Pałac Górków Muzeum Archeologiczne
23 września 1857 uchwałą Wydział Nauk Historycznych i Moralnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk powstaje Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich, które w 1882 roku zmieniło nazwę na Muzeum im. Mielżyńskich, koniec XIX wieku muzeum posiadała największe zbiory archeologiczne na terenie ówczesnego państwa pruskiego. W 1923 r. zbiory archeologiczne muzeum połączono ze zbiorami b. Muzeum Prowincjonalnego w Poznaniu Powstał wówczas odrębny Dział Przedhistoryczny utworzonego w 1919 r. Muzeum Wielkopolskiego. W roku 1945 założono samodzielne Muzeum Prehistoryczne, przemianowane w 1949 r. na Muzeum Archeologiczne. W 1967 roku Muzeum uzyskało nową siedzibę w Pałacu Górków, zrekonstruowanym po zniszczeniach wojennych. W 2007 roku placówka obchodziła uroczyście 150-lecie swojej działalności. Największymi zasłużonymi dla muzeum to prof. Józef Kostrzewski, wieloletni dyrektor, odkrywca Biskupina i nauczyciel wielu cenionych archeologów, drugi był prof. Lech Krzyżaniak, który uczynił muzeum liczącym się na świecie ośrodkiem badań afrykanistycznych.
Więc kilka obrazków z tego muzeum, najpierw dawna Polska –ekspozycją, ukazującą pradzieje Wielkopolski od początków osadnictwa ludzkiego aż po kres starożytności.
Obrazki z wystawy „TU POWSTAŁA POLSKA” –wydarzenia historyczne sprzed ponad tysiąca lat…
Galeria Egipska W Muzeum Archeologicznym istnieje dzięki współpracy z Muzeum Egipskim i Zbiorem Papirusu w Berlinie i Państwowym Muzeum Sztuki Egipskiej. Inicjator profesor Lech Krzyżaniak..
Kilka obrazków z tej wystawy
Od 2002 r na dziedzińcu Pałacu Górków można podziwiać można obelisk z Athribis, obelisk Ramzesa II..
Na kolejny spacer zapraszam po ulicach wokół Starego Rynku…