Spacerem po Wielkopolsce – Rogalin cd.
Głównym obiektem założenia pałacowo – parkowego
jest barokowo-klasycystyczny pałac zbudowany przez Kazimierza Raczyńskiego w latach 1770 – 1776 a dzieło to kontynuował zięć Filip Raczyński i wnuk Edward. Zwieńczenie pałacu stanowi postać rzymskiego tarczownika, na którego tarczy umieszczone zostały litery KR inicjały pierwszego właściciela pałacu. Tympanon nad wejściem jest ozdobiony używanym przez Raczyńskich herbem Nałęcz. Z głównym budynkiem pałacu połączone są skrzydła dwóch oficyn bocznych. Przestrzeń zawartego między skrzydłami dziedzińca zamykało ogrodzenie z bogato dekorowaną bramą. Od strony zachodniej do pałacu przylega ogród francuski.
W okresie międzywojennym pałac będący siedzibą Rogera Raczyńskiego, ówczesnego Wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsfuhrerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła.
W 1949 r. powstał w pałacu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zgodnie z wolą fundatora dzieła sztuki należące do rodziny mają być publicznie udostępniane w rogalińskiej siedzibie i poznańskim Muzeum.
Zapraszam na dalszy spacer po Rogalina i Wielkopolsce.