Po fyrtlach Poznania 5 – Ostrów Tumski – Katedra cd

8.2/10 - (5 votes)

Ostrów Tumski – Katedra – wewnątrz

Dzisiaj trochę szczegółów z wewnątrz katedry…
Przy wejściu, pod chórem organowym po obu stronach ścian wmurowano renesansowe nagrobki rodziny Przecławskich, podobno z kościoła w Chojnicy pod Poznaniem, są przykładem rzeźby nagrobnej tzw. sansovinowskiej, podobny nagrobek ma Zygmunt Stary na Wawelu. Czym się zasłużyli Przesławscy… nie bardzo umiałem się dowiedzieć, może mieli plecy…
po lewej od wejścia strony nagrobek Jana Przecławskiego, XVI w (zmarłego w 1540 roku),

Nagrobek Jana Przecławskiego, XVI w

Po prawej Janusza Przecławskiego zm.1595r i Anny zm. 1598.

nagrobek Janusza Przecławskich przy wejściu

 Prezbiterium
Klejnot katedry wielki ołtarz – poliptyk ( czyli ołtarz szafkowy) , dzieło wybitnych mistrzów śląskich z przełomu XIV-XV wieku,  prawdopodobnie z warsztatu wrocławskiego,  z pochodzi kościoła farnego z Góry Śląskiej.

Ołtarz główny5 Kopia

W części środkowej rzeźba Matki Boskiej w otoczeniu św. Katarzyny i św. Barbary. Na skrzydłach bocznych mniejsze rzeźby 12 świętych kobiet. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej „sfeminizowanych” ołtarzy w Polsce. Po zamknięciu ołtarza widzimy, sceny z życia świętych Janów – Chrzciciela i Ewangelisty, oraz świętych: Krzysztofa i Hieronima (Niestety nie mam zdjęcia ołtarza po zamknięciu)

Katedra wewnątrz4

Prezbiterium wzbogaca i wyróżnia ażurowy wieniec tzw. „tryforium”, motyw otwartych arkad o trzech wąskich oknach, za którymi wzdłuż ścian biegnie galeryjka. Okna w prezbiterium wypełniają witraże z wizerunkiem N. Maryi Panny, Matki Kościoła, Patronów bazyliki archikatedralnej Apostołów Piotra i Pawła oraz sceny związane z dziejami Polski i miasta Poznania.

Płyta Biskupa Jordana z 2000 r. (w posadzce)

Na posadzce przed prezbiterium płyta z brązu, wmurowana tu w 2000 roku, upamiętniającą biskupa misyjnego, Jordana.

09a 099

W tej świątyni pochowano niegdyś królów i książąt polskich z dynastii piastowskiej: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II.

ambona1

I perełka w prezbiterium bogato zdobiona barokowa ambona i chrzcielnica z 1720 roku

Chrzcielnica1a Kopia

Ambonę z XVIII wieku i chrzcielnicę (z 1720 roku) sprowadzono z poewangelickiego kościoła w Miliczu. Na ambonie znajduje się pięć płaskorzeźb ukazujących sceny z życia Chrystusa, zaś na baldachimie czterech ewangelistów i Chrystus Zbawiciel. Misę chrzcielnicy podtrzymuje  anioł, zaś pokrywę zdobi przedstawienie Boga Ojca oraz woluty.

n 045

Gotyckie stalle, czyli zdobione drewniane ławki z wysokimi oparciami i klęcznikami, przeznaczone dla duchownych,

ł 028

Kopia miecza świętego Piotra, którego oryginał przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym. Zgodnie z podaniem „miecz” należał do świętego Piotra, który miał nim odciąć ucho Malchosa (J 18,10), sługi arcykapłana, podczas pojmania Jezusa Chrystusa w Getsemani.. ale nie zależnie od legendy mamy do czynienia z jednym z najstarszych egzemplarzy broni białej w Polsce.

poz 11.08 023

Płyta Vischerowska z nagrobka  Łukasza I Górki

Vischerowskie płyty Andrzeja z Bnina i Łukasza I Górki

Vischerowskie płyty nagrobne poświęcone pamięci kolejnych przedstawicieli rodu Górków. Najstarsza z nich, wykazująca jeszcze wiele cech gotyckich została wykonana we Flandrii na zamówienie b-pa Andrzeja z Bnina około 1460 r. Kolejne, pochodzące już z norymberskiego warsztatu Vischerów upamiętniają b-pa Uriela Górkę i jego ojca Łukasza. Na tego rodzaju płytę nagrobną mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Jej wartość bowiem była równa kamienicy w centrum miasta. W czasie II wojny światowej płyty te zostały wywiezione przez Niemców i przez wiele lat uchodziły za bezpowrotnie stracone. W 1990 r. odnaleziono je w czasie prac remontowych w petersburskim Ermitażu i powróciły do Poznania.

n 092 - Kopia (2)

Organy z 2001 roku, zwieńczone herbem arcybiskupa Juliusza Paetza.

Nagrobek Isbinskiego

I ciekawy nagrobek biskupa Benedykta Izdbieńskiego, Podobno trochę lubił mataczyć, ale sam nagrobek wartościowy….

Następnym razem zwiedzimy kaplice a jest ich wiele…

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.