Fort VII (Colomb, Floriana Dąbrowskiego)
Zbudowany został w latach 1876–1880, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej.. Położony przy Alei Polskiej… Podczas Powstania Wielkopolskiego Niemcy chcieli Fort wysadzić (były tam bomby lotnicze -kilkaset bomb), udało się przeciąć kabel zasilający i łączność .. fort ocalał… po I wojnie światowej fort był magazynem amunicji dla lotników… W latach 1939-1944 w forcie zorganizowano obóz koncentracyjny KLPosen. Po II wojnie w części wojsko miało swoje magazyny,. Od 1979 w lewej części fortu funkcjonuje Muzeum Martyrologii Wielkopolan.W 2000 roku fort VII Miasto Poznań zamieniło z wojskiem na fort VI…
W latach 1939-1944 w forcie był zorganizowany obóz koncentracyjny KL Posen –
był pierwszym obozem koncentracyjnym, stworzonym przez Niemców na ziemiach polskich. Na terenie obozu poniosło tu śmierć około 20000 Wielkopolan, byli tu rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów, umierali z powodu złych warunków, zagłodzenia…..użyto tu po raz w Europie gazu do mordowania ludności cywilnej… W październiku 1939 roku w bunkrze nr17 zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu.
Od 1979 roku w lewej części fortu funkcjonuje Muzeum Martyrologii Wielkopolan
na takim słupie ogłoszeniowym wieszano komunikaty
Obecnie Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskich popełnionych na terenie Fortu VII w latach 1939-1945.
Fort VIIa (Strotha, Zygmunta Zielińskiego)
Zbudowany został w latach 1887–1890 w drugim etapie budowy twierdzy fortowej jako fort pośredni,.. Po II wojnie w forcie mieścił się tu Zapasowy Węzeł Łączności Dowództwa Wojsk Lotniczych o kryptonimie „Koliber”. Położony przy ul. Marcelińskiej przy Lasku Marcelińskim . Niektórym udało się zobaczyć fort od środka…. w ramach V Fortecznego Weekendu przygotowanego przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Fort jest w prywatnych rękach a właściciel postanowił zrobić z fortu – biura…
Fort VIII (Grolman, Kazimierza Grudzielskiego)
Zbudowany został w latach 1876–1882, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej jako fort główny położony obok Stadionu Miejskiego przy ul. Rumuńskiej. W czasie wojny był tu obóz dla jeńców wojennych francuskich, angielskich, włoskich, radzieckich i polskich, po wojnie – magazyny… od 1990 roku fort jest w rękach prywatnych, podczas budowy trasy tramwajowej na Junikowo uszkodzono dreny odwadniające i woda zalewa fosę…
Na terenie fortu znajduje się ostatni zachowany w Poznaniu dom wałmistrza, obiekt ten dziś jest ruiną, która służy przede wszystkim bezdomnym.
To na tyle co udało mi się zobaczyć na forcie VIII…
Fort VIIIa (Rohr, Mikołaja Sokolnickiego)
Zbudowany w latach 1887-1896, w drugim etapie budowy twierdzy. Znajduje przy ulicy Raszyńskiej…Podczas bitwy o Poznań 28 stycznia 1945 został opanowany cały Górczyn razem z fortem.. Po wojnie, najpierw było tu wojsko potem magazyny „Społem”, teraz salon i warsztat motocyklowy….. Teren fortu „Natura” 2000….
Na następny spacer zapraszam do fortu IX i IXa