
Ratusz poznański wewnątrz Cd.
Drugie Piętro
Drugie piętro – dobudowane w czasach Giovanni Battista di Quadro. Wejście wąskimi schodami z Wielkiej Sieni. Pomieszczenia służyły jako zbrojownia. Pomieszczenia w wieży służyło jako areszt (w wieży były oddzielne pomieszczenia ze stropami – obecnie klatka schodowa).
Po zawalenia się wieży i po jej odbudowaniu w roku 1725r, pomieszczenia służyły jako gospodarcze i w części przeznaczone jako areszt.
Podczas restauracji pruskiej 1910-1913r po przebudowie powstaje wspaniała Sala Złota,
miejsce posiedzeń magistratu, a także biblioteka rady.. A w wystroju Sali Złotej rzeźby apostołów z lat około 1911-1913 wykonane przez uczniów pracowni snycerskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach (Warmbrunn). Rzeźby postawiono parami nad pilastrami i gzymsem w niszach, później Sala Złota zmieniała wygląd i wtedy rzeźby stały parami i w innych miejscach,… podczas wojny ucierpiała też Sala Złota a rzeźby wywieziono do muzealnych magazynów w Rogalinie. Przeleżały tam 60 lat!… teraz wróciły, po konserwacji, jako eksponaty na drugie piętro, do Muzeum Miasta Poznania w poznańskim ratuszu, ale niestety nie wszystkie, jeden zaginął a i kłopoty z identyfikacją postaci mają konserwatorzy …
Podczas wojny wszystkie pomieszczenia tego piętra zostały zniszczone, podczas odbudowy przystosowano je do funkcji wystawienniczych. Stropy wzorowano na stropach z kamienic przy Starym Rynku. Ponieważ w Ratuszu od prawie 60 lat istnieje Muzeum Historii Miasta Poznania to i ekspozycje stałe jak i czasowe związane Poznaniem…
Koniec spaceru po II piętrze jak i po wnętrzach poznańskiego ratusza, zapraszam na spacer po Starym Rynku…