Spacerem po Kórniku – 8 – zamek wnętrza

9.8/10 - (9 votes)

Wnętrza
Sień

kórnik 14.11..15 006 Kopia
Ozdobiona drewnianym stropem kasetonowym z herbami przodków Jana i Izabeli z Czartoryskich Działyńskich. Z sieni prowadzą trzy wejścia ozdobione drewnianymi portalami z lewej strony pokój dozorcy zamku, na wprost korytarz prowadzący do pomieszczeń zamkowych, z prawej strony apartament właściciela.

kórnik 14.11..15 007

Pokój pański

c2 p. Zamojskiego Kopia
Pokój pańskim teraz nazywają go pokojem Władysława Zamoyskiego
Mieszkali tu Tytus Działyński, Jan Działyński oraz później Władysław Zamojski. Po śmierci Władysława urządzono w pokoju kaplicę z gotyckim ołtarzem we wnęce. W pokoju stoi okazałe biurko mahoniowe z 1 ćwierci XIX w, które pierwotnie należało do Tytusa Działyńskiego. To na nim sypiał znany powszechnie z bardzo prostego i wręcz ascetycznego trybu życia Władysław Zamoyski. Cennymi meblami są szafami – gdańska z 4 ćwierci XVII w. i druga szafa dębowa z 1628 roku z wyobrażeniem 12 apostołów  przywieziona przez Jadwigę Zamoyską.

kórnik 14.11..15 013 Kopia

Szczególnie zdobiona jest w tym pomieszczeniu posadzka wykonana z korzenia brzozy, mahoniu i orzecha której dekoracja naśladuje wzorzysty dywan z rodowymi herbami Ogończyk i Jelita oraz czworobocznym medalionem, kształtem przypominającym „swastykę”, dzięki tej niby „swastyce” na posadzce Niemcy zostawili zamek bez większych zniszczeń.

kórnik 14.11..15 016 Kopia Kopia

Ta wspaniała posadzka, której wyrafinowany rysunek wraz z mistrzowskim połączeniem kilku gatunków drewna , to jeden z najdoskonalszych dzieł kórnickiej rezydencji.

Pokój Generałowej

d1 p. Generałowej Kopia
Opisany wyżej pokój łączył się poprzez mały gabinecik w wieży z apartamentem, w którym mieszkały  właścicielki, prawdopodobnie przed przebudową mieszkała tu Biała Dama , po przebudowie w XIX wieku , żona Tytusa – Celestyna, później Jadwiga Zamojska, żona generała Władysława Zamoyskiego, matka ostatniego właściciela zamku.

d2 p. Generałowej Kopia

W pomieszczeniu szereg zabytkowych mebli a z ciekawszych: hebanowy kabinet holenderski obłożony szylkretem i kością słoniową z 2 połowy XVII w.;

kórnik 14.11..15 025

sekretarzyk z 1 połowy XVIII należał do babci Tytusa; jedna z najpiękniejszych barokowych szaf gdańskich, ozdobiona bogatą snycerką z przedstawieniem pór roku; komplet mahoniowych mebli empirowych: łóżko (za parawanem), kanapa i fotele; na ścianach wiszą rodzinne pamiątki głównie portrety i fotografie osób z rodziny Celiny Działyńskiej, ale też można zobaczyć tu cenne obrazy np.: Uchwalenie Konstytucji 3 Maja dzieło Jeana Pierre Norblina, obrazy Artura Grottgera… Warto zerknąć na portale, na piękną podłogę oraz sufit.

d8 p. Generałowej Kopia

Salon

e1 salon Kopia

Za sypialnią, połączony z nią dwuskrzydłowymi drzwiami znajduje się salon. Jego wnętrze zgodnie ze swoją funkcją należy do najbardziej reprezentacyjnych w zamku kórnickim, głównie z uwagi na złocone sztukaterie sufitu, pokaźny kominek i piękną posadzkę oraz bogatym portalom drzwiowym. Trzy portale wykonane w lutym 1856 roku w stylu północnego renesansu z herbami rodzinnymi, utrzymane w kolorze ciemnego brązu, piękne rzeźbione z niszami na lustra, portale wykonane starannie mimo że wykonane w pośpiechu nawet w nocy przez miejscowych – poznańskich i kórnickich – stolarzy.

e8 salon - Kopia (2)

Pokój ten zachował w większości autentyczne urządzenia z połowy XIX w. wykonane dla tego wnętrza. Stoją tu dwie mahoniowe kanapy, nad kanapami kopie miniatur  Stanisława Samostrzelnika (ok. 1485-1541),   i 16 foteli obitych pstruchą (wełnianą tkaniną wyrabianą w okolicach Kórnika), stół z mozaiką komponowaną z sęków szesnastu gatunków drzew, wg. tradycji pochodzących z kórnickiego parku, stoi tu też palisandrowa szafka holenderska z 2 poł. XVII w., kabinet flamandzki z tego samego czasu, w wykuszu stoi harfa pedałowa paryska z końca XVIII w.,…. Na ścianach liczne obrazy głównie portrety rodziny Działyńskich, Władysław ten pokój nazwał „pokojem skazańców” – wszyscy na portretach członkowie rodziny byli skazani za udział w kolejnych powstaniach narodowych przeciw zaborcom.

e11 salon Kopia

Salonik
Do Salonu przylega niewielki salonik – skromny pokoik , kiedyś sypialnia. Meble są tu klasyczne i pochodzą z przełomu XVIII i XIX stulecia, salonik zdobi też szereg XVI-XIX- wiecznych malowideł. W saloniku jest też ozdobny kominek z czerwonego marmuru, nad którym zawieszono barokowe lustro saskie, niestety przy zwiedzaniu trudny do zobaczenia, stoi za ścianą….

f2 salonik

Zapraszam na dalszy spaceru po wnętrzach kórnickiego zamku

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.