Ulica Jana Henryka Dąbrowskiego cd
Dalszy spacer po ulicy Dąbrowskiego, od Mickiewicza do Rynku Jeżyckiego, ciekawy to kawałek ulicy i ciekawa zabudowa…
Po południowej stronie na narożniku Dąbrowskiego i Mickiewicza, pod 12-16 zbudowany wg projektu Mariana Andrzejewskiego w 1931 roku gmach Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych,… był jednym z pierwszych Poznaniu gmachów o konstrukcji żelbetonowej
Narożnik to sześciopiętrowy biurowiec, skrzydła przeznaczone na mieszkania, teraz mieści się w budynku Zakład Ubezpieczeń Społecznych… na parterze kiedyś „Ewa” kawiarnia.. dzisiaj miejsce przyjęć interesantów… Podczas Poznańskiego Czerwca grupa demonstrantów idąc na ulicę Kochanowskiego pod budynek WUBP, z dachu gmachu zrzuciła urządzenia służące do zagłuszania Wolnej Europy i innych zachodnich stacji radiowych..
Ulicę Dąbrowskiego przecina ulica Kochanowskiego, zobaczymy co na tej ulicy, w jej części południowej…
Na narożniku ulicy Dąbrowskiego i Kochanowskiego kamienica 24 zbudowana w latach 1911-17, właścicielką jej była Agnes Bartsch, w głębi gmach Agrobex-u
gmach Agrobex-u
północną część ulicy zobaczymy wracając …a teraz dalej południowa pierzeja ulicy Dąbrowskiego… pod numerem 26 skromny, niski budynek o konstrukcji szachulcowej , który został zbudowany w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku, kiedy to budowano na Jeżycach domy przeznaczone dla robotników, drobnych kupców i rzemieślników , właścicielami tego byli kolejno Patz potem Jeske (nazwiska poznańskich Bambrów) a później Łyka…
Pod nr 28 budynek, którego budowę zakończono prawdopodobnie w roku 1918, …wcześniej w roku 1898 na działce znajdowała się destylatornia alkoholu H. Kantorowicza i warsztat ciesielski. W latach dwudziestych cała parcela należała do rozlewni piwa Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, do 1958 roku kamienica i cała parcela należała do Browaru Poznańskiego..
Obok jakieś coś.. pawilon kiedyś meblowy teraz skandynawska odzież i Rossmann z tyłu bloki, mało to wszystko pasuje do Jeżyc…
I kawałek secesyjnej kamienicy nr 34, (nie bardzo pozwoliła się pokazać w całości). Kamienica zbudowana w roku 1904 dla radcy Neukranza
Kino Rialto – powstało w 1937 na miejscu dawnej powozowni wchodzącej w skład zagrody bamberskiej Jana Kosickiego. Miało 400 miejsc i nazywało się „Adria”, twórcą był Józef Petrykowski. Pierwszy film wyświetlony (28 grudnia 1937r.) w tym kinie to „Barbara Radziwiłłówna” z Jadwigą Smosarską w głównej roli. Podczas okupacji działało jako „Kammer Lichtspiele” , działalność po wojnie zaczęło 21.03.1945r.. nazywało się „Jedność”, od 29.01.1946 nazywa się „Rialto”.. i działa do dzisiaj….
Pod 40 – zagroda bamberska powstała około 1871 roku była własnością Johana Kosickiego , jest dom i zabudowania gospodarcza (stajnia, obora, stodoła …), teraz to wiejska zagroda w środku miasta… Od ulicy do domu dobudowano jakiś szkaradny pawilon..
Tuż obok wolnostojący, stary zbudowany około 1870 roku budynek pod nr 42. Konstrukcja szachulcowa, kamienica odnowiona, niektórzy powiadają, że była tu poczta….
Od 2012 roku działa w kamienicy restauracja i kawiarnia pod nazwą „Dąbrowskiego 42”
Ostatnie dwie secesyjne kamienice 44 i 46 na narożniku Rynku Jeżyckiego, obydwie zaprojektowane przez Maxa Biele w stylu secesji wiedeńskiej, powstały w latach 1904- 1907… .
nr 44
narożnikowa kamienica 46
od strony Rynku Jeżyckiego
Zapraszam na spacer po północnej stronie ulicy Dąbrowskiego na kawałku od Mickiewicza do Żurawiej