
Ulica Jeżycka
jedna z ulic łącząca Jeżyce z miastem, a może odwrotnie. Pierwotnie nazywała się ulicą Forteczną (Festungsstrasse) po uzyskaniu niepodległości nazwę pozostawiono i zmieniono dopiero w 13 czerwca 1922 roku na „ulica Jeżycką”, zachowuje pamięć o dawnej wsi Jeżyce….
ulica przypomina dawną drogę prowadzącą z Jeżyc do Poznania, nie jest to droga prosta, ma kręty bieg, biegnie od ulicy Kościelnej do Poznańskiej i dalej poprzez Bramę Królewską ( Kuhndorfer Thor) do Poznania….
Z ciekawszych miejsc przy ulicy Jeżyckiej to najstarsze budynki z lat 1870… nr 12, 14, … powinien być jeszcze nr 16, ale go już nie ma jest…
miejsce pod budynku nr 16
nr 14 i 12
najstarszy budynek nr 12…. teraz zakryty tynkiem
podobny jest budynek nr 6 z tego samego okresu, ….
dwie ciekawsze kamienice nr 35
i zabytkowa kamienica nr 33 z 1906 roku
Budynek dla Spółdzielni Mieszkaniowej Urzędników Niemieckich, od strony ulicy Jeżyckiej… budynek zaprojektowany jako całość z budynkami przy Poznańskiej (56;58; 58a); Kochanowskiego (22;23;24) Jeżyckiej (41;43;45)..
Ulica Poznańska –
Biegnie od ul. Kościelnej do dawnej ul. Jasnej (dzisiaj Roosevelta) przy torze kolejowym. Kiedyś była to droga prowadząca do miasta Poznania ze wsi Jeżyce. Po powstaniu Twierdzy Poznań prowadziła poza tory kolejowe poprzez Bramę Królewską (niem. Kuhndorfer Thor) w kierunku przedmieścia Kundorf i dalej do Poznania, dzisiaj ulicą Libelta..
początek ulicy,… po prawej budynek szpitala Raszei
Mimo włączenia Jeżyc do Poznania, nazwa ulicy wysoce zaludnionej utrzymała się…. „Próbowano za czasów polskich nazwę tę zmienić, ale i wtenczas zachowała się, ustalona urzędowo w brzmieniu polskiem 15. 11. 1919.” Przejęta w r. 1900 z gminą jeżycką w granice Poznania…
Początek ulicy – katastrofa kolejowa, to po północnej stronie nasyp kolejowy, to tu …„..16 grudnia 1933 o godzinie pół do siódmej rano pociąg zdążający z Wronek wjechał z całą siłą z tyłu na pociąg z Rogoźna, stający na nasypie przed semaforem…”.. tak pisze Zbigniew Zakrzewski,…. było osiem osób zabitych, kilkadziesiąt rannych, koszmarny widok rozrzucony w nieładzie…
W roku 1932 wybudowano przy skrzyżowaniu Poznańskiej i Mickiewicza cyrk Olimpia. Pierwszy stały budynek cyrkowy w Polsce, był i cyrkiem, i halą sportową (walki bokserskie), i stały lunapark i variete (teatru). W 1994 był wpisany do rejestru zabytków, należał do Teatru Wielkiego gdzie znajdowały się magazyny dekoracji. Zabytkowy budynek spłonął w noc sylwestrową 1994r w wyniku zaprószenia ognia przez grupę nastolatków bawiących się petardami, pozostał po nim tylko wypalony piec. Zabytek spłonął w dwie godziny.
zgliszcza
w tym miejscu dzisiaj
W widełkach ulicy Poznańskiej (56;58; 58a) i Jeżyckiej (41; 43; 45) i Kochanowskiego (22;23;24) duży, zaprojektowany jako całość, budynek zbudowany dla Spółdzielni Mieszkaniowej Urzędników Niemieckich..
dom przy ul. Poznańskiej 50 – z roku 1906 (w rejestrze zabytków) inni powiadają , że kamienica zbudowana wcześniej w latach 1903-1904, dzisiaj bardzo zaniedbany, prawie się rozsypuje…
Kamienica zaprojektowana przez Max Biele, jednego z najbardziej znanych projektantów poznańskich na początku XX wieku,…..rzeźby nad wejściem też się sypią….
sąsiednia wielka kamienica nr 46 /48, dosyć ciekawa fasada..
z mającym piecze nad całością …? stróżem?, właścicielem..?…
zabytkowa kamienica nr 44 zbudowana w 1904 roku, kto projektował? nie bardzo wiadomo.., kamienica odnowiona, fasada z cegły i tynku,…
interesująca sztukateria,… maszkarony,..data „produkcji”, całość pilnowana przez dwójkę dzieci…
Na przeciw tej ładnie odnowionej kamienicy…. chyba nie zabytek , bo .. nie zabytek…
obok można też zobaczyć kilka budynków chyba z początku wieku 27a; 27; i na narożniku z ulicą Strzałkowskiego nr 25
27 i 27a
szczegół sztukaterii kamienica nr 27a
Na ulicy Poznańskiej nr 12 mural – artystka Marina Zumi z Argentyny
spojrzenie na ulicę Wąską i na interesujący budynek narożnikowy Kościelna i Wąska, budynek nr 1
Kilka obrazków z Poznańskiej w Poznaniu
Na następny spacer zapraszam do Ogrodu Botanicznego, co prawda dzisiaj zima, ale spacer był jesienią….:)