
Ulica Gąsiorowskich to jedna z najwcześniej wytyczona ulica Dolnego Łazarza, odchodząca od traktu Głogowskiego , wytyczona jeszcze przed włączeniem Łazarza w obręb miasta. Łączy ulicę Głogowską z Kolejową. Zabudowa z przełomu XIX/XX wieku, budynki przeciętne.
Na narożniku ul. Kolejowej , w przebudowanej willi fabrykanta Napoleona Urbanowskiego, do niedawna mieścił się szpital Poznański Zakład Ortopedyczny… teraz budynek na sprzedaż… Szpital ufundowany przez obecnych patronów ulicy Bronisława i Helenę Gąsiorowskich, nazwa też przypomina Ludwika Gąsiorowskiego (1807–1863), lekarza, historyka medycyny, powstańca…
Zabudowa ulicy – narożnik ulicy Małeckiego i Gąsiorowskich
wylot na ulicę Głogowska
Od ulicy Gąsiorowskich zaczyna bieg ulica Małeckiego (długość 510), kiedyś polna droga otoczona przez łąki i stawy. Dawniej nazywała się Książęcą od 5 stycznia 1920 r. nadano jej nową nazwę, ku czci Antoniego Małeckiego (polski historyk literatury, historyk, językoznawca, filolog klasyczny, heraldyk, dramaturg), ….Ulica dochodzi do Rynku Łazarskiego, przecinają ją ulica Kanałowa i Strusia. Niegdyś przecinając ulicę Gąsiorowskich tworzyła wlot do ul. Głogowskiej w miejscu przedłużonej PeSTki… Przed wojną ulicę Małeckiego zamieszkiwali przeważnie rzemieślnicy, urzędnicy i robotnicy.
Jeden z najstarszych budynków na tej ulicy to kamienica nr 1/2 z 1900 roku na narożniku ulicy Gąsiorowskich
Na drugim narożniku ulicy Gąsiorowskich 7/ Małeckiego 37 kamienica projektowana przez Emila Assmusa w latach około 1900-1905 ( projektował też kamienicę pod nr 35)
Kamienica nr 4
Po drugiej stronie (wschodniej) ulicy kamienice 33 i 34 też z 1900 roku
i kamienica Małeckiego 31/32 na rogu Kanałowej 5/ z 1900 roku
Kamienica od strony ulicy Kanałowej (5 i 6)
po stronie zachodniej ciekawie wyglądają kamienice nr 5 i 6
nr 6
i narożnikowa Kanałowa3-4/Małeckiego7 – wybudowana przez Ludwika Frankiewicza około 1903 r.
Ulicę Małeckiego przecina ulica Kanałowa na której to, na narożniku znajduje się wyżej pokazana już kamienica, mieści się w niej najstarszy w dzielnicy salon fryzjerski,
Wszystko zaczęło się w 1894 roku, kiedy to w Berlinie powstał pierwszy zakład fryzjerski. Mój prapradziadek w 1927 roku przeniósł się do Poznania i właśnie tutaj, przy ul. Kanałowej 3 założył swój zakład fryzjerski. Wspólnie z bratem jesteśmy piątym pokoleniem, które prowadzi ten salon – mówi Patrycja Kamińska z Salonu „Saga”
Ozdoba nad wejściem narożnikowym
Ulica Kanałowa…. ma 251 m długości łączy ulicę Kolejową i Głogowską, wytyczona w drugiej połowie XIX wieku.. Zwartą zabudowę po obu stronach zyskała już w 1900 roku…
„Kanałowa zawdzięcza swą prozaiczną nazwę tej fatalnej okoliczności, iż dawniej płynął tędy kanał. Ulicę, która odziedziczyła swój wygląd jeszcze z czasów pruskich, zamieszkiwali przed wojną robotniczy, rzemieślnicy i drobni urzędnicy” – pisze Zbigniew Zakrzewski w książce „Ulicami mojego Poznania…..”
Najstarsza kamienica pod nr 17 z 1895 roku wzniesiona przez właściciela tartaku Treugotta Girbiga. Portal kamienicy z okazałym stiukowym portalem z postaciami atlantów, to jeden z ciekawszych na Łazarzu,
W kamienicy pod numerem 8 i 9 narożniku Kolejowej 55-55a w latach 30. mieściła się siedziba pierwszego producenta krówek, firmy Feliks Pomorski. Kamienica z 1910 projektował Kazimierz Ulatowski albo Kazimierz Ruciński
9 czerwca 2007 na Kanałowej paliła się kamienica pod nr 13, na Łazarzu był to najpoważniejszy pożar w ostatnich latach, dzisiaj już odnowiona….
