
Ostrów Tumski – katedra – wewnątrz- kaplice
Kaplice, jest ich w Katedrze Poznańskiej 12, i stanowią wieniec kaplic otaczających świątynię, kaplice uniknęły większych zniszczeń podczas pożaru w 1945 i do dziś zachował się ich oryginalny wystrój.
Pierwszą, która otwiera wieniec kaplic w katedrze
1) Kaplica św. Marcina z ołtarzem z 1905r a w nim obraz z 1628 roku Krzysztofa Boguszewskiego, przedstawiający wjazd św. Marcina do Amiens, dzielącego swój płaszcz. Ciekawostką jest, że święty ma twarz, wówczas królewicza Władysława IV Wazy, zaś postać rycerza towarzysząca św. Marcinowi, króla Zygmunta III Wazy.
w tej kaplicy – grobowiec renesansowy biskupa Wawrzyńca Goślickiego, zasłużonego dla Kościoła i Ojczyzny
Na wprost wejścia do kaplicy znajduje się pomnik arcybiskupa Walentego Dymka – dzieło Czesława Woźniaka z roku 1964.
2) Kaplica św. Józefa
Ołtarz z figurą św. Józefa
w kaplicy pomnik kardynała Mieczysława Ledóchowskiego, więzionego za obronę praw Kościoła w dobie „Kulturkampfu”
oraz pomnik ku czci księży, którzy zginęli w hitlerowskich obozach koncentracyjnych autorstwa Kazimierza Bieńkowskiego z 1964
Trzecia kaplica po północnej stronie kaplica św. Cecylii
Epitafium z XVII wieku – przedstawia klęczące postacie starosty nakielskiego Zygmunta Raczyńskiego (zm. 1677) i jego szwagra, sekretarza królewskiego Jana Wąglikowskiego (zm. 1652). Trafiło ono tu w 1842 z kościoła bernardynów w Bydgoszczy
ołtarz z około 1652r w nim włoski obraz z pierwszej połowy XVII wieku przedstawiający św. Cecylię przy organach podarowany przez Edwarda Raczyńskiego, namalowany przez Guerciniego
Pod oknem znajduje się płyta nagrobna biskupa Sebastiana Branickiego (zam. 1544) z czerwonego marmuru, a nad nią epitafium biskupa Teofila Wolickiego (zm. 1829).
4) Kaplica Matki Boskiej i św. Franciszka Ksawerego
Ołtarz późnobarokowy z końca XVIII wieku.
Naprzeciwko ołtarza znajduje się wapienny nagrobek biskupa Łukasza Kościeleckiego (zm. 1597)
pod oknem brązowy pomnik kardynała Augusta Hlonda, wielkiego Prymasa Polski ,(zm. 1948) zaprojektowany przez Józefa Stasińskiego w 1962 roku.
5)Kaplica Najświętszego Sakramentu – Górków
Wcześniej kaplica nosiła nazwę św. Krzyża. Wiązało się to z umieszczeniem w barokowym ołtarzu cudownego krzyża, pochodzącego z 1522 roku, a przeniesionego tu w 1652 roku z Bramy Wrocławskiej. Według legendy zawieszony na nim Chrystus miał przemówić w obronie niewinnie skazanego na śmierć, skazanego prowadzono przez Bramę Wrocławską na Wildę, w kierunku szubienicy miejskiej.. niżej cudowny św. Krzyż
Nazywano ja również kaplicą Górków –
ponieważ tu znajduje się monumentalny grobowiec rodziny Górków. Ufundował go Andrzej II Górka – kasztelan międzyrzecki, syn Andrzeja I. W poziomych niszach leżą postacie Andrzeja I Górki (zm. 1553) – kasztelana poznańskiego, starosty generalnego Wielkopolski oraz jego żony Barbary z Kurozwęckich. W niszach pionowych stoją od strony nawy: Łukasz II Górka (zm. 1542) – biskup włocławski i Uriel Górka (zm. 1498) – biskup poznański. Poniżej na reliefie znajdują się postaci sześciorga dzieci,
W rodzinnym grobowcu nie spoczęli jedynie Łukasz III Górka (zm. 1573) – wojewoda poznański, Andrzej II Górka (zm. 1583 – starosta generalny wielkopolski i Stanisław Górka (zm. 1592) – wojewoda poznański. Odmówiono im pochówku w katedrze z racji ich protestanckiego wyznania.
Po śmierci Łukasza bracia chcieli go pochować w katedrze w rodowej kaplicy nawet pod groźbą armaty, ale potem odstąpili od tego zamiaru.. o Górkach to cała historia, ale to były czasy kiedy godność Biskupią się kupowało, …
Ród Górków herbu Łodzia to była potężna , bogata, i wpływowa rodzina , dzięki nim powstał zamek w Kórniku i rozwijał się Kórnik, (Górkowie nadali Kórnikowi prawa miejskie w 1426r oni też zbudowali pałac rodowy w Poznaniu (przy ul. Wodnej), teraz muzeum archeologiczne. W kolegiacie Kórnickiej zostali pochowani Łukasz i Stanisław a Andrzeja zwłoki podobno Koźminie, ale pomniki w Kolegiacie w Kórniku maja wszyscy, choć początkowo pomnik Andrzeja był na ścianie kościoła….
Dodam tylko, że dzieci klęczące pokazane na dole nagrobka,(te większe dzieci) po lewej stronie, To Andrzej, Łukasz i Stanisław, – pomniki w Kórniku… po prawej stronie córki Andrzeja Katarzyna i Barbara.
kawałek sklepienia….
następne kaplice potem…….