PARK CYTADELA
największy park Poznania, około 100 ha, powstały w latach 1962- 1970 na terenie dawnego Fortu Winiary . Najpierw nazywał się „Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”, w 1992 roku stał się „Parkiem Cytadela”, od 2008 został uznany za pomnik historii…warto zaliczyć spacer po tym parku… zapraszam
Tu w czynie społecznym sadziło zieleń tysiące poznaniaków
Od strony centrum miasta na Cytadelę prowadzą monumentalne schody. Na ich szczycie znajduje się liczący 23 metry wysokości Pomnik Bohaterów. Został on odsłonięty w pierwszą rocznicę wyzwolenia Poznania spod niemieckiej okupacji – 23 lutego 1946 roku.
Pomnik, upamiętniający około 10.000 żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w walkach o Poznań, 5829 z nich jest pochowanych na stokach Cytadeli, reszta na cmentarzu miłostowskim, został zbudowany we wrześniu 1945 również przy udziale żołnierzy radzieckich.
Pod pomnik i jako wejście do parku prowadzą szerokie schody, a na początku , na flankach stoją cztery haubice
widok spod pomnika na wylot Alei Niepodległości
Cokół pomnika – płaskorzeźba ze scenami batalistycznymi, (powiadają, że w środku to postać Polaka – Cytadelowca), dawniej na wierzchołku pomnika świeciła czerwona gwiazda, ukradli ją w 1989 roku (gwiazda teraz w muzeum miasta Poznania). Na dwóch tablicach w językach: polskim i rosyjskim umieszczono tekst okolicznościowego rozkazu Józefa Stalina,
Po obu stronach schodów znajdują się kwatery poległych żołnierzy Armii Czerwonej i odrębna kwatera Polaków, ale po cmentarzach na stokach Cytadeli oddzielny spacer później …
Przy placu z Pomnikiem Bohaterów stoi też pomnik gen. Wasilija Czujkowa z podobizną generała, radziecki dowódca , który kierował walkami o Poznań a walki trwały od 22 stycznia do 23 lutego, zginęło ponad 10 000 żołnierzy radzieckich ponad stu Polaków …
Na Cytadeli znajdują się muzea Muzeum Uzbrojenia w dawnym schronie amunicyjnym a w pomieszczeniach Małej Śluzy znajduje się Muzeum Armii Poznań… po muzeach oddzielnych spacer
Spacer po parku i kilka obrazków z tego spaceru
alejka i pień, który pamięta walki o Cytadelę…
Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami – Dzwon waży 850 kg ma średnicę 102 cm, po raz pierwszy zadzwonił 11 października 1986 roku, słychać go, kiedy pogoda sprzyja, do 10 km a usłyszeć jego głos można z okazji świąt narodowych bądź dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych..
Stoi na wschód od Muzeum Uzbrojenia, Stanowi zwornik optyczny rozległej polany, pozostałości dawnych koszar.
Na przeciwnym skraju polany stoi „Pomnik Saperów”, – linia łącząca Dzwon Pokoju i Pomnik Saperów stanowi oś dawnych koszar, Kernwerku – centrum Fortu Winiary
Cytadela to miejsce gdzie prezentują się rzeźbiarze, spacerując ciągle o rzeźby się potykamy, od takich jak „Saperzy” Jana Jakóba (wyżej)…poprzez …
do „Nieporoznanych” Magdaleny Abakanowicz
W miejscu Rawelinu II w północnej części parku, od strony ulicy Za Cytadelą znajduje się jedno z najciekawszych i najurokliwszych miejsc parku – rosarium, posadzono tu różne gatunki róż, krzewów i drzew. Jego centrum stanowi staw, a na jego skarpach można usiąść na ławkach. Róże przekwitły, ale rosarium i tak może się podobać…:)
Na Cytadeli znajdują się dwa muzea – Muzeum Armii „Poznań” i Muzeum Uzbrojenia, zapraszam na spacer po nich….