Po fyrtlach Poznania 29 – Stare Miasto – Ratusz cd

Rate this post

Ratusz poznański wewnątrz

Piwnice
Gotyckie piwnice ratuszowe – dawne przyziemie – to najstarsze świeckie wnętrza w Poznaniu. Powstały na przełomie XIII i XIV wieku, powstały wraz z pierwszym budynkiem ratusza. Piwnice z pięknymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, wsparte na jednej kolumnie. W zwornikach herb Poznania – skrzyżowane klucze i biały lew i herb Czech pochodzący z czasów Wacława II. Do XVII wieku były tu magazyny kupieckie, później (w XVII i XVIII wieku) znajdowało się więzienie z salą tortur.. W XIX i na pocz. XX był skład centralny słynnego piwa grodziskiego, pewno i pijalnia i restauracja,. Restauracja była znana z flaków. Jeszcze w okresie międzywojennym na najlepsze flaki w Poznaniu chodziło się do ratusza. Działała podczas wojny. W 1945 r. była jedną z pierwszych otwartych w Poznaniu. Kiedy w 1954 r. w odbudowanym ze zniszczeń wojennych i przebudowanym ratuszu otwarto muzeum, restauracja zniknęła.
Ostatnie badania naukowe (Naszemiasto.pl z 2003-08-18) na początku XXI wieku potwierdzają hipotezę, że piwnice na początku istnienia ratusza wcale nie były piwnicami, a pomieszczeniami reprezentacyjnymi. Rynek było o koło 2,5 metra niżej niż obecny. Wejście do ratusza było wówczas właśnie z poziomu dzisiejszych piwnic. Wejść do ratusza było kilka. Szkoda, że obecnie piwnice gotyckie od 1997 roku są w remoncie, 

(na starym obrazku)

ratusz piwnicaFotopolska_21817

Parter

parter

Izby na parterze powstały w stylu gotyckim, zostały przebudowane w stylu renesansowym przez G. B. di Quadro,. Mieściło się tu między innymi miejskie archiwum. Część pomieszczeń parteru zachowało się w stanie jak po rozbudowie przez Quadro, w latach 1910-13 podczas restauracji pruskiej, dokonano niewielkich zmian… Dzisiaj w pomieszczeniach parteru ekspozycje stałe pamiątek związanych z Poznaniem i jego mieszkańcami… miedzy pamiątki związane z działalnością cechów – lady cechowe, laski cechowe, z działalnością Bractwa Kurkowego, stoją stare koziołki z czasów 1913 … Pokazywane są tu też ekspozycje czasowe m. in. z cyklu Ulice i zaułki dawnego Poznania oraz Poznańskie rody i rodziny, np. pamiątki o H. Cegielskim i jego fabryce…

W latach 1945-54 w wieży wbudowano zabiegową klatkę schodową i tym sposobem zniszczono cały zabytkowy układ komunikacyjny i sklepienia wewnątrz wieży,….
Na klatce schodowej wystawa portretów i obrazów i stoi tez makieta synagogi z przed przebudowy na pływalnię (ul. Wroniecka).

r 042

Dzisiaj w salach parteru znajdują się eksponaty muzeum miasta Poznania, trochę ich postaram się pokazać…

parter1

parter9

parter13 Kopia

parter14

parter11

partoa

lady cechowe, – skrzynie używanych przez cechy do przechowywania najcenniejszych przedmiotów cechowych ..

parter19

parter20

laski cechowe- znaki dostojeństwa starszego cechu

parter16

parter12

parter17

W salach parteru organizuje się  okolicznościowe wystawy, trafiłem akurat na wystawę o Cegielskim

r 015

r 023

Na klatce schodowej wystawa portretów i obrazów

pz 28 046

r 099

i makieta synagogi, która tak kiedyś wyglądała, przed przeróbką (ta stojąca przy ul. Wronieckiej 17 i Stawnej, przy Skwerze Rabina Akiwy Egera, ( do niedawna pływalnia)

r 095

r 094 Kopia

portret Wilusia, niektórzy tak na niego gadali a to tylko cesarz Wilhelm II

r 097N

zapraszam na I piętro ratusza  do najbardziej reprezentacyjnych sal…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.