Imieniny ulicy Święty Marcin
przed imieninami obchody Narodowego Święta Niepodległości – składanie kwiatów, przemówienia, salwy a potem wiara ciągnie na Marcina
Imieniny ulicy to festyn, który odbywa się co roku od 1993 roku w dniu 11 listopada w dniu Świętego Marcina. W tym dniu cała ulica ma swoje święto. Tradycja nawiązuje do średniowiecza, kiedy to również dzień Świętego Marcina obchodzono hucznie.
Najważniejszym punktem imprezy jest przejście barwnego korowodu spod kościoła św. Marcina pod CK Zamek. Najważniejsza postać korowodu patron ulicy Święty Marcin. Przed „Zamkiem” prezydent wręcza mu klucz do bram miasta… i się zaczyna, zabawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy …na koniec pokaz sztucznych ogni…………. i marcińskie rogale. Jedna z legend mówi, że nawiązują one kształtem do podkowy, którą zgubił święty, przejeżdżając konno przez Poznań. Pewno w Poznaniu nigdy nie był ale jego kult tu dotarł i przetrwał do dzisiaj, a Marcin obok patronów miasta Piotra i Pawła jest ulubionym świętym poznaniaków…
Jako żołnierz podczas wędrówek do Galii, Marcin podzielił się swoim płaszczem z półnagim żebrakiem. Obraz przedstawiający ten epizod znajduje się także nad wejściem do kościoła Świętego Marcina.
Wydawane są też pamiątkowe Dukaty Marcina
I rogale marcińskie
Zaczęło się od tego, że Jeden z poznańskich cukierników,w listopadzie 1891, odpowiadając na apel proboszcza parafii proszącego o dary dla biednych, upiekł ich aż 3 blachy i przyniósł pod kościół. A potem już poszło….. piekli inni… Do dziś przetrwała tylko tradycja wypiekania z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową świętomarcińskich rogali. Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.
Dzisiaj trochę dla biednych ale większość to biznes..rogali sprzedaje się nawet do 500 ton… smacznego
Na dalszy spacer zapraszam na Aleje Marcinkowskiego….:)