 1729.

W odkrytym w czasie odbudowy wysokim oknie na ścianie szczytowej zachowała się oryginalna rozeta gotycka, którą obecnie wraz z całym oknem wypełnia witraż – dzieło prof. Taranczewskiego.

n 092 - Kopia (2)

ł 050

portal wejście

Pod oknem znajduje się portal gotycki ozdobiony pasmami kostek glazurowych i nie glazurowych, ułożonych na przemian, z brązową bramą z przedstawieniami z życia św. Piotra (widoczne z zewnątrz) i św. Pawła (od wewnątrz katedry), wykonany w latach 1976-1980. A na bramie -” PRIMA SEDES EPISCOPORUM POLONIAE” (pierwsza siedziba biskupów Polski) – zewnątrz.

Portal zewnątrz -brama

 i wewnątrz

Portal wewnątrz -brama

A tak katedra wyglądała w poszczególnych okresach

katedra o1

 makieta, coby podziwiać katedrę i Ostrów Tumski mogli niewidomi…

ł 003

Pewno spacer po katedrze  będzie dłuższy, bo tu ciekawych wiele miejsc , rzeczy… warto je pokazać, zobaczyć, poznać…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.