
Ostrów Tumski – Katedra – wewnątrz
Przy wejściu, pod chórem organowym po obu stronach ścian wmurowano renesansowe nagrobki rodziny Przecławskich, podobno z kościoła w Chojnicy pod Poznaniem, są przykładem rzeźby nagrobnej tzw. sansovinowskiej, podobny nagrobek ma Zygmunt Stary na Wawelu. Czym się zasłużyli Przesławscy… nie bardzo umiałem się dowiedzieć, może mieli plecy…
po lewej od wejścia strony nagrobek Jana Przecławskiego, XVI w (zmarłego w 1540 roku),
Po prawej Janusza Przecławskiego zm.1595r i Anny zm. 1598.
Prezbiterium
Klejnot katedry wielki ołtarz – poliptyk ( czyli ołtarz szafkowy) , dzieło wybitnych mistrzów śląskich z przełomu XIV-XV wieku, prawdopodobnie z warsztatu wrocławskiego, z pochodzi kościoła farnego z Góry Śląskiej.
W części środkowej rzeźba Matki Boskiej w otoczeniu św. Katarzyny i św. Barbary. Na skrzydłach bocznych mniejsze rzeźby 12 świętych kobiet. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej „sfeminizowanych” ołtarzy w Polsce. Po zamknięciu ołtarza widzimy, sceny z życia świętych Janów – Chrzciciela i Ewangelisty, oraz świętych: Krzysztofa i Hieronima (Niestety nie mam zdjęcia ołtarza po zamknięciu)
Prezbiterium wzbogaca i wyróżnia ażurowy wieniec tzw. „tryforium”, motyw otwartych arkad o trzech wąskich oknach, za którymi wzdłuż ścian biegnie galeryjka. Okna w prezbiterium wypełniają witraże z wizerunkiem N. Maryi Panny, Matki Kościoła, Patronów bazyliki archikatedralnej Apostołów Piotra i Pawła oraz sceny związane z dziejami Polski i miasta Poznania.
Na posadzce przed prezbiterium płyta z brązu, wmurowana tu w 2000 roku, upamiętniającą biskupa misyjnego, Jordana.
W tej świątyni pochowano niegdyś królów i książąt polskich z dynastii piastowskiej: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II.
I perełka w prezbiterium bogato zdobiona barokowa ambona i chrzcielnica z 1720 roku
Ambonę z XVIII wieku i chrzcielnicę (z 1720 roku) sprowadzono z poewangelickiego kościoła w Miliczu. Na ambonie znajduje się pięć płaskorzeźb ukazujących sceny z życia Chrystusa, zaś na baldachimie czterech ewangelistów i Chrystus Zbawiciel. Misę chrzcielnicy podtrzymuje anioł, zaś pokrywę zdobi przedstawienie Boga Ojca oraz woluty.
Gotyckie stalle, czyli zdobione drewniane ławki z wysokimi oparciami i klęcznikami, przeznaczone dla duchownych,
Kopia miecza świętego Piotra, którego oryginał przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym. Zgodnie z podaniem „miecz” należał do świętego Piotra, który miał nim odciąć ucho Malchosa (J 18,10), sługi arcykapłana, podczas pojmania Jezusa Chrystusa w Getsemani.. ale nie zależnie od legendy mamy do czynienia z jednym z najstarszych egzemplarzy broni białej w Polsce.
Vischerowskie płyty Andrzeja z Bnina i Łukasza I Górki
Vischerowskie płyty nagrobne poświęcone pamięci kolejnych przedstawicieli rodu Górków. Najstarsza z nich, wykazująca jeszcze wiele cech gotyckich została wykonana we Flandrii na zamówienie b-pa Andrzeja z Bnina około 1460 r. Kolejne, pochodzące już z norymberskiego warsztatu Vischerów upamiętniają b-pa Uriela Górkę i jego ojca Łukasza. Na tego rodzaju płytę nagrobną mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Jej wartość bowiem była równa kamienicy w centrum miasta. W czasie II wojny światowej płyty te zostały wywiezione przez Niemców i przez wiele lat uchodziły za bezpowrotnie stracone. W 1990 r. odnaleziono je w czasie prac remontowych w petersburskim Ermitażu i powróciły do Poznania.
Organy z 2001 roku, zwieńczone herbem arcybiskupa Juliusza Paetza.
I ciekawy nagrobek biskupa Benedykta Izdbieńskiego, Podobno trochę lubił mataczyć, ale sam nagrobek wartościowy….
Następnym razem zwiedzimy kaplice a jest ich wiele…