
Ogród Botaniczny
Pierwszy Ogród Botaniczny, udostępniony w latach 1902, powstał na gruntach dawnej szkółki drzew i krzewów ozdobnych, założonej przez istniejące od 1834 r. Towarzystwo Upiększania Miasta jako dzisiejszy Park Wilsona (Kolekcje botaniczne gromadzone były również w ogrodach przyklasztornych np. ogrodzie oo. Jezuitów z XVII w. dzisiejszy Park Chopina; czy ogrodach przyszkolnych np. ogrodzie Gimnazjum św.Marii Magdaleny).
Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku i otwarciu Uniwersytetu Poznańskiego 1919 roku z inicjatywy kuratora dr. Joachima Namysła oraz kierownika Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Poznańskiego prof. Rudolfa Boettnera . Między ulicami Dąbrowskiego, Botaniczną i św. Wawrzyńca, powstał w latach 1922 – 1925 roku Szkolny Ogród Botaniczny, który miał pełnić rolę główną bazę dydaktyczną dla młodzieży szkolnej…
Pierwszym dyrektorem był prof. Rudolfa Boettnera (zmarł) a po nim w 1923 roku funkcję dyrektora przejął prof. Adam Wodziczko. Uroczystego otwarcia Ogrodu .. dokonał 13.IX.1925 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski..
Zbigniew Zakrzewski tak opisuje „… Na obszarze dziesięciu morgów pruskich , sięgającym aż do rzeczki Seganki, rozmieszczono rośliny według podziałów systematycznych. Oddzielnie zostały zgrupowane rośliny użytkowe, rośliny lekarskie, dział biologiczny oraz hodowli roślin. Na uroczyste otwarci Ogrodu, pierwszego tego typu w Polsce, przybył specjalnie ówczesny prezydent, Stanisław Wojciechowski…”
W latach 1930-1936 Ogród powiększono o około 8 ha, wtedy powstała Brama Główna od ulicy Dąbrowskiego
Dzisiaj Ogród Botaniczny to placówka UAM, powierzchnia ogrodu to 22 ha, to imponującą kolekcję ponad 7000 gatunków i odmian roślin z niemal wszystkich stref klimatyczno -roślinnych Ziemi. Obecnie w ogrodzie odbywają się zajęcia dla studentów wydziałów: biologii oraz nauk geograficznych i geologicznych UAM i dla innych szkół Ogród otwarty od 1 maja do 31 października, wstęp bezpłatny..
kilka obrazków z ogrodu
Pawilon ekspozycyjny zbudowany w latach 1992-1996
w Pawilon Letni to miejsce imprez …np. „Ogródek Poetycki”; „Majówka w Botaniku”…
Rzeźba baletnicy jako fontanna w ogrodzie francuskim, z sukienki tryska woda a sama rzeźba zatrzymana w pozie z „Jeziora łabędzia” (projekt przez Małgorzatę Węcławską),
Głaz narzutowy
Jesień i rajskie jabłkami i…
Niemien śpiewa, że jesień zaczyna się mimozami …. choć to nie mimoza ale nawłoć, ..to i tak piękny to kwiat… i miododajny
8 stycznia 1975 Ogród Botaniczny został wpisany do rejestru zabytków.
Na następny spacer zapraszam na Sołacz….:)