Po fyrtlach Poznania 41 – Stare Miasto – Stary Rynek

Rate this post

Na koniec spaceru po Starym Rynku  trzeba oddać uznanie ludziom, którzy przy odbudowaniu Starego Rynku, Starego Miasta, pracowali, zrobili co teraz widzimy,…. A czasy były kiedy pałace kultury się budowało, …. i dzięki tym budowniczych, którzy niejednokrotnie przepychali projekty odbudowy zabytkowych budynków, zamiast nowoczesnych dziwadeł, (nie wszędzie się udało, choćby środek Rynku)… i to dzięki nim zrobiło nam się piękne Stare Miasto…:)

23e Waga

jednym z nich był Zbigniew Zieliński, Od 1945 roku był konsultantem dokumentacji do kompleksowej odbudowy Starego Rynku i zniszczonych części Starego Miasta. Był m.in. głównym konsultantem i autorem projektu rekonstrukcji Wagi Miejskiej na Starym Rynku w Poznaniu. Za projekt odbudowy Starego Miasta uzyskał wraz z zespołem nagrodę państwową II stopnia (1956). Na Wadze widzi tablica pamiątkowa.

Jak to wszystko wyglądało po zniszczeniach niżej

1945 zniszczenia

odwach 1945

skanuj0006

1

2

3

p.pn. zniszczenia

Stare Miasto było podczas wojny zniszczone w ponad 60%, to była kupa gruzu jak powiadają ludzie, którzy to widzieli, i jak pokazują wyszperane, stare zdjęciach. I fajnie, że teraz nie jest to kupa gruzu, a coś co się z przyjemnością ogląda, z przyjemnością można spacerować po Starym Rynku, wstąpić gdzieś na dobrą kawę w starych klimatach…..ale odnowionych, aaa, no po prostu jest tu bardzo fajnie…….bo Stary Rynek, ale i Stare Miasto to taka perełka, myślę, że nie tylko poznańska….

Nowy folder10

Na następny spacer zapraszam do Muzeum Instrumentów Muzycznych….

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.