Ostrów Tumski Cd.- Most Biskupa Jordana
Kończy się spacer po Ostrowie Tumskim , więc trzeba przemieszczać się dalej, też do najstarszej części Poznania, Ostrówka, Śródki… najprościej przez most, który właśnie łączy Ostrów Tumski i Śródkę, most na Cybinie, który był od pamiętnych czasów, był częścią poważnego traktu handlowego, a od średniowiecza w zasadzie jedynym cywilnym wjazdem do Poznania od wschodu. Kiedyś zwał się Cybińskim lub Śródeckim a prawie od zawsze był drewnianym, jedna próba zrobienia go metalowy w latach 80 XIX wieku się nie powiodła, w 1905 roku zbudowano nowy, metalowy, wadliwy się okazał, więc go rozebrano, dopiero kolejny żelazny przetrwał do wojny i został wysadzony podczas odwrotu we wrześniu..
(ze starego albumu)
potem, po wojnie , jedynie przeprawa, znowu drewniana, a potem rozebrana i nie było nic…
…dopiero….
(Zdjęcie z gazety)
(Zdjęcie z gazety)
Po rozebraniu starego mostu Rocha zostało przęsło, które nie miało przeznaczenia, przełożone je na Cybinie i ktoś wpadł na pomysł, żeby z tego przęsła mostu Rocha zrobić Most Biskupa Jordana.
(Zdjęcie z gazety)
W związku z postępującą degradacją dzielnicy Śródka i jej rewitalizacji w połowie pierwszej dekady XXI w. podjęto decyzję o odbudowie historycznej przeprawy. Nowy most powstał z funduszy strukturalnych UE oraz przy udziale budżetu państwa.
Ale żeby powstał to musiał dotrzeć do miejsca przeznaczenia, czyli tam gdzie teraz stoi.. to przęsło pokonało dwa kilometry lądem, przechodząc przez most MieszkaI , szło po torach kolejowych …Pewno nie doceniamy geniuszu i kunsztu inżynierskiego szefów tej operacji.. bo to był prawdziwy majstersztyk, .. przęsło ważące 450 ton długości 72m, szerokości 15m i wysokości 9m należało podnieść na wysokość 9 m, przetoczyć po moście Mieszka I oraz znowu opuścić na poziom gruntu … wielu poznaniaków to oglądało …. mnie tam niestety nie było, tylko w TV oglądałem i z gazet…. ( zdjęcia wędrówki mostu z gazet)
I teraz mamy i Most Biskupa Jordana …
i most miłości wiązanej na kłódki..
i miejsce organizowania wieczorów panieńskich… kawalerskich też czasem…
i drogę pieszą i drogę rowerową, i służy do organizacji koncertów, służy malarzom,…
czasem się o most toczą walki ale wtedy most przenosi się w czasie do czasów pruskich…
a w czasie kiedy pokój na moście …..czasem obrazki z dawnych czasów…
I nazwali go Mostem Jordana … a kim był Jordan? Skąd i kiedy przyjechał do Poznania? Skąd pochodzi? a tu już różnie gadają… Jedni twierdzą, że przyjechał z Dobrawą w 965r, i inni mówią, że wcześniej, ale wtedy, przed Dąbrówką , nie mógł być biskupem , a jedynie misjonarzem, …. Podobno był Rzymianinem, ale niektórzy twierdzą, że pochodził z Niemiec Ratyzbony lub z Fuldy(Hesja), i jeszcze inni, że z Liege a nawet z Irlandii, a nawet Dalmacji (obecnie Zadar Chorwacja.. I też nie wiadomo czy chrztu Mieszkowi I udzielił biskup Jordan czy czeski ksiądz Bohowid. Jednak bezspornym jest, że Mieszko i jego lud przyjęli chrzest w roku 966r, a postać biskupa jest z tym faktem kojarzona i nazwa mostu mu się należy …
No i po tym moście przejdziemy dalej do starych dzielnic a przedtem miast… zapraszam