Tyle spaceru po Kanałowej dalej spacer ulicą Małeckiego – kawałek między Kanałową i Strusia
Na tym odcinku pod nr 29 miesci się Urząd Dozoru Technicznego Centralne Labolatorium, wybudowano go między starymi kamienicami..
i na narożniku Ulicy Małeckiego i Strusia kamienica nr 27 z ceramiczną dekoracją secesyjną, zbudowana została dla majętnego kupca Oskara Stillera, członka Zarządu Gminy św. Łazarz.
można by ją nazwać kamienica „Pod Wiewiórkami” ze względu na portal z wiewiórkami
Na drugim narożniku kamienica Małeckiego nr 10 i 11 z 1911 roku, prawdopodobnie też były własnością Oskara Stillera… W budynku mieści się Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, … W kamienicy narożnej przy Strusia [róg Małeckiego ..] mieściło się w lokalu dzisiejszej przychodni maleńkie kino Wilsona…. wspomina Zbigniew Zakrzewski „Ulicami mojego Poznania’
Pozostałość ulicy Strusia też warto zobaczyć. Ulica Strusia łączy ul. Głogowską z ul. Graniczną, kiedyś nazywano ją Parkową a od 1920 roku patronuje jej burmistrz i doktor medycyny z XVI w. Józef Struś
Z kamienicą 10 i 11 na ul. Małeckiego łączy się kamienica nr 3 na ulicy Strusia, mają też wspólne podwórko… i ciekawie wygladają te kamienice od tyłu…
Tył dziesiątki, górne okno to było kiedyś było moje okno….
kamienica nr 3, to masywna kamienica z 1898 roku należąca do Margarety Gruder, elewacja z cegieł, trzy piętra, balkony wsparte na machikułowych wspornikach. Kamienice projektowali Herman Böhmer i Paul Preul. w latach 30 XX wieku kamienica należała do kupca Oskara Stillera, podobnie jak większość domów przy ul Strusia
Od strony ul. Głogowskiej przetrwał neogotycki budynek szkolny z 1898 r., dawnaOd strony ul. Głogowskiej przetrwał neogotycki budynek szkolny z 1898 r., dawna powszechna szkoła męska im. Antoniego Małeckiego, Budynek przebudowany po zniszczeniach wojennych.., Budynek przebudowany po zniszczeniach wojennych..
Widok na ul Strusia od strony ulicy Głogowskiej…
W kamienicy pod nr 10 (nie jak niektórzy powiadają pod 9) miał swoją siedzibę poznański oddział TVP.(Ciemny budynek)
Na narożniku ulicy Strusia 9 i Małeckiego 26 kamienica z elewacją wykładaną ceramiczną cegłą, w narożniku dwupiętrowy wykusz nakryty balkonem z daszkiem, jakiś czas mieszkał w tym domu wybitny slawista, prof. Uniwersytetu Poznańskiego Edward Klich (1878-1939). Znajduje się tu kultowa pijalnia piwa „Kominek”.
Narożnik ulicy Strusia (8) i Granicznej (chyba 2) ładnie odnowiony ….
Dalej spacer po ulicy Małeckiego… z kamienicą narożnikową Strusia nr 9 i Małeckiego 26 sąsiaduje narożnikowa, prze skwerku , na ulicy Małeckiego 25 i Granicznej 1 – powstała w około 1900 roku
Skwerek przy zbiegu ulic Granicznej, Łukaszewicza i Małeckiego, który słynie z hucznych Sylwestrów – palenia starych mebli, a zaczął tą tradycję, podobno, zaczął pracownik drukarni, który pod koniec roku palił stare kalendarze, teraz w Sylwestra i straż, i policja interweniuje…
Skwerek widok z ulicy Granicznej widoczna kamienica z wieżyczką Łukaszewicza/Małeckiego
Kamienica z wieżyczką nr 24 od strony ul. Małeckiego- projektował Emil Assmus w latach około 1900-1905.
Balkon tej kamienicy też przytrzymują Atlanty
Naprzeciw skwerku też zdobne kamienice nr 13 z 1904 roku
nr 14 z podobnych czasów
nr 15 i poprzednie dwie czekają na lepsze czasy czekają
ale za to ładnie prezentuje się budynek pod numerem 16 z 1902 r. ze sgraffitową dekoracją elewacją, powstała według projektu pracowni Oskara Hoffmanna… (Hoffmann projektował w stylu secesji, łączył elementy ceglanej licówki w różnych kolorach z bogatą sztukaterią i wielkopłaszczyznowymi dekoracjami w tynku i sgraffito pokrywającego powierzchnię fasady, lubił też drewno i metal i często wykorzystywał do zdobienia balustrad i balkonów)
I sąsiadka, bardziej oszczędna w zdobieniach kamienica 17..
podobnie stare i mniej zdobne pozostałe dwie po tej stronie ulicy (północnej) pod nr 18
i nr 19 narożnikowa
ta sama kamienica od strony Rynku
Widok na ulicę Małeckiego od strony Rynku Łazarskiego..
Kamienice po drugiej stronie ulicy (południowej) też zdobne…
Kamienica nr 23 i kawałek kamienicy nr 22
Kamienica nr 23 i kawałek kamienicy nr 22
Przed wojną ulicę Małeckiego zamieszkiwali przeważnie rzemieślnicy, urzędnicy i robotnicy, mieszkało tez tu kilku artystów malarzy, pod nr 10 Zdzisław Eichler, pod nr 26 Eugeniusz Dąbrowa (Dąbrowski) i pod nr 27 Damazy Kotowski……
Na następny spacer zapraszam dalej po Dolnym Łazarzu, na Rynek Łazarski….