Spacerem po Wielkopolsce 2 – Rogalin cd.

Rate this post

Spacerem po Wielkopolsce – Rogalin cd.

Głównym obiektem założenia pałacowo – parkowego

Rog2 002

4 Pałac

jest barokowo-klasycystyczny pałac zbudowany przez Kazimierza Raczyńskiego w latach 1770 – 1776 a dzieło to kontynuował zięć Filip Raczyński i wnuk Edward. Zwieńczenie pałacu stanowi postać rzymskiego tarczownika, na którego tarczy umieszczone zostały litery KR inicjały pierwszego właściciela pałacu. Tympanon nad wejściem jest ozdobiony używanym przez Raczyńskich herbem Nałęcz. Z głównym budynkiem pałacu połączone są skrzydła dwóch oficyn bocznych. Przestrzeń zawartego między skrzydłami dziedzińca zamykało ogrodzenie z bogato dekorowaną bramą. Od strony zachodniej do pałacu przylega ogród francuski.

3029629_-palac--od-parku

Rogalin 3 006

Rogalin 3 140

Rogalin 3 018

Rogalin 3 017

W okresie międzywojennym pałac będący siedzibą Rogera Raczyńskiego, ówczesnego Wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsfuhrerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła.

Rogalin 3 009

Rogalin 3 001

W 1949 r. powstał w pałacu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zgodnie z wolą fundatora dzieła sztuki należące do rodziny mają być publicznie udostępniane w rogalińskiej siedzibie i poznańskim Muzeum.

2a Pałac

Zapraszam na dalszy spacer po Rogalina i Wielkopolsce.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.