Po fyrtlach Poznania 42 – Stare Miasto – Muzeum Instrumentów Muzycznych

Rate this post

Jeszcze spacer po Starym Rynku, bo tu też
Muzeum Instrumentów Muzycznych jedyna tego typu placówką w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, mieści się w trzech renesansowo – barokowych kamieniczkach Starego Rynku.

M.M.107 Kopia

r 124

Zdzisław Szulc (kupiec, tenisista, kolekcjoner, uczestnik powstania wielkopolskiego), który na przełomie lat 1945/46 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, i to było zaczątkiem placówki. Na ścianie jednej kamieniczek, w której mieści się muzeum tablica pamiątkowa

MM 014

Placówka gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, W poznańskim Muzeum Instrumentów działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych.
Więc zobaczmy co w środku się znajduje… Najpierw dawny warsztat lutniczy…

MM 015 KopiaMM 016 Kopia

MM 017

I dalej mechanofony (pozytywki, orchestriony, polyphony, symphoniony, kalliope, herofony, katarynki, zegary z kurantem) oraz wynalazki z przełomu XIX i XX w. – fonograf Edisona, automatyczne pianino (pianola) czy gramofon (szafkowy, walizkowy). Repertuar zapisany na wałkach i płytach to popularna wówczas muzyka operowa i operetkowa, tańce salonowe i ludowe, marsze wojskowe, kolędy. Z dziejami tych obiektów wiążą się nazwiska takich muzyków jak Bach, Mozart czy Paderewski.

MM 021

MM 022

MM 023

MM 024 KopiaMM 025 Kopia

MM 026

Jakie wydaje dźwięki (niżej), jak to gra słyszałem, normalna melodia..

MM 031

Kolejnym interesującym zbiorem jest kolekcja instrumentów dętych. Najstarszym z nich jest odlany z brązu Lituus (XIII/XIV w). Niemniej cenne są też XVI-wieczne szałamaje.

MM 033 Kopia

MM 034

MM 035 Kopia

MM 037

MM 038 Kopia

MM 040 Kopia

Na dzisiaj wystarczy … zapraszam do dalszego spaceru po muzeum…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.