Po fyrtlach Poznania 124 – Wilda cd

10/10 - (1 vote)

Spacer po Ulicy Górna Wilda …… kręty bieg przypomina o średniowiecznym jej rodowodzie…

23a 241 Kopia

w czasie pruskiego panowania w Wielkopolsce nosiła nazwę Kronprinzenstrasse. Na początku XX w. zaczęła zmieniać się zabudowa tej arterii biegnącej skarpą warciańską.

23a 245

Powstały wówczas imponujące kamienice odwołujące się do popularnej secesji, jednak nie tak zdobne jak domy na Łazarzu czy Jeżycach,

23a 238

początek spaceru po tej ulicy – od Rynku Wildeckiego i na początku perełka –

Górna Wilda 1 050 Kopia

Górna Wilda 1 055

Kamienica (107) pod Koroną, kamienica  zabytkowa zbudowana w 1904r. stanowiąca jeden z elementów neorenesansowego programu zabudowy Rynku Wildeckiego z początku XX wieku. Jest to chyba jedna z najładniejszych kamienic na Wildzie,

nazwa kamienicy wzięła się od znajdującej na parterze apteki zwanej „Pod Koroną” i korony jako ozdoby umieszczonej nad jednym z wejść. Apteka w tej kamienicy to jedna z najstarszych aptek w Poznaniu.

Górna Wilda 1 119 Kopia

Sąsiaduje z nią kamienica nr 105

Górna Wilda 049

w podwórzu,  była kiedyś restauracja ze sceną teatralną, z balkonami….. . był to jedyny tego typu obiekt rozrywkowy na Wildzie, a teraz relikt byłych czasów czyli bar mleczny „Muszelka” choć zaprasza zachęcająco i środek bardzo przyjemny…

Górna Wilda 051

Górna Wilda 052

Na drugiej stronie pod (nr 102, 100 i 98) też zabytki z ciekawymi zdobieniami..mi się podobają…. …

Górna Wilda 057

Górna Wilda 059

Górna Wilda 060

Górna Wilda 061

W pierzei wschodniej pod nr 95 kamienica Jana Genslera Budynek posiada bardzo piękną fasadę. Centralnie usytuowany wykusz zwieńczony został daszkiem, nad którym widnieją litery fundatora kamienicy J i G.

Górna Wilda 2 047 Kopia

Górna Wilda 2 048

W niszy na piętrze figura świętego Walentego

Górna Wilda 2 045

Jan Gensler był też właścicielem kamienicy przy ul. Górna Wilda 91 na narożniku ulicy Górnej Wildy i Chwiałkowskiego ale mniej ciekawa od poprzedniej…

Górna Wilda 043

 Ulica Chwiałkowskiego to też połączenie Górnej Wildy i Dolnej Wildy, ale trzeba pokonać schody…

Górna Wilda 125

Drugi narożnik ulic Górnej Wildy (90) i ulicy Chwiałkowskiego to bardzo ciekawy budynek, ładny, trochę zaniedbany – kamienica powstała w 1910 r. dla inżyniera Louisa Rakowa. Powstała (projekt) w pracowni działającego w Poznaniu na początku XX w. architekta Josepha Leimbacha i jest jego sztandarowym dziełem, które stało się wzorem naśladowanym w całych Prusach.

Górna Wilda 3 241 Kopia

Górna Wilda 3 027

Górna Wilda 3 062

Górna Wilda 3 124 Kopia

Górna Wilda….. ostatni kawałek ulicy..

Górna Wilda 240

Na przeciw wylotu ulicy Różanej połączenie starego z nowym, czyli ładna zabytkowa kamienica nr 85, z pięknymi balkonami, chciało by się tu mieszkać i mieć taki balkon, (choć może hałas?)… szkoda tego nowego jakoś nie dopasowano..

Górna Wilda 041

Górna Wilda 238

I fajnie odnowione zabytkowe kamienice nr 70; 68; 66…

Górna Wilda 032

A naprzeciw podobnie zabytkowa kamienica 61 – 63, także ładnie  odnowiona..

Górna Wilda 031

Górna Wilda 034

Przed końcem Ulicy Górna Wilda najstarszy budynek Wildy, Szpital Św. Łazarza

Górna Wilda 083

Pierwsze informacje o szpitalu pochodzą z 1571 roku. Przy szpitalu zbudowano kaplicę a następnie dom dla ubogich chorych na dżumę (w l. 1578-80). Z czasem obszar zajmowany przez szpital się powiększył. W 1583 roku wojewoda kaliski Stanisław Potulicki, ofiarował trzy łany ziemi, później, w 1599 roku, zakupiono grunty w pobliżu zabudowań szpitalnych, a w 1602 roku kolejne na Nowych Ogrodach. W ten sposób szpital stał się posiadaczem sporego majątku, dzięki czemu uwolnił się spod zarządu miasta. Najważniejszym budynkiem na terenie był szpital, poza nim były tutaj łaźnia, kilka pawilonów, drewniany kościółek, który został rozebrany przez Prusaków w 1837 r., oraz cmentarz. Do dziś zachował się murowany budynek szpitala z 1757 roku, który powstał na miejscu starego, drewnianego. Ufundował go kanonik poznański Szymon Wosiński.

