Po fyrtlach Poznania 61 – Wzgórze św. Wojciecha cd

10/10 - (3 votes)

Wzgórze św. Wojciecha
Kościół św.Józefa i klasztor Karmelitów Bosych

Kiedyś (1553r.) w tym miejscu był zbór i szkoła braci czeskich, zostały spalone podczas zamieszek religijnych przez uczniów kolegium jezuickiego w 1616r, ziemia trafiła w ręce zakonu karmelitów bosych. Kościół wybudowano w latach 1644-63, niektórzy twierdzą, że budowa trwała dłużej.. Klasztor obok kościoła wznoszono etapami od 1685 r. do lat siedemdziesiątych XVIII.

3 Kościół św. Józefa

3aa Kościół św. Józefa  Kopia

Po skasowaniu zakonu w przez władze pruskie 1801 r.. klasztor wykorzystywano na potrzeby wojskowe, a świątynię zmieniono wkrótce na kościół garnizonowy.

W 1945 r. w wyniku działań wojennych obiekty zostały zniszczone, ponad dwadzieścia lat trwała odbudowa.. przywrócono jej barokowy wygląd. Frontowa elewacja – podzielona na trzy poziomy gzymsami i w pionie pilastrami. Widoczne nisze .. kiedyś były tam figury. Obecnie kościół stanowi sanktuarium św. Józefa

3f Kościół św. Józefa

Wyposażenie wnętrza pochodzi z czasu gruntownego remontu świątyni w l. 1984-88. W kruchcie znajduje się nagrobek W. Konarzewskiego (XVII w.) oraz płyta pamiątkowa M. Skrzetuskiego (pierwowzór bohatera powieści Ogniem i mieczem H. Sienkiewicza) – dobroczyńców kościoła, i ciekawa ambona zbudowana (w 1962 r.) z fragmentów ambony dawnej świątyni ewangelickiej w Obrzycku i rzeźb przywiezionych ze Śląska.

3h Kościół św. Józefa  Kopia

W podziemiach znajduje się samotnia bł. Rafała Kalinowskiego. Przed kościołem postawiono w 1989 r. statuę błogosławionego.

3j Kościół św. Józefa  Kopia

I jeszcze na Wzgórzu Świętego Wojciecha

Pomnik Armii Poznań

4b Pomnik Armii Poznań Kopia

W dniach 9-16 września 1939 roku, miała miejsce największa bitwa Wojny Obronnej Polski – bitwa nad Bzurą. Główną rolę w tej bitwie odegrała Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę. Bitwa przegrana ale marsz na Warszawę został opóźniony, a bohaterstwo niekwestionowane.

4e Pomnik Armii Poznań

Długo, mimo starań kombatantów, władze komunistyczne nie paliły się do u pamiętania Armi „Poznań”, dopiero w latach siedemdziesiątych zapalono zielone światło dla budowy pomnika, ogłoszono konkurs, konkurs rozstrzygnięty 25 września 1978 roku, po licznych zawirowaniach z miejscem z kształtem … 1 września 1981 roku wmurowano akt erekcyjny a uroczyste odsłonięcie nastąpiło rok później, 1 września 1982 roku….

Kształt monumentu nawiązuje do sytuacji roku 1939. Działania obronne Armii „Poznań” przyrównane zostały do delikatnych bagnetów, przytłoczonych masywnymi słupami – atakiem hitlerowców. Projekt autorstwa A. Rodzińskiej i J. Iwańskiego uważany za jedną z najlepszych realizacji pomnikowych w kraju.

4 Pomnik Armii Poznań Kopia

4f Pomnik Armii Poznań

Obrazek ze wzgórza, widok na ulice Świętego Wojciecha i Działową

po lewo ulica Święty Wojciech po prawej Działowa

5e Święty Wojciech  wzgórze

pierwszy budynek po lewej klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych

5f Święty Wojciech  wzgórze

5g Święty Wojciech  wzgórze

Na Wzgórzu Świętego Wojciecha

0b Święty Wojciech  Wzgórze - Kopia (2)

nowe3 038 Kopia

Na następny spacer zapraszam, jeszcze na Wzgórzu Świętego Wojciecha, na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan….

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.