Na końcu Półwiejskiej Stary Browar
Stary Browar czyli Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” ….. został uznany przez organizację ICSC za najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na świecie w roku 2005, oraz przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych dla Najlepszego Centrum Handlowego w Europie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości.
jest on teraz wizytówką Poznania, a pamiętam w tym miejscu rozwalające się szopy, zaoliwione warsztaciki, typki z pod budki z piwem… czepiają się Prezydenta Poznania, że za dostał za mało dla miasta … czyżby..? co tam było.. co jest teraz..? Nawet sprzedane za 1zł, chyba by warto było…
a teraz to połączenie handlu, sztuki, zabytku….. warto zobaczyć ..
No właśnie zabytku , bo to na bazie zabytku, czyli starego browaru Huggerów –z II połowy XIX wieku. Około roku 1926 Browar został przejęty przez Koncern Chemiczny dr Romana Maya; w roku 1937 – przez Browar Związkowy Związku Restauratorów (spółkę 82 udziałowców)…. A potem wojna… też piwo robiono.. potem po wojnie .. …. Też piwo warzono ale starymi metodami, a kiedy kipiało, ogień zalewano wiadrami wody.
Pozostałości browaru z kominem, kotłownią…
największy kufel – rzeźba z brązu odsłonięta została z okazji otwarcia nowej części Starego Browaru. Przy tej okazji pobito dwa rekordy Guinnessa – największy kufel piwa i największa ilość wypitych z jednego naczynia litrów tego napoju. ( 11 marca 2007 roku, z okazji otwarcia centrum handlowego Stary Browar w Poznaniu, 10625 osób napiło się piwa z odlanego z brązu kufla, który mierzył ponad 5 mętów wysokości! Wypito wówczas wspólnie 4250 litrów piwa, co zajęło siedem godzin (z 45 minutową przerwą). Wydarzenie to zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa. Całkowita pojemność poznańskiego kufla to 6000 li)
kilka szczegółów kufla
1980 roku browar stał się nieczynny i się rozlatywał, warsztaciki, typki, chwasty, śmieci, powolna rozbiórka… i potem stało się to co teraz jest…. I ja jestem za tym co jest…
Działalność Starego Browaru oprócz funkcji handlowych i biznesowych skupia się na rozwoju kultury i sztuki. Organizowane są tu m.in. spektakle taneczne, operowe, wystawy, festiwale, pokazy filmowe. Wnętrza zdobią dzieła sztuki współczesnej.
W nowy Stary Browar wkomponowano budynek dawnego Sądu Wojskowego w którym dziś znajduje się hotel – jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Ulicę Półwiejską zamyka Plac Andersa z wieżowcem zbudowanym w roku 2007 (Andersia Tower) – najwyższy w Poznaniu -102,1 metra wysokości i 22 kondygnacje…..
Przy tym samym placu, przed „Andersią” , rozsiadł się Cyryl Ratajski – polski polityk, prezydent Poznania, minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, człowiek wielce dla Poznania zasłużony….
Na następny spacer zapraszam na ulicę Podgórną i ulicę Święty Marcin…..