Po fyrtlach Poznania 79a – Aleje Marcinkowskiego

 

Aleje Karola  Marcinkowskiego

Aleje od lat 20. XIX wieku, z uwagi na swoją rangę, zaczęły „obrastać” reprezentacyjnymi gmachami i były to w dużej części obiekty związane z polskim życiem gospodarczym i kulturalnym. Powstał Pałac Anderschów, Hotel De Rome, Biblioteka Raczyńskich, Hotel Bazar, Hotel Berliński, kamienica Marii Paruszewskiej, Dom Królowej Jadwigi, Ziemstwo Kredytowe a także wiele gmachów przeznaczonych dla Niemców.. np. Sąd, Urząd Celny, budynek Muzeum… spróbuję pokazać niektóre z nich podczs moich spacerów.

I tak przy wylocie ul. Podgórnej stał dom nr 13 – dawny Hotel Francuski z lat 1908-1910, projektował go Roger Sławski na tym miejscu obecnie VI PKO BPV.  Jednym z najsłynniejszych gości, który zatrzymał się w hotelu był poeta Jan Kasprowicz.

Hotel Francuski

W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony.

hotel fr.1945

Podczas odbudowy znacząco uproszczono elewację budynku, pierwszy budynek po prawej stronie, w budynku  obecnie VI PKO BPV..

1i Marcinkowskiego Kopia

Budynek NBP – Aleja Marcinkowskiego 12

zbudowany w 1912 roku dla Banku Królestwa Pruskiego a potem Bank Rzeszy Niemieckiej. Po odzyskaniu niepodległości budynek zajęła Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, potem, od 1924 roku, Bank Polski, teraz NBP S.A. Przez jakiś czas, w latach 1952 -56, w budynku tym mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński, polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, założyciel słynnego „Komeda Sextet”.

1g Marcinkowskiego Kopia Kopia

1m Marcinkowskiego

1ga Marcinkowskiego Kopia

Na miejscu dawnej kamienicy (11) złotnika Kurta Rehfelda nowy budynek, za budynkiem oficyny, które obudowują pasaż prowadzący aż do ul Koziej.   I tuż za –Bazar nowe skrzydło z 1898-99r opisany podczas  „Po fyrtlach Poznania 51A”

1m Marcinkowskiego - Kopia (2)

A po drugiej stronie ulicy galeria MM – dawniej stała tu drukarnia Jana Deckera.. zburzono bo miała być budowana trasa Piekary. … drukarnię zburzono, trasy nie ma, galeria powstała …

Widok z galerii na początek Alei i kościół Św. Marcina

1f Kościół św.Marcina Kopia

Otwarta 1 marca 2013 roku, nowoczesne centrum handlowe  u zbiegu ulicy Św. Marcin oraz Alei Marcinkowskiego. Powstało w miejscu dawnego Pasażu MM, a ten z kolei w miejscu zburzonych w latach 70. XX wieku kamienic – (tworzono miejsce po Trasę Piekary)

1ab Marcinkowskiego Kopia

1e Marcinkowskiego Kopia

1 Marcinkowskiego Kopia

Pałac Anderschów
Pałac Anderschów (Aleje Karola Marcinkowskiego Nr 20) jest typowym miejskim pałacem, dużą, bogato zdobioną kamienicą. Stoi na wprost wylotu ulicy Podgórnej. Zbudowany w 1856 roku dla kupca Wilhelma Ernsta Anderscha. Pierwszy znany projekt wziętego architekta Gustawa Schulca. Dwupiętrowy pałac zbudowano na terenie zakupionym od rodziny Mielżyńskich i na miejscu zburzonego wcześniej budynku.

Architektura
Na parterze znajdowały się kantory m.in. chemicznej fabryki Romana Maya i fabryki mebli Dankowski & Co, oraz obszerny, reprezentacyjny przedpokój (westybul) na osi pałacu. Połączona z nim klatka schodowa prowadziła do apartamentów właściciela znajdujących się na I piętrze. Na drugim piętrze mieszkania na wynajem. Wokół dziedzińca: oficyna kuchenna, stajnie, remiza, magazyny a całości dopełniał ozdobny ogród. Pałac posiadał 40 pokoi oraz 2 sale reprezentacyjne.
Fasada ukształtowana na wzór piętnastowiecznych pałaców weneckich z XV wieku. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z dwoma balkonami. W naczółkach okien pierwszego piętra rzeźbione główki pogodne i sympatyczne, będące alegoriami zawodów i stanów. Jest to architektoniczna perełka w Wielkopolsce.

1l Marcinkowskiego Kopia

Okres międzywojenny
Na początku XX wieku pałac nabyła hrabina Mielżyńska, prawnuczka pierwszych właścicieli działki, od tego czasu pałac nazywano również domem Mielżyńskich. W okresie między wojennym w pałacu mieścił się Dom Pocztowca oraz słynny zakład wodoleczniczy dra Jana Żniniewicza. Zbigniew Zakrzewski w książce „Ulicami mojego Poznania” tak wspomina ten zakład „….Zakład ten to jedna z najstarszych i najpoważniejszych w Polsce placówek leczniczych wyspecjalizowanych w hydroterapii, działającej pobudzająco na nerwy naczynioworuchowe i wzmagającej przemianę materii. W ciągu swej długoletniej praktyki Żniniewicz wyleczył swoją metodą tysiące chorych…” Metoda stosowana przez Żniniewicza była wynikiem wieloletnich obserwacji i doświadczeń, również eksperymentów na sobie samym.
Do 1971 przed budynkiem stała Studzienka Hygiei, która dziś zdobi Plac Wolności. W rejestrze zabytków nr A 228 z 1980.03.20

1l Marcinkowskiego Kopia

Dalej na rogu Placu Wolności Hotel Rzymski opisany podczas spaceru po Placu Wolności  „Po fyrtla Poznania 87”

1ł Marcinkowskiego Kopia

Aleja przebiega po wschodniej stronie Placu Wolności,  .. o Placu później..

3 234 Kopia

Zapraszam na dalszy spacer po Alei Marcinkowskiego….:)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.