Spacerem po Kórniku – 10 – zamek wnętrza cd

Rate this post

Dalszy ciąg spacerach po wnętrzach kórnickiego zamku

Hall I piętra

Kórnik zame1 006 Kopia

Przed wejściem do Sali Mauretańskiej, widzimy przed sobą piękny, o niepowtarzalnym klimacie, trzynawowy hall z ostrołukowymi sklepieniami, wspartymi na ośmiobocznych filarach, z ogromnym oknem zajmującym całą ścianę, z ażurową balustradą przy schodach…

Kórnik zame1 002

W hallu zgromadzone są XVII i XVIII-wieczne portrety głównie królewskie, w niszach przy oknie stoją popiersia Tytusa Działyńskiego i bogini Diany

Sala Mauretańska

h0c S Mauretańska

Największą i niewątpliwie najbardziej rozsławioną komnatą na zamku kórnickim jest Sala Mauretańska, ukształtowana w czasie ostatniej jego rozbudowy z połączenia dwóch komnat i dobudowania pomieszczenia w czworobocznej wieży. Za Tytusa była tu biblioteka, muzeum z urządził Jan Działyński, miało to być miejsce, gdzie kolekcjonuje się dawne uzbrojenie oraz gromadzi pamiątki po przodkach, przyjaciołach i sławnych rodakach.

17.10 020

Sala składała się z trzech różnych, połączonych ze sobą wnętrz których architektura i dekoracja nawiązuje do Dziedzińca Lwów i Dziedzińca Mirtów Alhambry – wspaniałych pałaców arabskich w Grenadzie (Hiszpania). W sali wystawiono ogromną liczbę niezwykle cennych eksponatów m.in. oryginalne zbroje rycerskie i husarskie, polską oraz wschodnią broń białą, kusze myśliwskie, ozdobne rzędy końskie, laski marszałkowskie, ozdobne zastawy stołowe, XVIII-wieczne kolekcje porcelany miśnieńskiej i in.

h4 S Mauretańska

h7 S Mauretańska

h32 S Mauretańska

h39 S Mauretańska Kopia

Z mebli oprócz gablot z eksponatami stoją tu dwie wielkie szafy, jedna hamburska z początku XVIII w. z wyrzeźbionymi postaciami biblijnymi. Na ścianach zawieszone są obrazy o tematyce historycznej, portrety hetmanów, słynnych Polaków…. W najdalszej części sali, przykrytej sklepieniem gwiaździstym zgromadzone są zabytki sztuki kościelnej.

kórnik 14.11..15 093 Kopia

Najcenniejszym zabytkiem wśród nich jest unikalny srebrny ołtarz w formie tryptyku z 16 płycinami przedstawiającymi tajemnice różańcowe i Matkę Boską Różańcową. Płyciny zostały wykupione przez Tytusa Działyńskiego po kasacie zakonu Dominikanów, a sam ołtarz został użyty podczas mszy i przysięgi wojsk Powstania Wielkopolskiego na Placu Wolności w Poznaniu.

17.10 016

Innym wartościowym zabytkiem jest obraz „Zwiastowanie NP Marii”, najciekawszych obrazów wczesnorenesansowych na terenie Wielkopolski, środkowa część tryptyku z 1529 r. fundowanego dla kolegiaty kórnickiej przez przedstawionego na obrazie Łukasza Górkę wojewodę poznańskiego i właściciela zamku. Na koniec widok z okna Sali Mauretańskiej na park .

17.10 019 Kopia

Apartament gościnny

i0 Ap. Gościn. Kopia

Najpierw, choć jeszcze nie wykończony, nazywany salonem, za czasów Jana Działyńskiego ułożono w nim posadzkę i stał się pokojem gościnnym. Był i salonem i oddzieloną parawanem częścią sypialną z neobarokowym łożem,  szafką nocną i umywalnią.

i4 Ap. Gościn.

 W pokoju stoi neobarokowa kanapa z krzesłami i stołem, w narożniku umieszczony jest piec żeliwny z połowy XIX w. z Mefistofelesem. W części apartamentu, która pełniła funkcje gabinetu i buduaru, znajdują się  klasycystyczne meble z początku XIX w. – biblioteczka oraz szyfoniera w lewej niszy, biurko z krzesłem i sekretarzyk w prawej niszy, a także służący do odpoczynku bogato rzeźbiony, dębowy szezlong. Na ścianach portrety córek Tytusa – olejny Cecylii i akwarela Marii , portret Augustyna Działyńskiego, Adama Kazimierza Czartoryskiego dziadka Celiny Działyńskiej…..

Na koniec drzewo genealogiczne rodu Działyńskich

kórnik 14.11..15 104

Na następny spacer zapraszam po kórnickiej bibliotece.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.