9 081

Od Górnej Wildy przy szpitalu odchodzi ul. Niedziałkowskiego (o niej za chwilę), ale jeszcze końcówka ulicy czyli skrzyżowanie z ulicą Królowej Jadwigi, (za ul. Królowej Jadwigi stała kiedyś Brama Wildecka)

2 028

Przy szpitalu św. Łazarza początek ulicy Niedziałkowskiego, która ciągnie się od Górnej Wildy do Przemysłowej…

9 079

2 029 Kopia

9 080

Dalej po północnej stronie park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich (dawniej: Park Lubuski, kiedyś cmentarz).. o nim potem….

9 092 Kopia
A teraz ulica Różana – nazwa ulicy związana jest z plantacją róż, która istniała tu w dawniejszych czasach…. i kilka obrazków tej ulicy…
na narożniku ulicy Niedziałkowskiego i Różanej szkoła –

2 026

Zespół Szkół nr 5. Gmach szkoły zbudowano w latach 1913-1915 jedni powiadają, ze projektantem budynku był Hermann Herrenberg inne źródła mówią o Adolfie Stahlu.

Rożana1 075

Rożana1  078

Po zniszczeniach wojennych szkoła została odbudowana w 1946 r.

Rożana1  124

Pierwotnie miał to być obiekt większy, jednak wybudowano tylko gmach główny (26 pomieszczeń lekcyjnych), salę gimnastyczną i domek woźnego, a nie doszła do skutku zabudowa kwartału mieszkalnego.
Uwagę zwraca wystrój plastyczny, detale z piaskowca – rzeźby przedstawiające postacie z popularnych bajek „Czerwonego Kapturka”, „Jasia i Małgosia” oraz „Cudownej podróży”

Rożana1  014

Różana w słońcu

Rożana1  027

Rożana  039

Jeszcze kilka miejsc przy których warto  się zatrzymać, zobaczyć i bliżej poznać …

 ze szkołą sąsiaduje ładnie odnowiona  kamienica nr 5

Rożana  009 Kopia

Rożana  011


po drugiej stronie ulicy 
ciekawa kamienica (16) ze sklepem (1904) przy ul. Św. Czesława/Różanej, zbudowana w ramach Spółdzielni Spar- und Bauverein

Rożana  008 Kopia

Inny budynek realizowany w ramach tej spółdzielni (prawdopodobnie) fachwerkowa kamienica przy ulicy Różanej 14 (Fachwerk metoda budowy domów w języku polskim popularnie określanym mianem pruskiego muru, popularna metoda w Poznaniu w drugiej połowie XIX w.)

Rożana3 003

Dzisiaj stoi pusta i czeka na nabywcę….

Rożana3  071

Idąc dalej warto spojrzeć pod nogi i zobaczyć jezdnię wyłożoną cegłą, myślę to stara jezdnia i chyba zabytek…a przy tej zabytkowej drodze kamienicę (Willę) Michała Bajerleina. Rodzina Bajerleinów wywodziła się z poznańskich Bambrów

Rożana2  119 Kopia

Rożana  119 Kopia

Willa została wybudowana w 1903 r. w niewielkim ogrodzie, na obszarze jaki pozwalały ścisłe plany rozwoju dzielnicy (w zasadzie nie przewidywano tutaj zabudowy innej niż kamienice). Budowała tu też spółdzielnia Spar- und Bauverein.
Rożana2  066 Kopia

Figura Michała Archanioła(patrona fundatora) to najbardziej charakterystyczny element tej otynkowanej na żółto willi. Figura stoi w specjalnej kaplicy (aediculi), wspartej na kolumnie toskańskiej.

Rożana2  070

Figura została zakupiona przez Michała Bajerleina w 1900 na wystawie światowej w Paryżu i przewieziona do Poznania z myślą o ustawieniu w tym właśnie miejscu w centralnym punkcie willi (z kapliczką). Figurze podporządkowano wystrój całej fasady i innych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu tworzy ona niepowtarzalną i jednolitą kompozycję w stylu historycznym, a dom jest jednym z najpiękniejszych na Wildzie i został wpisany do rejestru zabytków.

Rożana2  236

Rożana2  065 Kopia

na zakończeniu spaceru po ulicach Górna Wilda, Niedziałkowskiego i Różanej

Rożana  036

zabytkowy słup ogłoszeniowy…, takie słupy powstawały około sto lat temu kiedy to zaczęto wyburzać poznańską twierdzę poligonalną, wtedy powstawały szerokie ulice i przy okazji powstał pomysł budowy słupów ogłoszeniowych, takich słupów mogło powstać nawet ponad pół tysiąca, niektóre świeciły całą noc, a na samym szczycie królowała róża wiatrów, … z tamtych czasów pozostało w Poznaniu tylko pięć, a jednym z nich to ten na ulicy Różanej…

Rożana  037

Na następny spacer zapraszam do Parku Drwęckich…. 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.