Po fyrtlach Poznania 72 – ul. Krysiewicza i Park Dąbrowskiego

Rate this post

  Ulica Krysiewicza

Ulica Bolesława Krysiewicza – powstała w na początku XIX wieku, w roku 1838   otrzymała nazwę Petristrasse (ulica Piotra). Od 29 sierpnia 1919 roku nazywała się ulicą św. Józefa (przy ulicy znajdowała się kaplica i zakład św. Józefa) Od 1967 patronem ulicy został Bolesław Krysiewicz. Ulica położona na terenach dawnych ” Nowych Ogrodów”  przed Bramą Wrocławska, łączy ulica Ogrodową  z Placem Wiosny Ludów .  

Szpital Dziecięcy im. Bolesława Krysiewicza

Szpital Dziecięcy im. Bolesława Krysiewicza – początki dzisiejszego szpitala sięgają roku 1877. Dzięki inicjatywie dr Ignacego Zielewicza  z ochronki dla dzieci powstał pierwszy w Poznaniu Szpital Dziecięcy  im. Św. Józefa. Był to pierwszy w Poznaniu a czwarty w Polsce szpital dziecięcy. Początkowo  było 12 łóżeczek szpitalnych i ambulatorium dla dzieci oraz zakład kąpielowy, a szpital od samego początku związany był ze Zgromadzeniem Zakonnym Sióstr Miłosierdzia i powstał na potrzeby chorych dzieci po prowadzonym przez siebie zakładzie wychowawczym.. W roku 1880 powiększono bazę łóżek, powstały oddziały chirurgii dziecięcej, wewnętrzny oraz zakaźny dla dzieci chorych na płonice i błonicę. W roku 1895 naczelnym lekarzem Szpitala został Bolesław Krysiewicz nastąpiła dalszy rozwój szpitala, zatrudniono wielu wybitnych specjalistów medycyny dziecięcej.  W 1907 roku dla szpitala powstał nowy budynek  i rozbudowano stary   zwiększając ilość łóżek do 120. W pracach nad modernizacją budynku uczestniczył sam Krysiewicz, zaś jego obecny wygląd jest zasługą Rogera Sławskiego.

pz 228 Kopia

I Wojna Światowa nie zakłóciła pracy szpitala i po odzyskaniu niepodległości szpital nadal się rozwijał.  W momencie wybuchu II Wojny Światowej był nowoczesną pediatryczna placówką medyczną, liczył 330 łóżek. Podczas wojny szpital został zniszczony w 65%, mimo to już 8 kwietnia 1945 roku wznowił działania. W 1958 roku Szpital przyjmuje nazwę „Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Bolesława Krysiewicza” na cześć wybitnego lekarza pediatry i organizatora szpitala. Także ulica, przy której znajduje się Szpital zmieniła nazwę z ul. Św. Józefa na ul. Bolesława Krysiewicza.

Szpital jest najstarszym zachowanym szpitalem dziecięcym w Poznaniu. Jego fasada praktycznie pozostała w niezmienionej formie do dziś… i dzisiaj to Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem.

pz 229 Kopia

Na dokupionej obok szpitala działce w latach 1903-1904 wzniesiono eklektyczną kaplicę św. Rodziny według projektu Rogera Sławskiego.

pz 112

pz 111 Kopia

wewnątrz

9 114 Kopia

Na końcu ulicy Krysiewicza przy zbiegu z ulicą Ogrodową Kościół Świętego Krzyża  – neogotycka świątynia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, 

7b Kościół Świętego Krzyża

Zbudowany w latach 1885 – 1886 dla zboru ewangelicko –luterański (starolutersk), po zamianach, po zniszczeniach … teraz to Kościół Ewangelicko-Metodystyczny)

7a Kościół Świętego Krzyża

 Kamienica „Żalezko” zburzona – charakterystyczna kamienica z końca XIX wieku stała na skrzyżowaniu ulic Krysiewicza i Ogrodowej. Nazwę, zawdzięcza nietypowemu kształtowi. Właścicielką była niegdyś Aniela Tułodziecka , działaczka społeczna i oświatowa, przewodnicząca Towarzystwa „Warta”. Wraz z siostrą Zofią, ponad sto lat temu mieszkały w trójkątnej kamienicy, rozwijając swoją działalność społeczną w dobie zaborów. 

7-019-Kopia

4ba107d0-7ce4-11e2-97da-0025b511229e

Rezydencja Platerów – pod nr 5 – odremontowana, secesyjna kamienica z 1903 roku  5, z charakterystycznymi figurami na szczycie. Wejście do budynku zdobi portal ozdobiony rzeźbami głów. Kamienicę zaprojektował Leon Eckert  .

0 146 Kopia

0 150

0 147

 Park Jana Henryka Dąbrowskiego,(dawniej Park Wyzwolenia)  miedzy Ogrodową, Ratajczaka, Półwiejską i Starym Browarem, około 4 ha.

Dwór_Mycielskich_1830-1840_001

Kiedyś były to Ogrody Mycielskich z dworkiem Mycielskich z pokaźnymi ogrodami z sadzawkami, istniała także winnica.. Pisze o tych ogrodach Marceli Motty w „Przechadzkach po mieście ”  – „  potem w 1832r Gmina Braci Czeskich nabyła te tereny od Anny Mycielskiej z Kobylepola. Bracia urządzili tu cmentarz..” Bracia przekształcili ten teren w cmentarz, który po rozwiązaniu gminy braterskiej, przeszedł w ręce luteranów z gminy św. Piotra.

9 053 Kopia

Od  1936   Okręgowy Komitet Ochrony Przyrody w Poznaniu próbował utworzyć na cmentarzu (wówczas już nie posiadającym funkcji grzebalnej), rezerwat przyrody. Bogaty skład runa,  interesujące krzewy i bardzo rzadko występujące ślimaki jednak sprzeciw  gminy ewangelickiej spowodował wówczas niepowodzenie tych starań.

7 012 Kopia

Po 1945   całkowita  zagłada zarówno nagrobków, jak i większości starych drzew, pozostały tylko trochę lip, kasztanowców, jesionów…. Zrujnowany dwór Mycielskich rozebrano. Podczas budowy Starego Browaru park został uporządkowany i udostępniony…  Planowana jest jego gruntowna rewitalizacja, nawet dwór ma być odbudowany

9 094 Kopia

W 2012 roku w parku pojawiły się gigantyczne owady…

5f kleszcz Kopia

5e kleszcz

wystawa skierowana była dla dużych i małych ludzi, a jej celem było  poznać bliżej otaczający nas mikro świat

5b Modliszka Kopia

niestety w ubiegłem roku owadów nie było…

5c Jelonek rogacz Kopia

5 mrówki Kopia

5j Stonka Kopia

5g skorek Kopia

5i Rohatyniec nosorożec Kopia

Na następny spacer  – Stary Browar.. zapraszam……:)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.