Po fyrtlach Poznania 16 – Ostrów Tumski – Muzeum Archidiecezjalne.

10/10 - (2 votes)

Ostrów Tumski Cd. – Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne w budynku dawnej Akademii Lubrańskiego Cd kolekcja rzeźby Duma Muzeum – kolekcja rzeźby gotyckiej. Muzeum zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem ilości zgromadzonych tu dzieł sztuki sakralnej XIV, XV i XVI wieku. Zgromadzone tu XIV, XV i XVI – wieczne dzieła rzeźbiarskie i malarskie dają prawie pełen obraz sztuki wielkopolskiej tamtych wieków.

p 138 Kopia

p 152 Kopia

p 115

p 139

p 140 Kopia

p 113 Kopia

najstarsza w Polsce figura grobowa Chrystusa, pochodząca z I poł. XIV w

p 141

p 143 Kopia

p 147

Zdecydowaną dumą – ołtarze z Grabowa Królewskiego, Krotoszyna, Marcinek, Brodów, Gostynia, Głuchowa, Madonny z Ołoboku, Łukowa, Mądrego, ,,,,,,itd. Zestawione z dziełami pochodzącymi z Europy Zachodniej (kolekcją Münzenbergera) świadczą o niezłym poziomie artystycznym i warsztatowym naszych twórców.

p 149 Kopia

p 151

p 153 Kopia

p 155 Kopia

p 157 Kopia

p 165 Kopia

p 168 Kopia

p 171 Kopia

Zakładając Muzeum w czasach politycznej niewoli Arcybiskup Stablewski pragnął, aby „gromadzić w nim obiekty zabytkowe, które straciły swą wartość użytkową i powoli ulegały całkowitej zagładzie”.
Ale myślę, że bardzo w tym pomogli proboszczowie, księża kościołów z których te skarby pochodzą, gdyby nie tacy ludzie, te perełki kultury Polskiej, sakralnej były by żerem owadów, albo opałem, a szkoda by było … tego nie zobaczyć…..

i ciasteczko , perełka w tym muzeum p 169 Kopia

Myślę, że to muzeum trzeba zobaczyć, bo i eksponaty warte zobaczenia i ludzie fajni, i otoczenie super, i klimat dawnych lat, bo przecież to wszystko to Tum…. , zapraszam do dalszych spacerów…  już  na zewnątrz….

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.