
Jeszcze spacer po Starym Rynku, bo tu też
Muzeum Instrumentów Muzycznych jedyna tego typu placówką w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, mieści się w trzech renesansowo – barokowych kamieniczkach Starego Rynku.
Zdzisław Szulc (kupiec, tenisista, kolekcjoner, uczestnik powstania wielkopolskiego), który na przełomie lat 1945/46 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, i to było zaczątkiem placówki. Na ścianie jednej kamieniczek, w której mieści się muzeum tablica pamiątkowa
Placówka gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, W poznańskim Muzeum Instrumentów działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych.
Więc zobaczmy co w środku się znajduje… Najpierw dawny warsztat lutniczy…
I dalej mechanofony (pozytywki, orchestriony, polyphony, symphoniony, kalliope, herofony, katarynki, zegary z kurantem) oraz wynalazki z przełomu XIX i XX w. – fonograf Edisona, automatyczne pianino (pianola) czy gramofon (szafkowy, walizkowy). Repertuar zapisany na wałkach i płytach to popularna wówczas muzyka operowa i operetkowa, tańce salonowe i ludowe, marsze wojskowe, kolędy. Z dziejami tych obiektów wiążą się nazwiska takich muzyków jak Bach, Mozart czy Paderewski.
Jakie wydaje dźwięki (niżej), jak to gra słyszałem, normalna melodia..
Kolejnym interesującym zbiorem jest kolekcja instrumentów dętych. Najstarszym z nich jest odlany z brązu Lituus (XIII/XIV w). Niemniej cenne są też XVI-wieczne szałamaje.
Na dzisiaj wystarczy … zapraszam do dalszego spaceru po muzeum…