Po fyrtlach Poznania – 27 Stare Miasto – Ratusz cd

10/10 - (1 vote)

Ratusz poznański

Ratusz w całej okazałości,  trochę historii , trochę już było wcześniej, ale… r 013

Ta krótka historia pokazuje co ważne,… dalej dzieło Jan Baptysty Quadro z Lugano  – czyli ratusz,..a niżej  kontrakt na rozbudowę ratusza…..

t 2

a teraz jego dzieło w różnych pozach…

1a Kopia

2f Kopia

1 Kopia

2g Kopia

1g Kopia

2 Kopia8 063 Kopia

1c Kopia

Jeszcze ratusz z roku 1913 – „po poważnie remoncie przeprowadzono w latach 1910-1913, kiedy zniszczono renesansowe polichromie, zastępując je czarnym boniowaniem, uznając, że nie przystoją „poważnemu charakterowi miasta północnoniemieckiego”, jednak w 1913 r. na wieżę powróciły koziołki.”

3

i w dawniejszych czasach

rat.1

rat.2

Podczas walk o Poznań w 1945 roku  zawaliła się wieża ratusza aż do gotyckiej podstawy, wnętrze ratusza uszkodził wybuch bomby fosforowej, … ratusz stał się ruiną… podobnie jak Stary Rynek ,  jak całe Stare Miasto

rat.0

Odbudowę prowadzono w latach 1945- 1954. Przywrócono wówczas renesansowy charakter elewacji, na ścianach pojawiły się inskrypcje, niestety nie miały one nic wspólnego z pierwotnymi, np pojawił się cytaty z Konstytucji PRL z 1952   „Polska Rzeczpospolita Ludowa jest republiką ludu pracującego oraz Polska Rzeczpospolita Ludowa nawiązuje do najszczytniejszych postępowych tradycji Narodu Polskiego i urzeczywistnia idee wyzwoleńcze mas pracujących” (już go nie ma, całe szczęście)

 Na wieżę wrócił orzeł (opisałem w poprzednim  wpisie), wymieniono mechanizm koziołków. Ale wygląd    jak najbliższy projektowi J. B. di Quadro przywrócił dopiero remont, który trwał w latach 1992-2002…. ( inskrypcje też zmieniono)..teraz wygląda jak pokazany na zdjęciach wyżej.. a w następnym wpisie szczegóły postaram się pokazać…. zapraszam

.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.