
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski – po staropolsku to „wyspa katedralna” – teren otoczony rozlewiskami Warty i Cybiny, teren łatwy do obrony, tu już dawno, IX w, miały schronienia wędrujące plemiona, (a ślady bytności człowieka, znaleziska krzemiennych narzędzi pochodzą z okresu z przed 10000lat) tu podobno, wg. legendy, spotkali się Lech, Czech, Rus.. i założyli na pamiątkę gród najpierw drewniany a potem, Mieszko I ok. poł. X w. uczynił z niego potężny zespół obronny, gród się rozwijał i stał się jednym z głównych ośrodków władzy Piastów…. Pierwotny gród został znacznie powiększony na potrzeby księcia i jego dworu, a od wschodu dobudowano do niego drugi, nieco większy człon (tzw. katedralny), otoczony wałem. W tym czasie powstała też osada na Zagórzu, zamieszkiwana prawdopodobnie przez możnych związanych z książęcym dworem, Osada na Zagórzu stanowiła trzeci człon grodu….
Wyżej to prawdopodobny wygląd grodu,
i po najeździe Brzetysława
To tu na Ostrowie Tumskim zaczęła się i tu pisała się poprzez ponad tysiąc lat historia Polski, a Ostrów Tumski stał się „relikwiarzem” pamiątek narodowych. Każde z miejsc, które warto tutaj zobaczyć, świadczy o formacie i talentach sławnych poznańskich biskupów, bez których działalności Poznań byłby inny, warto też zobaczyć boczne , pełne zieleni, uliczki , zobaczyć Most Jordana, Śluzę Katedralna, … ale po kolei…
Warto też zobaczyć film o Ostrowie Lednickim
http://gloria.tv/?media=407045
Ostrów Tumski jest dzisiaj czymś w rodzaju małego Watykanu, miasteczkiem kościelnym, tak starym jak polskie chrześcijaństwo .. niżej plan Ostrowa Tumskiego
Kościół NMP (nr 6 na planie)
pomnik JPII (5)
katedra (1) i Most Jordana (2)
Śluza katedralna (3)
Pałac arcybiskupi (4)
Akademia Lubrańskiego (8)
pomnik J.Kochanowskiego (9)
arcybiskupie seminarium duchowne (11)
arcybiskupie seminarium duchowne- kaplica (11)
Na dzisiaj tyle spaceru to i tak długi spacer jak na pierwszy raz….:)