Po fyrtlach Poznania 107 – Twierdza fortowa

10/10 - (2 votes)

Zastanawiałem się gdzie teraz na spacer, bo trzeba opuścić wnętrza zamkniętej murami,  wałami, szańcami…..twierdzy poligonalnej  Festung Posen i złapać trochę powietrza, poznać miejsca za murami….  ale żeby nie zapomnieć co to szaniec, co to kaponiera,… i zachować  powiązania związane z poligolną twierdzą Festung Posen…  wybrałem się na spacer po pozostałościach umocnień oddalonych od centrum, czyli …  po fortach zewnętrznych Festung Posen

  Twierdza fortowa

Podczas  budowy poznańskiej  twierdzy poligonalnej wojna krymska i oblężenie Sewastopola  w 1855r  i  Dybbel   1856r  podczas wojny duńskiej   pokazało  małą przydatność tego rodzaju umocnień, małą odporność na ataki artylerii , czyli twierdza poligonalna to przeżytek…..

I dlatego już w latach 1876-1886 Poznań został otoczony pierścieniem dziewięciu  fortów głównych i trzech pośrednich o średnicy 9,5 km i obwodzie 3o km, dalej w latach 1887 -1896 uszczelniając pierścień, wybudowano sześć nowych fortów pośrednich i zmodernizowano już istniejące … w latach 1913 planowano utworzenia zewnętrznego pierścienia nowoczesnych fortów piechoty i baterii pancernych.. byłby wtedy Poznań jedną z największych twierdz Europy… całe szczęście, że funduszy zabrakło…..doszła tylko modernizacja fortów i wiele betonowych schronów między fortami… Podczas I wojny Poznań rozbrojono a miasto wraz twierdzą dostało się Polakom..

mapa

Forty główne  zbudowane wg standardowego projektu pruskiego  generała  von Biehlera na planie pięciokąta z załamanym bokiem od strony miasta (szyja), był to raczej sześciokąt… . Fort był otoczony fosą (10 m wysokie i 10 m szerokie , skarpy i przeciw skarpy obudowane cegłami, w murze – kaponiery w celu obrony fosy) i wałem artyleryjskim , pod wałem znajdowały się   koszary,  magazyny, prochownia, laboratorium, korytarz (poterna)  łączący koszary z blokiem artyleryjskim , W centralnej części fortu znajdował się majdan,  przedpola maskowane krzewami… wokół fortu droga kryta,  w szyi dziedziniec wjazdowy z wartownią (blokhauz), wjazd do fortu poprzez drewniany most i stalową bramę….

fort

Czoło fortu miało około 230 m na wale 22 stanowiska dla dział….Forty miały numerację cyframi rzymskimi od I do IX

fort1

Forty pośrednie – miały kształt trapezu… i w zasadzie od głównych różniły się kształtem, usytuowaniem i wielkością pomieszczeń, usytuowaniem umocnień, wielkością umocnień….

fort posredni

 Forty pośrednie ponumerowano  cyframi rzymskimi od I do IX dodając literkę „A”….W 1864 r. rozporządzeniem Wilhelma I, fortom nadano nazwy wybitnych generałów pruskich.

Uzbrojenie fortów często się zmieniało, i pewno z 22  planowanych, na forcie  zostało ich po kilka na fort, ale bardziej nowoczesnych, a i część dział przeniesiono do baterii międzypolowych…. pewnie i z załogą, której pierwotnie miało być około 700 ludzi, po redukcji uzbrojenia  w forcie zostało pewno połowa…

Słupek graniczny w Forcie III i IVa

02f 049

117 070

Fort  VI -szyja

Fort II szyja

Fort II-  koszary

Fort Va Fosa

Fort III fosa

Fort  IIa kaponiera barkowa

kaponiera

Fort  Va kaponiera barkowa

Fort III widok z kaponiery

Fort Va Kaponiera szyjowa 1

fort III prochownia

Fort III sień wjazdowa

Fort III- Poterna

Domek wałmistrza  przy forcie VIII

fort VIII - domek wałmistrza

fort III st.obserwacyjne artylerii

fort II st.obs.art.

Spojrzenie na fort I z góry…

fort I z góry

Zapraszam na wędrówkę, spacer po fortach, ……pierścienia zewnętrznego….

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.