Po fyrtlach Poznania 125 – Wilda cd

Rate this post

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich (dawna nazwa:  Parkiem Livoniusa) –

9 086

rozpościera się po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi i Matyi, pomiędzy ulicami Górna Wilda, Niedziałkowskiego i Topolową. Park powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedyś był tu cmentarz ewangelicki parafii św. Pawła.

9 088

 9 087

Nazwa parku upamiętnia prezydenta Poznania – Jarogniewa Drwęskiego (1918-1921) i jego małżonkęJarogniew Drwęcki

Izabela Dręcka

Jarogniew Drwęski – prawnik, działacz społeczny w Wielkopolski, pierwszy prezydent Poznania po odzyskaniu niepodległości, stanowisko objął od 17 kwietnia 1919r zastępując niemieckiego nadburmistrza dr Ernsta Wilmsa i następnie wybrany przez Radę Miasta Poznania w wolnych i demokratycznych wyborach został prezydentem Poznania i był nim do śmierci. Zmarł 14 września 1921 w Poznaniu. Jego grób i pomnik na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan..

1ga Cmentarz Zasłużonych

Po rozebraniu twierdzy poligonalnej w latach 1896-1902 zaczęto porządkować tereny poforteczne…. Dzięki temu powstawała zieleń…w tym, na terenie dawnego Bastionu Grolman, powstał park … teraz park Drwęskich.. Kontynuacją ciągu parkowego na północ jest Park Karola Marcinkowskiego (opisany wcześniej).
Widoki z parku na Stary Browar, na Andersia Tower, na Nowotel….

9 089

9 090

W parku rośnie wiele starych, okazałych drzew. Od strony zachodniej stoi Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Widok z Parku Marcinkowskiego.

23e 128

Pomysły upamiętnienia pomnikiem Powstańców Wielkopolskich pojawiły się już w 1921roku, ale bez efektów, dopiero za sprawą pochodzącego ze Śląska Szydlaka I sekr. PZPR, który wzorując się na powstałym pomniku Powstańców Śląskich na Górze Świętej Anny, postanowił w podobny sposób upamiętnić Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Projektant – Alfred Wiśniewski a pomnik odsłonięto 19 września 1961roku

9 093

Pomnik ma 17-metrów wysokości i jest pokryty szarym granitem.

25 038 Kopia

Na wysokości 6 metrów –płaskorzeźby z historią Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy: na froncie orzeł, a po bokach strajk dzieci wrzesińskich, wóz Drzymały, postać Marcina Kasprzaka wśród robotników i śmierć pierwszego powstańca Franciszka Ratajczaka

9 097 Kopia

9 098 Kopia

Obok obelisku stoi rzeźba przedstawiająca dwóch powstańców – oficera z szablą i szeregowca strzelca z karabinem.

9 096 Kopia

W 1988 r. przebudowano otoczenie pomnika (według projektu Jerzego Nowakowskiego) – powstał plac apelowy o powierzchni 1800 m2.

Na zakończeniu spaceru po Parku Drwęckich i po Wildzie mapka tego fyrtla..

1_3aa_002

oraz przypomnienie, że w maju kwitną tu kasztany…. i zaproszenia do dalszych spacerów po fyrtlach Poznania, już w kierunku Łazarza i po Łazarzu….

9 092 Kopia

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.