
Odwach – stoi po zachodniej stronie bloku śródrynkowego, – klasycystyczny odwach zastąpił drewniany budynek, służący miejskiej policji od początku XVIII wieku. Inicjatorem i w dużym stopniu fundatorem budowy był ówczesny starosta wielkopolski, Kazimierz Raczyński. Odwach wzniesiono w 1786-1787, według projektu znanego warszawskiego architekta czasów stanisławowskich Jana Chrystiana Kamsetzera.
Na attyce herby Rzeczpospolitej, trzymany przez dwie postacie kobiece z fanfarami, herb miasta również herb Raczyńskich (Nałęcz)
Do wojny odwach sąsiadował od wschodu z jatkami rzeźnickimi, które istniały na tym miejscu przez blisko siedemset lat. ( Zdjęcie na starej fotografii pokazane niżej przy Wadze),a teraz z tyłu ma galerię „ Arsenał”, zaś w samym odwachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Po zniszczeniach wojennych tak wyglądał Odwach…
Waga Miejska
Pierwszy budynek, w którym znajdowała się waga służąca do obowiązkowego ważenia przeznaczonych na miejski rynek towarów, wzniesiono w Poznaniu prawdopodobnie już w drugiej połowie XIII wieku. Przebudowany w latach 1532-1534, został w trzydzieści lat później powiększony przez Jana Baptystę Quadro. Z tego okresu kominek, który teraz znajduje się w ratuszu i świadczy o znaczeniu budowli…
Całością zarządzał „Pan Ważnik”, który pobierał opłaty za ważenie, do pomocy miał „potażników” obsługujących wagę
Łacińskie inskrypcje na poznańskiej Wadze, nad oknami, powiadają:
„Należy dla dobra miasta(państwa) domagać się żeby cnota była.” Chyba tak się to tłumaczy?
i drugie okno
„Kto cnotę posiada, żadnej rzeczy do życia nie potrzebuje”
Tu także młodzież rzemieślnicza pobierała lekcje szermierki, a w czasie powodzi odprawiano, przenoszone z fary, nabożeństwa.
W roku 1890 budynek Wagi rozebrano, podobno się rozlatywał i na jej miejscu stanął neorenesansowy ratusz, wielki gmach, który rozsadzał rynek swoim ogromem…
W roku 1890 budynek Wagi rozebrano, podobno się rozlatywał i na jej miejscu stanął neorenesansowy ratusz, wielki gmach, który rozsadzał rynek swoim ogromem…
Głównym konsultantem i autorem projektu rekonstrukcji Wagi Miejskiej i odbudowy Starego Miasta był Zbigniew Zielińskim. 3 października 2003 roku odsłonięto jego tablicę pamiątkową na północnej ścianie poznańskiej Wagi.
środek rynku zniszczenia podczas wojny
Zapraszam na dalszy spacer po Starym Rynku….