Spacerem po Kórniku – 9 – zamek wnętrza cd

9/10 - (1 vote)

Dalszy ciąg spacerach po wnętrzach kórnickiego zamku

Czarna Sala

kórnik 14.11..15 040
W XVIII wieku po rozebraniu budynku bramnego i przykrycia dziedzińca dachem powstała obszerna sień. Część południowa podczas przebudowy w połowie XIX w została wydzielona tworząc salę w kształcie obecnym.  Cementową podłogę przykryto czarną farbą i stąd przyjęła się nazwa Czarnej Sali, obecnie od 1961 posadzkę pokryto biało-czarnym marmurem. Prostokątne pomieszczenie o kryształowym sklepieniu wsparte na czterech ośmiobocznych filarach. Najpierw   po przebudowie w 1873 spełniało funkcję hallu, później salonu.

kórnik 14.11..15 039 Kopia

Przy wyjściu na taras stoi stolik z pompejańską mozaiką z I w. n.e. przedstawiającą psa strzegącego domostwa (cave canem, czyli strzeż się psa) umieszczaną w przedsionkach antycznych domów rzymskich.

kórnik 14.11..15 043 Kopia

Sala Jadalnag2 jadalnia

Obok Czarnej Sali mieści się Sala Herbowa (Jadalnia), z której poprzez trzy duże okna zajmujące prawie całą południową ścianę roztacza się rozległa panorama na park. 

g11 jadalnia Kopia

Ozdobą sali jest drewniany kasetonowy strop mieszczący w 71 skrzyńcach tarcze z herbami rycerstwa polskiego. Zespół ten został wykonany w oparciu o dzieło Jana Długosza, XV wiecznego kronikarza polskiego, które jest uznawane za pierwszy polski herbarz. Herby miały uzmysławiać tradycje wielkich rodów polskich, miały krzepić nadzieję na odrodzenie państwa.

g23 jadalnia Kopia

Z pierwszego wyposażenia zachowały się jedynie neobarokowe wyplatane krzesła z wysokim oparciem i barokowa prasa do bielizny stołowej z ok. 1700 roku. Pozostałe meble wprowadzone zostały później, choć niektóre z nich są równie stare i cenne, choćby dwie szafy: orzechowa gdańska z 1726 r. i holenderska fornirowana hebanem i palisandrem. Z inicjatywy Jana Działyńskiego urządzono tu galerię portretów rodzinnych z XVII i XVIII w.. Po prawej stronie niszy wisi namalowany w ok. 1754 r. portret – Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej (1714-1790), niezwykle zasłużonej dla Kórnika i Bnina, popularnie zwanej Białą Damą. Według miejscowej tradycji głęboką nocą ożywa ona i wizytuje swoje dawne, rozległy   majątek.

g19 jadalnia

g7d jadalnia Kopia

Pokój Marii Zamoyskiej

j12 p. Marii Zamojskiej
Wnętrze pierwotnie pełniło funkcję paradnego pokoju gościnnego, potem sypialni Izabelli, żony Jana Działyńskiego a następnie mieszkała tu siostra Władysława Zamojskiego Maria, ostatni lokator zamku.

j4 p. Marii Zamojskiej Kopia

j8 p. Marii Zamojskiej

Wśród mebli barokowych zwracają szczególną uwagę stojące naprzeciw okna dwie gdańskie sekretery z szafiastymi nastawami z drugiej połowy XVIII w. z mnóstwem schowków wewnątrz,

j0 p. Marii Zamojskiej

j6c p. Marii Zamojskiej

dwie XVII-wieczne zdobione macicą perłową szafki, stół barokowy, także kilka mebli z XIX wieku: dwie kanapy i gotowalnia z ruchomym lustrem. Na ścianach wiszą prace Marii Zamoyskiej i portrety rodzinne.

Zakątek myśliwski

17.10 013 Kopia
Ośmioboczne pomieszczenie zwane Zakątkiem Myśliwskim w parterowej części baszty nakryte jest sklepieniem kryształowym i oświetlone dwudzielnym gotyckim oknem.. Na ścianach wiszą trofea myśliwskie – poroża jeleni, łosi i danieli. Na okrągłej kanapce znajdują się splecione ze sobą rogi jelenie, pozostałość po śmiertelnej walce dwóch rogaczy znalezione w 1915 r. w lasach kórnickich.

kórnik 14.11..15 065 Kopia

Ośmioboczne pomieszczenie zwane Zakątkiem Myśliwskim w parterowej części baszty nakryte jest sklepieniem kryształowym i oświetlone dwudzielnym gotyckim oknem.. Na ścianach wiszą trofea myśliwskie – poroża jeleni, łosi i danieli. Na okrągłej kanapce znajdują się splecione ze sobą rogi jelenie, pozostałość po śmiertelnej walce dwóch rogaczy znalezione w 1915 r. w lasach kórnickich.

b1aa pokoik myśliwski

Zapraszam na dalszych spacer po wnętrzach kórnickiego zamku..

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.