Spacerem po Wielkopolsce 20 – Gołuchów

10/10 - (6 votes)

Spacerem po Wielkopolsce – Gołuchów – Mauzoleum

Mauzoleum – dawna kaplica p.w. św. Jana Chrzciciela.

Mauzoleum powstało w 1899 roku na bazie kaplicy św. Jana Chrzciciela. Kaplicę ufundowała w 1697 roku Teresa Słuszczyna z Gąsiewskich właścicielka Gołuchowa w latach 1695 – 1699. Kaplica od początku XIX wieku była użytkowana jako budynek gospodarczy, a Jan Działyński nawet miał zamiar przeznaczyć ją na kurnik dla drobiu „rozmaitych i odmian” przywożonego z Paryża do Gołuchowa.

Przebudowę kaplicy rozpoczęto 1898 sporządzając inwentaryzację, zaś projekt mauzoleum opracował mieszkający w Paryżu architekt Otto Büttner. Prace nad przebudowa kaplicy przyspieszyła nagła śmierć Izabeli Działyńskiej 18 marca 1999r w Mentonie. Z uwagi na zbyt płytkie fundamenty, kaplicę trzeba było rozebrać i wybudować nową z grobowcami zachowując wiernie architekturę barokową. Trwająca budowa kaplicy spowodowała, że sprowadzona z Francji trumna z ciałem zmarłej właścicielki Gołuchowa stała przez kilka miesięcy w pokoju zamkowym (była to (dzisiaj) sala waz greckich) do pogrzebu 09 października. Płytę grobowca sprowadzono dopiero w styczniu 1904 roku, a w 1932r  wewnątrz umieszczono marmurowe popiersie zmarłej Izabeli Działyńskiej, dłuta Antoniego Madeyskiego, oraz drugie popiersie tego samego autora, zmarłej w 1929 roku Marii Izabeli Margeryty ks. De Bourbon, najstarszej córki ostatniego ordynata gołuchowskiego, ks. Adama Ludwika Czartoryskiego .

Marzeniem Izabeli było żeby miejscem jej wiecznego  spoczynku był Gołuchów – jej „ziemski raj – paradis terrstre”  a mauzoleum było miejscem pochówku dla kolejnych ordynatów na Gołuchowie i ich rodzin. Choć tak się nie stało to zabytek został i zachwyca. Na początku lat 70 XX wieku podczas remontu zamku przełożono dach na mauzoleum i wtedy dokonano profanacji i okradzenia grobu. Złodzieje odsunęli płytę , zdemolowali trumnę i ukradli diadem i pierścień. Rabusie zostali ujęci w gołuchowskiej  restauracji podczas dzielenia łupów. Przez następnych kilkanaście lat budynek niszczał. Dopiero po przejęciu budynków w parku gołuchowskim przez Ośrodek Kultury Leśnej i wyrażeniu zgody przez krewnych dokonano remontu mauzoleum. Remont trwał kilka lat a prace konserwatorskie przywróciły XIX stan tego zabytku.Gołuchów 01 003

Gołuchów 01 002

Gołuchów 161a

Gołuchów 168

Gołuchów 166

Gołuchów 161

Gołuchów 162

Gołuchów 01 005

Gołuchów 01 006

Gołuchów 02 002

Zapraszam na dalszy spacer po Gołuchowie

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.